Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Přídavný fotoaparát pro Siemens M55 - QuickPic IQP - 530

Telefonů s integrovaným nebo přídavným fotoaparátem je na trhu poměrně dost. Jediné, které momentálně nabízejí použití blesku, jsou přídavné fotoaparáty pro mobilní telefony Siemens. Extravagantně stylizovaný typ pro Siemens M55 se od ostatních přídavných fotoaparátů Siemens neliší po funkční ani technické strance. Jednotlivé typy se tedy liší pouze tvarem a model určený pro Siemens M55 také špatnou připojitelností k telefonu SL55.

Přídavný fotoaparát pro Siemens M55 se odlišuje od předešlých modelů pro telefony Siemens S55 ( IQP-500 ) a Siemens SL55 ( IQP-510 ) hlavně svým tvarem. Ten je poplatný hranatému designu samotného telefonu a najdeme na něm ozdoby ve tvaru písmene X. V jednom z rohů fotoaparátu vzhled doplňuje velké očko pro přivázání poutka. Námi testovaný kus měl i praktické koženkové pouzdro.

Jestliže k Siemensu S55 a M55 jdou připojit všechny zmiňované fotoaparáty, k Siemensu SL55 nový IQP - 530 připojit sice jde, ale nedrží pevně. Pro použití s tímto telefonem je tedy nutné na fotoaparát vyvíjet určitý tlak směrem k telefonu, aby se jeho kontakty dotýkaly. Všechny tři fotoaparáty, ač jiných tvarů, mají výrobcem stanovené stejné rozměry 66,2 x 42,8 x 18,3 milimetrů, což u modelu M55 znamená asi polovinu samotného telefonu. Hmotnost fotoaparátu je také jednotná: 35 gramů. 

 

Stejně jako samotný telefon Siemens M55, i přídavný fotoaparát se drží designu ostrých hran.

Jelikož Siemens M55 nemá žádná boční tlačítka, jako spoušť fotoaparátu funguje pouze levá kontextová klávesa. Pořízení fotografie je indikováno pípnutím a blikáním diody umístěné na fotoaparátu. Přenos snímku do mobilního telefonu chvíli trvá a dioda to oznamuje střídavým blikáním. V tomto ohledu se jedná o jeden z nejpomalejších fotoaparátů pro mobilní telefony. Možnost pořízení obrázku indikuje i zelená dioda vedle hledáčku fotoaparátu. Ta při zpracovávání a odesílání pořízeného snímku do telefonu bliká.
Displeje mobilních telefonů Siemens nefungují jako hledáček. Proto je nutné při pořizování fotografií a zaměřování skrz průhledový hledáček přídavného fotoaparátu počítat s jistými odchylkami. Ty způsobuje odklon hledáčku od samotné čočky fotoaparátu (paralaxa). Pořizování snímku nabízí pouze možnost volby rozlišení a použití blesku. Přiblížení, zesvětlení, nebo editaci po pořízení fotografie tento fotoaparát nenabízí. Po skončení focení lze snímek rovnou odeslat jako MMS nebo e-mail.

 

Po připojení přídavného fotoaparátu naroste celková délka téměř o polovinu samotného telefonu.

Počet snímku, které lze pořídit, závisí na volné paměti telefonu. U „prázdného“ telefonu lze pořídit až 18 snímků ve vysokém rozlišení (VGA 640 x 480 obrazových bodů). Snímků s rozlišením QQVGA 160 x 120 obrazových bodů lze pořídit až 145. Snímky s nižším rozlišením mohou být velké do 6 KB. Snímky s vysokým rozlišením mohou mít velikost od 20 do 60 KB, podle použitého mobilního telefonu. Nastavit můžete nízké rozlišení, to je vhodné pouze pro multimediální zprávy, nebo v kombinaci vysoké a nízké. Pořídit snímek pouze s vysokým rozlišením nelze, což je škoda. Tento způsob zbytečně zaplňuje paměť a pro odmazání je nutné vstoupit do menu telefonu. Tuto kombinaci výrobce zdůvodňuje nemožností zobrazení velkého snímku na displeji telefonu. Snímky se ukládají ve formátu JPEG. Další možná nastavení se zužují pouze na aktivaci blesku. Ten se před samotným focením musí nejprve nabít, odhadem deset vteřin. Dle údajů výrobce nebude blesk pracovat, pokud kapacita baterie klesne pod 30 %. Tento údaj můžeme potvrdit.

