Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pozor na koupi mobilu, který není určen pro český trh

Když budete trochu hledat, můžete při nákupu nového mobilu hodně ušetřit. Může se v tom ale skrývat několik zádrhelů. Dnešní článek vám napoví, na co dát při nákupu pozor.

Stejný telefon za diametrálně odlišnou cenu - jaké je riziko nákupu levných telefonů? | foto: Mobil.iDNES.cz

Když pomineme nákup použitého telefonu v bazaru, poměrně velkým hitem jsou u některých drobných prodejců telefony, které byly určeny pro jiný než český trh. Možností, jak se takový telefon k prodejci dostane, je hned několik. Nejjednodušší možností je, že využije rozdílných cen mezi jednotlivými evropskými zeměmi a telefony si jednoduše přiveze a prodá. Dá se přitom využít různých promo akcí mobilních operátorů – prodejci se pak může vyplatit koupit například předplacenou sadu s telefonem a ten pak v Česku prodat samostatně.

Originální balení telefonu určeného pro český trh

Originální balení telefonu pro český trh.

Až potud by se nic nedělo, pokud totiž prodejce doveze telefon ze zemí Evropské unie, je všechno v pořádku. Platí totiž zásada volného pohybu zboží. Občas se ale stává, že se na našem (a samozřejmě nejen na něm) trhu objeví telefony pocházející z trestné činnosti. Jde například o vykradené kamiony vezoucí telefony od výrobce k operátorovi. Pak už je to trochu problém. Pokud si takový telefon koupíte, může se stát, že Policie zjistí, že pochází z trestné činnosti a telefon vám zabaví. Pokud vám neprokáže, že jste předem věděli o tom, že přístroj pochází z trestné činnosti (a to zřejmě těžko prokáže), žádný další postih vám nehrozí. O telefon ale přijdete v každém případě, nezapomeňte, že přístroj se do sítě nehlásí jen pod svým telefonním číslem, ale předává se také IMEI telefonu - tedy jeho výrobní číslo.

Originální balení telefonu určeného pro český trh

Originální balení telefonu pro český trh.

Obecně lze ale říci, že od vstupu do Unie nic nebrání tomu, abyste si koupili telefon určený do prodeje v jakékoli členské zemi. A je úplně jedno, jestli si ho přivezete sami nebo si ho koupíte u nějakého prodejce. Problém je v tom, že nákup telefonu určeného pro jiný než český trh v sobě může skrývat několik rizik, větších či menších.

Záruku poskytuje prodejce

Asi největší problém bude se zárukou. I když snad všichni hlavní výrobci mobilů poskytují na své telefony celosvětovou záruku, obvykle ji nabízejí jen na přístroje koupené přes standardní distribuční kanály. Pokud tedy přijdete do servisu Nokie s telefonem koupeným ve Španělsku a se španělským záručním listem, nebude problém a telefon vám normálně opraví. Pokud se ale na servis obrátíte s telefonem určeným pro španělský trh, ovšem budete mít český záruční list nebo dokonce jiný než oficiální záruční list, budete pravděpodobně odmítnuti.

Výrobce tím žádný zákon neporušuje, podle naší právní úpravy totiž za dodržení záruky odpovídá prodejce a nikoli výrobce. Veškeré reklamace bychom měli tedy uplatňovat u toho, kdo nám telefon prodal. To, že nám výrobce umožní uplatnit záruku i v ostatních autorizovaných servisech je jeho dobrá vůle a nic ho nemůže donutit k tomu, aby takto opravoval telefony, které nechce.

Obchod Mobilky.cz

Obchod Mobilky.cz.

Pokud si tedy koupíte telefon určený pro jiný než český trh a nedostanete k němu původní záruční list, budete muset případnou reklamaci nebo záruční servis uplatnit jen v tom obchodě, kde jste telefon koupili. Pokud telefon koupíte u prodejce, který má tradici a na stejném místě už má svoji prodejnu několik let, je riziko poměrně malé. Dá se předpokládat, že v případě problémů prodejce najdete a on servis zajistí. Ostatně prodejci, které jsme navštívili – v přestrojení za zákazníka – nás poměrně korektně upozornili, že jinde než u nich záruku uplatňovat nemůžeme.

Obchod Mobilkuryr.cz

Obchod Mobilkurýr.cz.

Rozhodně bychom ale doporučovali velkou obezřetnost při nákupu telefonů u různých podomních či stánkových prodejců. Samozřejmě, že i zavedený obchodník může otevírat novou prodejnu. Pak ale stačí podívat se na internet, kde bychom o firmě a její historii měli najít nějaké informace. Často se nám ostatně v diskusích podaří najít i zkušenosti zákazníků s tímto prodejcem. Pokud bude převažovat chvála, asi není důvod k obavám.

