České medaileKdo už má cenný kov |
Česká loď tak na jezeře Dorney završila hektickou cestu od dopingového trestu pro matadora Štěrbu přes úspěšný boj o jeho návrat do posádky až k cennému kovu.
Je to sedmá česká medaile z Londýna, třetí bronz po střelkyni Sýkorové a atletce Hejnové.
"Trochu jsem doufal ve zlatou medaili, ale při vyrovnanosti startovního pole je i tohle krásný výsledek. Mohli jsme být taky klidně čtvrtí pátí," uvědomoval si po finále Štěrba. "Olympiáda je jednou za čtyři roky, pro mě možná jednou za život. To je úžasné."
První muž posádky Daniel Havel zvolil ve finále mírnější tempo, od počátku zářící Australany si nechal uniknout a nereagoval ani na nástup Maďarska se Slovenskem. Čechům měla patřit až druhá polovina trati.
"Na startu nám trošku ujeli, ale my jsme si dokázali jet to svoje a postupně jsme je dotahovali," líčil Havel.
Ze zdánlivě ztracené pozice se posádka v posledních metrech rychle posouvala kupředu. Čtvrtá. Třetí. "Věděl jsem, že finiš máme silný, že tam spoustu lodí předjedeme," byl si jistý Havel.
Rychlostní kanoistikaMuži - 1000 m - K4: 1. Austrálie (T. Smith, D. Smith, Stewart, Clear) 2:55,085, 2. Maďarsko (Kammerer, Tóth, Kulifai, Paumann) 2:55,699, 3. ČR (Havel, Trefil, Dostál, Šterba) 2:55,850, 4. Německo 2:56,172, 5. Dánsko 2:56,542, 6. Slovensko 2:56,771, 7. Rusko 2:57,375, 8. Rumunsko 2:58,223. |
A v posledních metrech se zdálo, že bude dokonce druhá.
Nepovedlo se, maďarská čtyřka odolala o pouhou desetinu sekundy. Bronz je však dostatečnou náplastí.
"Na konci už jsem věděl, že tam něco padne, byl to super pocit," popisoval Trefil.
Zklamání přenechali Češi jiným: německým mistrům světa, kteří se ve finiši zmohli jen na čtvrtou příčku. Či slovenské lodi, jež se po přepáleném startu propadla až na šestou pozici.
"Bál jsem se, abych vydržel celý závod," přiznal devatenáctiletý Dostál. "Jel jsem úplně naplno, v cíli jsem cítil obrovskou atmosféru a to mi dodalo strašně sil. Viděl jsem, že nemáme před poslední dvoustovkou medaili jistou, věděl jsem, že do toho finiše musíme dát všechno."
Kdo je kdo na bronzovém kajakuVizitky bronzových olympijských medailistů Daniel Havel (narozen 10. 8. 1991). Sedí vpředu a udává tempo. Pro taktiku v závodě klíčová osoba. Poslední srpnový den se žení, bere si neteř Martina Doktora Andreu. Trénuje ho zadák bronzové posádky Jan Štěrba, který mu píše plány. Lukáš Trefil (21. 9. 1988). Druhý muž na lodi jistí háčka při udržování tempa. Neskutečný pohodář, nic ho nerozhází. Josef Dostál (3. 3. 1993). Nejmladší a s 202 centimetry nejvyšší člen posádky. Syn bývalé volejbalové reprezentantky a dnes jazzové zpěvačky Evy Emingerové. Tak jako on neumí v cíli zařvat nikdo jiný. Motor. A to byl loni ještě junior. Jan Štěrba (1. 6. 1981). Jeden z nejpřemýšlivějších českých kanoistů. Píše tréninkové deníky, konzultuje je s Jerzym Dziadkowiecem. Zřejmě budoucí trenér, který povede Daniela Havla. Jeho přítelkyní je reprezentantka Michaela Fasnerová. O OH málem přišel kvůli dopingové kauze, nakonec dostal jen důtku. |