Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přídavný fotoaparát pro Siemens M55 - QuickPic IQP - 530

Telefonů s integrovaným nebo přídavným fotoaparátem je na trhu poměrně dost. Jediné, které momentálně nabízejí použití blesku, jsou přídavné fotoaparáty pro mobilní telefony Siemens. Extravagantně stylizovaný typ pro Siemens M55 se od ostatních přídavných fotoaparátů Siemens neliší po funkční ani technické strance. Jednotlivé typy se tedy liší pouze tvarem a model určený pro Siemens M55 také špatnou připojitelností k telefonu SL55.

Přídavný fotoaparát pro Siemens M55 se odlišuje od předešlých modelů pro telefony Siemens S55 ( IQP-500 ) a Siemens SL55 ( IQP-510 ) hlavně svým tvarem. Ten je poplatný hranatému designu samotného telefonu a najdeme na něm ozdoby ve tvaru písmene X. V jednom z rohů fotoaparátu vzhled doplňuje velké očko pro přivázání poutka. Námi testovaný kus měl i praktické koženkové pouzdro.

Jestliže k Siemensu S55 a M55 jdou připojit všechny zmiňované fotoaparáty, k Siemensu SL55 nový IQP - 530 připojit sice jde, ale nedrží pevně. Pro použití s tímto telefonem je tedy nutné na fotoaparát vyvíjet určitý tlak směrem k telefonu, aby se jeho kontakty dotýkaly. Všechny tři fotoaparáty, ač jiných tvarů, mají výrobcem stanovené stejné rozměry 66,2 x 42,8 x 18,3 milimetrů, což u modelu M55 znamená asi polovinu samotného telefonu. Hmotnost fotoaparátu je také jednotná: 35 gramů. 

 

Stejně jako samotný telefon Siemens M55, i přídavný fotoaparát se drží designu ostrých hran.

Jelikož Siemens M55 nemá žádná boční tlačítka, jako spoušť fotoaparátu funguje pouze levá kontextová klávesa. Pořízení fotografie je indikováno pípnutím a blikáním diody umístěné na fotoaparátu. Přenos snímku do mobilního telefonu chvíli trvá a dioda to oznamuje střídavým blikáním. V tomto ohledu se jedná o jeden z nejpomalejších fotoaparátů pro mobilní telefony. Možnost pořízení obrázku indikuje i zelená dioda vedle hledáčku fotoaparátu. Ta při zpracovávání a odesílání pořízeného snímku do telefonu bliká.
Displeje mobilních telefonů Siemens nefungují jako hledáček. Proto je nutné při pořizování fotografií a zaměřování skrz průhledový hledáček přídavného fotoaparátu počítat s jistými odchylkami. Ty způsobuje odklon hledáčku od samotné čočky fotoaparátu (paralaxa). Pořizování snímku nabízí pouze možnost volby rozlišení a použití blesku. Přiblížení, zesvětlení, nebo editaci po pořízení fotografie tento fotoaparát nenabízí. Po skončení focení lze snímek rovnou odeslat jako MMS nebo e-mail.

 

Po připojení přídavného fotoaparátu naroste celková délka téměř o polovinu samotného telefonu.

Počet snímku, které lze pořídit, závisí na volné paměti telefonu. U „prázdného“ telefonu lze pořídit až 18 snímků ve vysokém rozlišení (VGA 640 x 480 obrazových bodů). Snímků s rozlišením QQVGA 160 x 120 obrazových bodů lze pořídit až 145. Snímky s nižším rozlišením mohou být velké do 6 KB. Snímky s vysokým rozlišením mohou mít velikost od 20 do 60 KB, podle použitého mobilního telefonu. Nastavit můžete nízké rozlišení, to je vhodné pouze pro multimediální zprávy, nebo v kombinaci vysoké a nízké. Pořídit snímek pouze s vysokým rozlišením nelze, což je škoda. Tento způsob zbytečně zaplňuje paměť a pro odmazání je nutné vstoupit do menu telefonu. Tuto kombinaci výrobce zdůvodňuje nemožností zobrazení velkého snímku na displeji telefonu. Snímky se ukládají ve formátu JPEG. Další možná nastavení se zužují pouze na aktivaci blesku. Ten se před samotným focením musí nejprve nabít, odhadem deset vteřin. Dle údajů výrobce nebude blesk pracovat, pokud kapacita baterie klesne pod 30 %. Tento údaj můžeme potvrdit.