Pozor na úpravy a odblokování

Jestliže je ale dovoz telefonu v rámci vnitřního trhu EU naprosto legální záležitostí, co je minimálně na hraně zákona, jsou jakékoli další úpravy. Především jde o úpravy firmware telefonu (například souvisí s dohráním českého menu) a odblokování. Podle některých právních názorů je totiž firmware telefonu chápán jako chráněné autorské dílo a pokud ho prodejce pozmění, dopouští se tím neoprávněného zásahu do autorského díla. Jakékoli pozměnění firmware telefonu pak automaticky znamená okamžitou ztrátu záruky, telefon vám tak už neopraví žádný autorizovaný servis. A bude úplně jedno, jestli máte k telefonu korektní záruční list nebo nikoli.

Obchod Mobilarena

Obchod Mobilarena.

Určitá část telefonů určených pro evropské trhy v sobě češtinu standardně obsahuje, u nich tedy problém nehrozí. Tedy pokud nejsou blokovány pro jiného operátora a prodejce je neodblokuje. I v samotném odblokování se může skrývat problém. Světoví operátoři totiž přistupují k blokování různě, a proto odblokování nemusí být vždy stoprocentně spolehlivé. V minulosti se vyskytly případy, kdy telefon bez problémů fungoval s kartou jednoho našeho operátora, ale s jiným si neporadil. V každém případě, pokud budete kupovat telefon určený pro jiný než český trh, požádejte prodejce, jestli ho může vyzkoušet s vaší SIM kartou, aspoň budete mít jistotu.

Obchod Digipartner (Mobilland.cz)

Obchod Digipartner.cz.

Prohlédněte krabici i telefon

Než se rozhodnete koupit podezřele levný telefon, pořádně si prohlédněte krabici a samotný telefon. Mohlo by se totiž stát, že někteří nepoctiví prodejci by se mohli pokusit prodat vám jako nový telefon použitý. Třeba takový, který někdo před vámi reklamoval. Telefon by měl být originálně zabalen, krabice by neměla být odřená či pomačkaná. Samozřejmě i k tomu může dojít při přepravě, pokud je tedy například krabice sice odřená, ale uvnitř vypadá originálně zabalená, můžete být zřejmě v klidu. Zkontrolujte si ale, jestli krabice (či dokonce přístroj) například nezmokly. V každém případě by měly být neporušené všechny hardwarové plomby.

Balení s čínskými znaky rozhodně nebude to pravé

Balení s čínskými znaky rozhodně budí podezření.

Jak poznat český telefon

Podle informací od hlavních výrobců se dá telefon pro český trh identifikovat především podle krabice. Ta by měla být popsána česky a na samolepce by mělo být uvedeno české zastoupení příslušné značky jako dovozce. Například na telefonech Nokia je tedy uveden dovozce Nokia Česká a Slovenská republika. Podobně je to u Samsungu, LG i Motoroly. V krabici by měl být také český manuál a především český záruční list. Ten je obvykle chráněn hologramem. Pokud prodejce tento list nevyplní, ale dá vám jiný, rozhodně je na místě zpozornět.

Ušetříte nebo proděláte

Jak ukázal náš malý test, mezi levnými prodejnami jsou poměrně velké rozdíly – někdo prodává oficiální telefony s tím, že se snaží maximálně omezit náklady na provoz prodejny a obsluhu, jiný naopak neskrývá fakt, že prodává telefony dovážené ze zahraničí. Chlubí se však velikým výběrem modelů a solidně působícím zázemím. I mezi těmito prodejci se najdou ti solidnější a ti méně solidní. Rozhodnutí je na vás, každopádně buďte při nákupu levných telefonů obezřetní a nebojte se na prodejně vyptávat.

Koupě telefonů mimo oficiální distribuci s sebou nese určitá rizika, na druhou stranu můžete ušetřit opravdu hodně peněz. Ostatně zadejte si do internetového prohlížeče svůj oblíbený telefon a uvidíte, jak se ceny mohou lišit. Konečné rozhodnutí je nakonec stejně na vás. Je úspora oproti oficiální ceně taková, aby se vám vyplatilo riskovat to, že vám ho nikdo neopraví? Pokud ano, pak můžete ušetřit spoustu peněz. Pokud ale dáte přednost pohodlí, a budete chtít mít opravdu jistotu, obraťte se na některého z oficiálních distributorů. Ostatně i u nich existují rozdíly v cenách a doplňkových službách.

