V Londýně vydřeli bronz a pak si užívali. Oslavy ale nekončí, tvrdí

13 2012
Dlouho zůstávali stranou olympijského dění, bydleli kousek od kanálu Eton Dorney. Tvrdě makali, aby dosáhli na medaili. Ve čtvrtek se jim to povedlo. Pak už si čeští kajakáři jen užívali oslav v Londýně. "Ale ještě to nekončí," upozornili v Praze po příletu.

Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba jako první vystoupili z letadla, které v pondělí přivezlo první část české výpravy z dějiště olympijských her. Všichni čtyři byli v dobré náladě, na krku jim visel vydřený bronz.

Trenér Martin Doktor

"Kdybych nevěřil v medaili, tak bych do toho nedával tolik sil. Kluci jsou silní jako tým. Co probíhalo před závodem, nechci už hodnotit. Byl to ohromně psychicky těžký závod. V první čtvrtině se mi klepala řídítka na kole, myslel jsem, že nedojedu. Oni ale měli ten tah na bránu, to úsilí."

Na celé posádce bylo vidět, jak si svůj úspěch i celou atmosféru velkého sportovního svátku užívala. "Po závodě jsme měli tři dny na to, abychom si olympiády užili. Hned po závodě jsme byli v Českém domě, kde byla spousta fanoušků, což byl nádherný zážitek. Trenér Martin Doktor říkal, že takovou atmosféru ještě nezažil," líčil nejzkušenější kajakář Štěrba.

Do Českého domu se vraceli, aby mohli sdílet medailovou radost s kolegy z jiných sportů. "Většinou se s ostatními nepotkáme, teď jsme si s nimi mohli připít. Byl to ohromný zážitek," řekl Štěrba.

Pak si slovo vzal Trefil a s klidným výrazem prohlásil: "Oslavy probíhaly ve velkém stylu v Českém domě i v barech a klubech okolo." Pak se na moment odmlčel a pokračoval. "Všechno proběhlo v rámci mezí," dodal s šibalským úsměvem.

Fotogalerie

"Nikdo jsme medaili neztratili a neměli k tomu ani blízko. Možná i proto, že jsme si je s sebou nebrali," rozesmál ještě Dostál přítomné novináře.

Trefil se přiznal, že jedna z oslav byla tak náročná, že si nepamatuje cestu zpět do olympijské vesnice.

Právě tam se bronzoví kajakáři přesunuli z původně vysokoškolské koleje. Pro všechny to byl obrovský zážitek, protože potkávali slavné sportovce, které předtím znali jen z televize. "Na jednu párty v polovině dorazil jamajský tým, a když přišli, tak všichni okamžitě ztichli a jen koukali," popisoval Havel nevšední setkání s Usainem Boltem.

Na závěrečném ceremoniálu je zaujaly Spice Girls

ZASE SPOLU. Závěrečný olympijský ceremoniál svedl dohromady slavné Spice Girls.

Dlouho budou parťáci ze čtyřkajaku vzpomínat i nedělní závěrečný ceremoniál londýnské olympiády. "Byl úžasnej, zvlášť vidět Spice Girls v původní sestavě," rozplýval se Havel. "Já se na to musím podívat ještě jednou. Tam, kde jsme byli my, bylo špatné ozvučení," stěžoval si urostlý Dostál.

Na stadion přišli podobně jako ostatní členové české výpravy v modrých holínkách. I díky nim zase byli středem pozornosti fanoušků i televizních kamer. "Ale já je asi dlouho neobuju, bolely mě z nich nohy," řekl Havel.

Trefil s Dostálem prý zase dostali speciální edici. "Byly nastříkané barvou. Když jsem je dostal, bylo mi řečeno, abych si s nima hlavně nechodil do vody. Přemýšlím, jestli je budu normálně používat, aby se mi neroztekly," uvažuje Trefil. Přitom benjamínek Dostál plánoval vyrazit s nimi na ryby.

Daniel Havel

"Ani jsem nečekal, že budeme mít tolik fanoušků, třeba na sociálních sítích, na internetu. Fotili se s náma dokonce i maďarští fanoušci, kteří nám říkali, že nám fandí víc než Maďarům."

Až se dotočí kolotoč medailových oslav, užije si posádka čtyřkajaku dovolenou. Už mají po sezoně a do lodi se jen tak nechystají. "Na vodu se dostaneme až tak za měsíc a začneme podzimní přípravu na singlech. Na čtyřkajak se dostaneme až na jaře, někdy v dubnu," prozradil Štěrba.

Všichni doufají, že jejich úspěch nezapadne. Přiláká ke kanoistickým kanálům v Česku více fanoušků a do lodí více mladých nadějí.

"Úspěch Martina Doktora v Atlantě nějaké lidi přitáhl. Přál bych si, abychom byli částečnou motivací i my," řekl Dostál. "Je to inspirace pro děti, že mohou zjistit, že olympijskou medaili mohou získat úplně normální kluci jako jsme my čtyři," doplnil Štěrba.

Ačkoliv mu je už 31 let, vyslovil Štěrba na konci ještě jedno přání. "Chtěl bych do Ria. Při závěrečném ceremoniálu to byl hodně emotivní zážitek. Když jsem viděl, jak se olympijská vlajka předávala do Ria, tak mě to nakoplo."

Nejčtenější

Další z rubriky

Na olympiádě pracovala zadarmo. Odvezla si písek i odznáček ze Samoy

DOBROVOLNICE. Na olympiádě v Londýně pracovala jako dobrovolnice i česká

Games Makers. Ti, kteří dělají hry. Bez nich by nedávno skončené olympijské hry v Londýně nebyly...

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

VIDEO Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka...

Plážové víly Kiki a Maki: Přes překážky ke hvězdám

Jak plážové volejbalistky Markéta Sluková a Kristýna Kolocová na olympiádě

VIDEO Kromě kolegů volejbalistů vás nikdo nezná, jste anonymní holky - jenže pak jedete na olympiádu....

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚDRŽBÁŘ ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 42 000 Kč

Najdete na iDNES.cz