První ze dvou letadel s českou výpravou přistálo v Kbelích v pondělí odpoledne. Původně mělo první přistát už ve 13:30, ale londýnská letiště nezvládla nápor vracejících se sportovců, jejich týmů a fanoušků. Letadlo s českými olympioniky se tak vrátilo o hodinu později.
Na palubě byli například Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba, tedy kvarteto bronzových kajakářů. Ze schůdků sešli jako první, dostali květiny a zapózovali fotografům.
"Oslavy v Londýně probíhaly ve velkém stylu - po barech, klubech... Ale vždycky v určitých mezích," usmál se Trefil. "Ale v oslavách se chystáme pokračovat i tady doma." (další ohlasy čtěte ZDE)
České medaileKdo uspěl v Londýně |
Kromě kajakářů přiletěli třeba vlajkonoš z úvodního ceremoniálu Petr Koukal nebo basketbalistky, které v olympijském turnaji skončily sedmé.
V letadle měl být také stříbrný vodní slalomář Vavřinec Hradilek, jenž se sice už v Česku objevil, ale do Londýna se chtěl vrátit na slavnostní zakončení. Jeho jméno bylo i na oficiálním seznamu osob, které se budou z britské metropole vracet. Nakonec však na nedělním ceremoniálu - a přirozeně i v letadle - chyběl.
"Olympiáda byla ohromný zážitek. Potvrdilo se, že to byl největší mejdan na světě. Jsem rád, že se česká výprava na olympiádě neztratila a všem sportovcům bych chtěl pogratulovat," prohlásil předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek, jenž se také vracel prvním pondělním spojem.
Když se před dvěma lety vracela ze zimní olympiády ve Vancouveru trojnásobná medailistka Martina Sáblíková, na letišti v Ruzyni ji vítaly davy fanoušků. Současní olympionici si musí vystačit s rodinnými příslušníky a novináři. Na vojenském letišti ve Kbelích totiž panuje přísný režim a žádný fanda nemá šanci dovnitř proklouznout.
Český tým se vracel na etapy. Z Londýna bylo zapotřebí dostat 133 sportovců a spoustu trenérů, lékařů, sparingpartnerů, fyzioterapeutů či funkcionářů.
Část sportovců už je proto v Česku delší dobu. Ani v jednom pondělním letadle nebudou zlatá veslařka Mirka Knapková, stříbrný veslař Ondřej Synek, tenistky Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká nebo bronzová střelkyně Adéla Sýkorová. Ti se vrátili už dřív.
Nejúspěšnější medailisty ovšem Praha přivítala až večer. Letadlo, které přepravilo v pondělí odpoledne první část výpravy, se okamžitě vrátilo do Londýna. Kolem deváté na vojenské letiště do Kbel dorazili poslední čeští sportovci.
Na palubě byli tři olympijští šampioni - oštěpařka Barbora Špotáková, moderní pětibojař David Svoboda a biker Jaroslav Kulhavý. Kromě nich má medaili na krku i bronzová překážkářka Zuzana Hejnová.
"V letadle jsme si mohli rozložit postel, což jsem využil. Natáhl jsem si nohy a dohnal spánkový deficit, protože jsem za poslední dva dny naspal asi jenom tři hodiny," řekl unavený Svoboda po příletu.
To jeho kolega ze zlatého tria Jaroslav Kulhavý se po nedělním triumfu ještě nestačil probrat z vítězné euforie. "Přijdu si jak v jiném světě. Naštěstí mi nefunguje telefon, což mě nechává v klidu. Ani nevím, jestli chci, aby se mi zapnul." (více o pocitech zlatého bikera čtěte ZDE)
Ministr obrany Alexandr Vondra pak sám medailistům natočil čtyři půlitry piva. Když sklenici předával Zuzaně Hejnové, tak se potutelně usmál a poznamenal: "To je takový pokus, jak zlanařit Rychlé holky do Dukly."
Česko dohromady získalo na olympiádě v Londýně deset medailí - čtyři zlaté, tři stříbrné a tři bronzové. To je nejvíc od her v Atlantě 1996, kdy čeští sportovci měli ještě o bronz víc.
"Ale radovat bychom se měli i z umístění v první desítce, protože to je také úspěch. Doufám, že tahle úspěšná olympiáda přinese do sportu víc peněz," řekl člen Českého olympijského výboru František Dvořák.