Vyzkoušeli jsme za vás

Abychom vyzkoušeli, jak je to s prodejem dovezených telefonů doopravdy, rozhodli jsme se navštívit několik pražských prodejen, jejichž internetové obchody nabízí na internetu velmi levné telefony. Vydávali jsme se za běžného zákazníka a předstírali jsme zájem o dva dnes velmi populární mobily – Nokii 6300 a symbianovou Nokii E50. Od prodavačů jsme si nechali poradit, který telefon je pro nás za danou cenu výhodnější – oba se v té době v oficiálním internetovém obchodu Nokie prodávaly za zhruba 6400 Kč, v námi navštívených obchodech byly přístroje zhruba o tisíc korun levnější. Dlužno podotknout, že dnes je rozdíl v ceně menší.

Mobilky.cz

Jako první jsme navštívili prodejnu Mobilky.cz na Rumunské ulici. Velký, světlý a příjemný obchod budí důvěru, nad množstvím vystavených přístrojů se pozastaví nejeden zákazník. Nás zaujalo především množství modelů, které se u nás zatím třeba oficiálně neprodávají, nebo se k nám vůbec nedostanou. To je první indicie, že by měl zákazník zpozornět.

Obsluha v obchodě byla příjemná a ochotně nám oba telefony předvedla. Přístroje vybalila z originálních krabic, dokonce i k telefonu z vitríny krabici prodavač vyštrachal kdesi pod pultem. Tím, že prodávají telefony dovezené ze zahraničí, se prodavač vůbec netajil – ostatně na krabici s modelem 6300 bylo zcela jasné označení UK – tedy telefon byl původně určen pro britský trh. Prodavač nás zcela korektně upozornil, že pokud si telefon zakoupíme, reklamovat jej můžeme pouze u nich. Bez problémů prý ale můžeme telefon poslat poštou.

Mobilkurýr

O kousek dále na stejné ulici se nachází o poznání menší obchod Mobilkurýr. Zde nám prodavač doporučil Nokii E50, protože model 6300 neměl na prodejně. Jelikož telefon sám vlastní, předvedl nám ten svůj a telefon z výkladu vůbec nevyndaval. Na situaci ohledně uplatnění reklamace telefonu pouze na pobočkách společnosti upozornil prodavač až po troše našeho zvědavého vyptávání. To je důkaz toho, že na záruční podmínky se vždy vyplatí se zeptat a nenechat se odbýt.

Mobilaréna

Jako další jsme navštívili prodejnu Mobilarena ve Vodičkově ulici. Mobilarena však do našeho výběru tak úplně nepatří. Podle tvrzení na stránkách svého internetového obchodu i dle slov prodavače totiž většinou jimi prodávané telefony pochází z oficiální distribuce. Ceny se však pohybují na úrovni zahraničních dovozů, prodejce minimalizuje náklady právě tím, že má pouze jedinou a to ještě extrémně malou kamennou prodejnu. Najde se však i pár výjimek, kdy v nabídce prodejce nalezneme pár dovezených telefonů, které se u nás oficiálně neprodávají. Takové přístroje jsou na stránkách internetového obchodu prodejce označeny „Extra cena“.

Na prodejně měl prodavač opět pouze model E50, ovšem ochotně nám sdělil, že 6300 budou skladem během odpoledne a že se můžeme zastavit potom. Opakovaně nás pak ujišťoval, že zakoupený telefon můžeme reklamovat v kterémkoli autorizovaném servisu Nokia v České i Slovenské republice.

Digipartner

Nakonec jsme se vydali do kamenné prodejny e-shopu Digipartner.cz na Senovážném náměstí.  Očividně nevrlá prodavačka nám sdělila, že nejsou výstava telefonů, ale internetový obchod. Tudíž si na prodejně telefony osahat nemůžeme a ani nám k nim nepodá žádné informace. Doporučila nám zajít do značkové prodejny Nokie a pak si vybraný přístroj máme koupit v internetovém obchodu Digipartner. Inu, opravdu zajímavý přístup, u takového prodejce bychom si opravdu telefon nekoupili.


  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čínský smartphonový standard dorazil do Česka. Není co vytknout, ani cenu

17. dubna 2024  7:02

Motorola představila hned tři modely z top řady Edge. První se začne prodávat model Edge 50 Pro,...

Toto mohl být nevídaný smartphone. Myšlenku však nakonec poslali k vodě

25. dubna 2024

S takovým smartphonem bychom už nikdy nemuseli řešit, že se zpomaluje, nemá dostatek paměti či je...

Samsung má povedenou stylovku. Zkusí to s ní na trhu, kde se mu nedaří

24. dubna 2024

Samsung po velmi dlouhé době oprášil modelovou řadu Galaxy C a představil stylový smartphone se...

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Možná s nenápadnou výbavou, ale je to poctivě postavená stylovka

22. dubna 2024

Oppo se v kontextu dalších čínských výrobců prezentuje jako prémiová značka. Rozhodně se nesnaží o...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...