Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sestavte si vlastní mobil! Už můžete…

Přemýšleli jste někdy o tom, že byste si chtěli postavit vlastní mobilní telefon? Ale ono to není nemožné, mobil je vlastně takové lego. Co nám to umožňuje?
Moje první okénko týkající se upgradování telefonů se u mnoha lidí setkalo s pochopením alespoň v tom smyslu, že jde o článek určený spíše k osvěžení a zasmání, nežli jako detailní recenze či návod k nákupu nového mobilu. Přesto mne reakce alespoň postrčily k tomu, abych přislíbil na příští týden obsáhlejší materiál (žádné okénko, seriosní recenze) týkající se hloubkového pohledu na nové funkce, jež Ericsson R520 přináší.

Dnes jsem si vybral téma méně veselé, přesto však odpočinkové.

Určitě jste si už několikrát říkali: „Proč tam ti truhlíci z Nokie/Ericssonu/Siemensu/Motoroly/jánevímjakédalšífirmy nedali tuhle funkci? Proč ten jejich telefon vypadá tak, jak vypadá? To já kdybych navrhoval telefony…“

Asi každý uživatel mobilu by uměl vyjmenovat mnoho věcí, které by na svém mobilním telefonu vylepšil (a to přesto, že se je ochoten pohádat do krve, že Ten Jeho Mobil je Ten Nejlepší Mobil). Jenže cožpak vás výrobci pustí k návrhářskému prknu?

I já jsem kdysi měl posvátnou úctu k lidem, kteří navrhují mobilní telefony – až do doby, než jsem zjistil, že mobilní telefon je vlastně lego složené z několika kostek a pospojované více či méně důmyslným software. A tak jsem se na CeBITu v roce 1998 seznámil s firmami, které nabízejí stavebnice mobilních telefonů.

Pravda je, že nejde o stavebnice pro děti ani pro dospělé, ale pro firmy. Je to v zásadě prosté. Objednáte si telefon, jehož deska má mít takové a takové rozměry, tak velký a tak podsvícený displej. Z katalogu si vyberete, že chcete, aby to byl dualband, infraport ráčíte chtít vlevo, GPRS modul je k dodání „late 2001“, takže ho slíbíte zákazníkům na konec roku.

Baterii si objednáte u některého z desítek spolehlivých dodavatelů, objedete pár lisoven plastů a necháte si předvést nabízené výlisky – a pak si v klidu sednete s kusem papíru a navrhnete si design telefonu.

Až sem je to opravdu poměrně jednoduché – pokud se nechcete trápit s návrhem vnitřku telefonu, ani nemusíte kupovat a spojovat jednotlivé díly, najdete habaděj tajwanských a jiných asijských firmiček, které pro vás ochotně pospojují díly na objednávku a odevzdají vám tištěný spoj s požadovanými parametry a dnes již i v sérii čítající 1000 ks. Samozřejmě, pokud jim dáte důvěru a necháte je sehnat i plastový kryt, odchází z „vaší dislokované továrny“ již hotový mobilní telefon s vaším logem.

Zbývá zdánlivá maličkost: vybavit ho ovládacím software. Ovládací software představuje několik MB dat a jeho vývoj není až tak jednoduchý, i když i s tím umí dnes pomoci nejrůznější toolkity nabízené výrobci mobilních polotovarů. Na software si musíte dát záležet nejvíce – když se telefon špatně používá, je neprodejný.

Nutností je ještě krabice, manuál, servisní a distribuční síť a můžete se těšit na okamžik, až akcie vaší firmy předhoní firmu Nokia...

Tato polotovarová cesta byla dlouhou dobu mezi výrobci vnímána jako tabu, jako odrazový můstek pro infantilní nováčky. Jako první prolomil bariéru Ericsson, když pochopil, že za úspěchem Senda stojí právě tato strategie – montovat co nejlevněji z polotovarů. Právě touto cestou se vydalo Sendo. Z polotovarů smontuje docela příjemný, ale hlavně laciný telefon. A co je důležité, díky polotovarové koncepci si může dovolit rychle měnit funkce dle požadavků. Chce německý Eplus dodat telefon s iMode spolu s WAPem? Sendo ho dodává tři měsíce od objednávky, ostatní dodavatelé ještě ani nestihli provést kalkulaci. Přemýšlí britský Orange o tom, že by telefon měl přímo podporovat funkce, které se jinak ovládají přes USSD kódy? Sendo vyhoví. Inovační cyklus v pravém slova smyslu to nenahrazuje, ale zrychluje to reakci na okamžité potřeby operátorů a někdy i uživatelů. A co víc, každý operátor nemá ten samý mobilní telefon.

Na koncepci polotovarové výroby začínají přecházet i ostatní výrobci – po Ericssonu následoval Alcatel, Siemens, Motorola – a všichni tito výrobci seriosně uvažují i o tom, že by vyráběli mobilní telefony dle specifikací operátorů i v malých sériích.

Svět je jako Lego. Kdo bude první, kdo dodá mobilní telefon s funkcemi, jaké si nadefinujete? Kdy se menu telefonu stane scriptem (nebo třeba WAP stránkou), který si budete moci předefinovat podle svého?

Co si o tom myslíte vy? Myslíte si, že polotovarová tvorba telefonů, kde je rychlost obměny vyzdvihnuta na úkor technické perfekcionality, je cestou pro budoucnost, nebo jen momentální reakcí výrobců na problematickou situaci na trhu?

Autor:
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Úřad chce zatočit se spoofingem. Podezřelé hovory operátoři nespojí

26. dubna 2024  16:02

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal novelu všeobecného opatření, která stanovuje nové podmínky,...

Hlasujte o nejlepší sportovní fotku. Vyberete tak vítěze smartphonu vivo

26. dubna 2024

Soutěž o úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou výbavou nebo podepsaný dres...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...