 

Nekvalitní optika nedokáže potlačit různé odrazy. Na druhém snímku je patrné zčernání v rozích fotografie, stejně jako nekvalitní přechod mezi světlem a stínem.

 

Použití blesku na denním světle a v naprosté tmě. Zatímco použití blesku za denního světla pomůže vyvážit barvy na fotografii, tak reflexní písmena na snímku pořízeném ve tmě "září". Nechybí ani převrácené odrazy písmen v podobě jakýchsi "duchů".

Snímek s rozlišením 160 x 120 obrazových bodů je použitelný pouze jako součást MMS odeslané na jiný telefon.

Přídavné fotoaparáty k mobilním telefonů Siemens jsou prozatím jediné, které nabízejí na našem trhu blesk. To se sice projevuje kladně na kvalitě pořízených snímků, neblaze to však ovlivňuje výdrž telefonu. Fotoaparát je napájen z mobilního telefonu a také nemá vlastní paměť. Pokud v telefonu nezbývá dostatek energie, ale stále není ještě úplně vybitý, fotoaparát odmítne dále pracovat. Díky blesku je možné fotit i v naprosté tmě, ale jeho výhod lze využít i v méně osvětlené místnosti nebo za umělého osvětlení. Blesk má odhadem dosah okolo jednoho a půl až dvou metrů.

 

V námi testovaném balení nechybělo ani praktické koženkové pouzdro na fotoaparát.

Kvalita pořízených fotografií se nám jeví jako nadprůměrná, při porovnání s ostatními externími či integrovanými mobilními fotoaparáty. Kvalitě fotografií hodně pomáhá zmiňovaný blesk. Ten lze účinně použít i při focení za denního světla - při focení v protisvětle a pro eliminaci stínů. S přídavným fotoaparátem se obtížně pořizují snímky z přílišné blízkosti a na makrofotky můžete zcela zapomenout. 

Recenzi Siemensu M55 naleznete zde.

Autor:
  • Nejčtenější

Těžko uvěřit, jak šíleně staré mobilní fosilie Češi stále používají

15. června 2024

Premium Jsou přístroje, na které lidé ani po desítkách let nezanevřou. Ať už z nostalgie, nebo ze zvyku. A...

Nový tenký iPhone bude zásadním krokem. Odpovídat tomu bude cena

18. června 2024  7:02

Příští rok bychom se měli dočkat nového iPhonu 17 Slim. Přístroj nebude jen náhradou za model Plus,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Samsung se tenkrát rozhodl správně a tento model se stal legendou

17. června 2024  7:02

Už je to 15 let, co Samsung začal používat operační systém Android. Oproti jiným výrobcům z té doby...

Umělá inteligence táhne. Nové samsungy jsou hit

14. června 2024  7:02

Samsung začátkem letošního roku představil novou generaci svých smartphonů, které využívají umělou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Díky hodinkám Applu odhalila zloděje svého kufru. Policie jí však vyčinila

15. června 2024

Pro studentku univerzity na Floridě to byla neobvyklá situace. Kufr, který si běžně bere na palubu,...

Nový nejdražší samsung dostane moderní design, s výbavou je to složitější

21. června 2024  7:02

Nový Samsung Galaxy Fold 6 se představí již zanedlouho, premiéra je naplánovaná na 10. července....

Modelový kanibalismus v praxi. Když novinka střídá novinku

21. června 2024

Loni v nabídce moc modelů značky nebylo. Letos Realme znatelně šláplo na plyn a nabídka se značně...

Zajímavý pokus o antismartphone. Dobrý nápad sráží nepřiměřená cena

20. června 2024  14:40

Na trhu je už několik antismartphonů, které mají za cíl omezit uživatelům přístup k internetu a...

Příští fanouškovský samsung povyroste. Bude spíše verzí Plus

20. června 2024  7:02

Samsung chystá další fanouškovskou edici svého vrcholného smartphonu, model FE (Fan Edition) tak...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...