Universal Communicator od Intelu: palba slepou municí?

  • 1
Intel představil další, v pořadí již druhou koncepci svého vlastního chytrého mobilního telefonu budoucnosti. Zjistili jsme pro vás podrobnější informace a připravili i několik velmi zajímavých stránek z oficiální prezentace.

Již před půl rokem představila americká společnost Intel společně s několika partnery (Texas Instruments, Microsoft a další) koncept chytrého mobilního telefonu budoucnosti (Mobil.cz informoval). Přestože se žádné z těchto zařízení ještě nezačalo vyrábět či prodávat, přichází Intel s vylepšením původní koncepce. V rámci konference Intel Developer Forum představil všechny novinky zahrnuté do původního projektu. Hned úvodem si ale musíme přiznat, že změn je ještě méně, než jsme čekali.

Plány do budoucna

Intel se snaží ve stále rychleji se rozjíždějícím vlaku chytrých mobilů a komunikátorů udržet zuby nehty. Již mu nestačí vyrábět pouze mobilní procesory, rád by diktoval (a pochopitelně také vyráběl a prodával) kompletní koncepce chytrých mobilních telefonů. Podle slov samotného Intelu "...dozrál čas na masový nástup chytrých mobilů a komunikátorů mezi mobilní uživatele a Intel má dostatečné znalosti a zázemí pro určování budoucího směru." Vskutku odvážné tvrzení.

Udávat směr chce se svou koncepcí Univerzálního komunikátoru. Toto zařízení podporuje komunikaci jak prostřednictvím existujících GSM sítí, tak přes bezdrátové WiFi sítě. Automatický kontroler pak automaticky využívá tu síť, která je k přenosu hovoru či dat výhodnější. Buďto se využije paketové technologie GPRS (pro začátek v konfiguraci 4 + 2 timesloty), nebo o poznání rychlejší WiFi, je-li v dané lokalitě dostupné. Zajímavou vlastností je skutečnost, že Univerzální komunikátor v podání Intelu není primárně určen k uskutečňování hlasových hovorů, přesto při telefonování v bezdrátových počítačových sítích dokáže využít mnohem levnější IP telefonie.

Veřejně prozatím nevysloveným tajemstvím je implementace nového standardu IPv6, který sice ještě není příliš rozšířen, do budoucna se mu však přičítá role nástupce současného síťového protokolu IPv4. Právě IPv6 má být základem technologie, která má umožnit přepnutí probíhajícího GSM hovoru na IP/WiFi bázi bez toho, aniž by si toho telefonující uživatel všimnul. V rámci prezentace však toto bezproblémové přepnutí hovoru nikdo nepředvedl, podle ujišťování prezentujícího však v laboratořích Intelu funguje bezchybně.

Nevýhodou současných WiFi modulů byl především jejich vysoký odběr elektrické energie a pro mobilní použití poměrně velké rozměry. Nový IEE 802.11b čip Intelu byl zmenšen a i jeho energetický odběr byl snížen na hodnoty běžně dosahované bluetooth moduly. Otázkou, kterou prověří až praxe, zůstává, co tyto úpravy provedou s citlivostí na signál bezdrátové sítě.

Představený prototyp sice obsahoval OLED displej vyvinutý společností Kodak, tento typ displeje však není pevnou součástí specifikace Univerzálního komunikátoru. Tudíž lze předpokládat, že se v některých zařízeních budeme setkávat také se současnými TFT displeji, které jsou ve srovnání s novinkou OLED o poznání levnější.

Klávesnice využívá technologii FasTap, která má urychlit zadávání především textových informací. Její největší nevýhodou je, že při jejím návrhu nebyly brány v úvahu středoevropské jazyky. To znamená, že dodatečná implementace našich nabodeníček bude poměrně obtížná a jejich zadávání do textu nebude intuitivní ani rychlé. Přijdeme tak o všechny výhody tohoto typu klávesnice. Proč jen Intel nezůstal u klasické mobilní klávesnice podpořené prověřenou technologií T9?

Srdcem bude samozřejmě mobilní procesor Intelu - předváděný prototyp obsahoval známý PXA 255 taktovaný na frekvenci 200 Mhz. Protože se projektu Univerzálního komunikátoru účastní hned dva producenti operačního systému (Microsoft a MontaVista), budou tak mít uživatelé konečně možnost volby jejich systému (Windows Mobile 2003 nebo Linux). V základní specifikaci je uvedeno čtyřiašedesát megabajtů operační paměti doplněné o SD paměťové karty s podporou komunikačních schopností.

Dočkáme se?

Již při představení prvního konceptu komunikátorů budoucnosti s logem Intel jsme byli přesvědčování o brzkém nástupu na světový trh a doposud se žádný z nich nezačal ani vyrábět. Uvidíme, jak to dopadne s vylepšeným konceptem Univerzálního komunikátoru představeného v těchto dnech. V redakci ale příliš optimističtí nejsme.