 

Nekvalitní optika nedokáže potlačit různé odrazy. Na druhém snímku je patrné zčernání v rozích fotografie, stejně jako nekvalitní přechod mezi světlem a stínem.

 

Použití blesku na denním světle a v naprosté tmě. Zatímco použití blesku za denního světla pomůže vyvážit barvy na fotografii, tak reflexní písmena na snímku pořízeném ve tmě "září". Nechybí ani převrácené odrazy písmen v podobě jakýchsi "duchů".

Snímek s rozlišením 160 x 120 obrazových bodů je použitelný pouze jako součást MMS odeslané na jiný telefon.

Přídavné fotoaparáty k mobilním telefonů Siemens jsou prozatím jediné, které nabízejí na našem trhu blesk. To se sice projevuje kladně na kvalitě pořízených snímků, neblaze to však ovlivňuje výdrž telefonu. Fotoaparát je napájen z mobilního telefonu a také nemá vlastní paměť. Pokud v telefonu nezbývá dostatek energie, ale stále není ještě úplně vybitý, fotoaparát odmítne dále pracovat. Díky blesku je možné fotit i v naprosté tmě, ale jeho výhod lze využít i v méně osvětlené místnosti nebo za umělého osvětlení. Blesk má odhadem dosah okolo jednoho a půl až dvou metrů.

 

V námi testovaném balení nechybělo ani praktické koženkové pouzdro na fotoaparát.

Kvalita pořízených fotografií se nám jeví jako nadprůměrná, při porovnání s ostatními externími či integrovanými mobilními fotoaparáty. Kvalitě fotografií hodně pomáhá zmiňovaný blesk. Ten lze účinně použít i při focení za denního světla - při focení v protisvětle a pro eliminaci stínů. S přídavným fotoaparátem se obtížně pořizují snímky z přílišné blízkosti a na makrofotky můžete zcela zapomenout. 

Recenzi Siemensu M55 naleznete zde.

Autor:
  • Nejčtenější

To by nebyl Apple, aby to neudělal po svém. Přechod na nový konektor ztíží

Začátkem loňského října schválila Evropská unie nařízení zavádějící v členských státech jednotnou nabíječku. Na...

Kruhové tlačítko byl začátek. Z iPhonu možná zmizí další ikonický prvek

První iPhone bez ikonického tlačítka pod displejem představil Apple už před šesti lety. Následující rok jej nedostala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kutil stvořil půlkilové monstrum. Nabíjí se neuvěřitelných sedm hodin

Zatímco mobilní výrobci se zaobírají tím, jak mobilním uživatelům ušetřit čas při nabíjení jejich přístrojů, tak jeden...

Statistiky k pláči. Většina výrobců smartphonů je asi nechce vidět

Na chvilku se vžijte do majitelů mobilních značek nebo do jejich nejvyššího managementu. Všichni se snaží, každý rok...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prodáváte mobil? Přinášíme tipy, jak správně vymazat choulostivé fotky

Když se rozhodnete pořídit si nový mobil, ještě to nutně neznamená, že starý patří do šrotu. Na jeho druhý život je...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

To nemůže fungovat, říkal každý, komu jsme mikro mobil ukázali

Umí v podstatě jen telefonovat, ale i tak je to zajímavá hračka. Miniaturní mobil si můžete dát do ucha nebo si ho...

Rekordman ve výdrži baterie je tenký a skvěle padne do ruky

Nový smartphone Honor Magic 5 Lite je podle testů DxO Mark smartphonem s vynikající výdrží baterie, v žebříčku...

Na trhu je týden a už je levnější o tisíc korun. Výbava je nový standard

Motorola G23 je typickým představitelem telefonu na pomezí low-endu a nižší střední třídy v roce 2023. Některé...

Skvělý smartphone má jedinou chybu, v Česku se ho možná opět nedočkáme

Má nejlepší předpoklady stát se nejlepším letošním smartphonem. Dostal skvělý displej, výbornou sestavu fotoaparátů,...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...