Středa 1. dubna 2020, svátek má Hugo
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 1. dubna 2020 Hugo

Panasonic GD67 – perlička na hladině (recenze)

aktualizováno 
Atraktivní model Panasonic GD67 se pomalu, ale jistě plíží do podvědomí mobilního života. Tento telefon má pěkný barevný displej, pohodlný joystick na ovládání, funkcí tak akorát a zajímavý pestrý design. Pro snazší rozhodování zda GD67 ano, či ne se zkuste ponořit do této recenze.

Nedávno před uvedením svého superluxusního véčkového modelu GD87 přišel japonský Panasonic s atraktivním levnějším modelem s barevným displejem pro méně náročné obdivovatele asijských mobilů. GD67 sice nemá vestavěný fotoaparát a neumí posílat MMS, ale i tak má co nabídnout, řekněme od barevného displeje přes GPRS až po hlasové vytáčení. Navíc si na jeho záda můžete dát libovolný obrázek, ať už fotku své milé, oblíbenou postavičku z večerníčku nebo politika vašemu srdci milého.

V Panasonicu GD67 se snoubí ladné tvary se snahou využít všechny funkce do maxima, ať už jde o obrázky na pozadí či polyfonní melodie, a podle informací prvních majitelů tohoto telefonu, kteří si jej většinou pořídili v nové nabídce Oskara, jsou s ním až na malé drobnosti spokojeni. Schválně uvádíme v této recenzi v každé kapitole výtku či postřeh našeho čtenáře, což by vám mělo vytvořit ucelený obrázek, díky kterému si na konci článku budete moci obhájit, zda si Panasonic GD67 pořídit či nikoli. (Zkušenosti majitele tohoto telefonu jsou od ostatního textu odlišeny kurzívou a záměrně jsme je nikterak nekomentovali.)

Panasonic GD67 Panasonic GD67 Panasonic GD67

Na začátku si zkuste říct, zda se vám podle dosud nabytých informací tento telefon líbí, či ne. Uvidíte na konci, jestli jste změnili názor, ovlivněni touto recenzí. Mně samotnému se na první pohled moc nelíbil, ale když jsem jej dostal do ruky, bylo stále co nového objevovat a pomalu, ale jistě, si mě začínal získávat.

 • Proč jsem si vybral GD67? Původně jsem chtěl T300, ale po zjištění, že nemá typický ericssonovský kalendář a design nemá taky nic moc, jsem ho zavrhl.

Design

Panasonic GD 67 je atraktivní telefon, ovšem ne každému se musí na první pohled líbit. U námi testovaného modelu působila trošku křiklavě lesklá stříbrná barva v kombinaci s tmavě modrou a pestrým barevným displejem. Jako vždy ale záleží na vkusu každého jednotlivce, každému se líbí něco jiného. Zajímavostí je volné místo pro libovolný obrázek na zadní straně přístroje. Pokud odsunete spodní kryt konektoru, mimochodem také netradiční řešení – konektor je kryt proti poškození - a dvěmi malými packami uvolníte zadní plastový průhledný kryt, zjistíte, že je pod ním místo pro papírový obrázek. Je to sice zajímavé a netradiční řešení, ale praktické nám příliš nepřišlo, průhledný plast je totiž velmi náchylný k poškrábání, čímž je vzhled vnitřního obrázku nepříjemně deformován. Pro vytvoření správného tvaru obrázku je v originálním balíku s telefonem plastová šablona, podle které fotografii snadno vystřihnete.

Panasonic GD67 Panasonic GD67 Panasonic GD67

Pod krytem je baterie fixovaná pružnou plastovou západkou, pod ní se skrývá SIMkarta, jen lehce jištěna plastovým proužkem, ještě že jí baterie zabraňuje v nechtěném pohybu. Při pozornějším ohledání přístroje si všimnete takových detailů jako horního poutka na přívěšek, bočního gumového krytu konektoru bondovky – co je možné, je schované. Boční části jsou celé vyvedeny v kovově lesklé stříbrné metalíze, reproduktor a okolí displeje jsou temně modré, tlačítka jsou z matné průhledné gumy a okolo nich je stejná stříbrná jako na bocích.

  

Panasonic GD67 má celkem přijatelné rozměry (109  x 45 x 20 mm) a váží velice málo – pouhých 81 gramů. Telefon má integrovanou anténu a můžete si vybrat ze tří barevných kombinací, zmíněné stříbrno - modré, stříbrno – černé a zajímavé stříbrno – vínové variace.

   Panasonic GD67

Displej

 • Displej je stejný, jako má Sony Ericsson T68 a T300, ale na rozdíl od těchto telefonů umí zobrazit obrázky o velikosti 8 kb (SE jen 4 kb). Obrázky jsou tak kvalitnější a lépe probarvené (sytější barvy).

Panasonic GD67 Panasonic GD67 Panasonic GD67

Panasonic GD67 je jedním z průkopníků telefonů střední třídy s barevným displejem v ceně do deseti tisíc. Displej telefonu umí zobrazit 256 barev, což pro vás, kteří jste zvyklí na displeje s 4096 barvami, není nikterak atraktivní, ale pro účely tohoto modelu to plně postačí. Displej je dostatečně veliký, pro srovnání je stejně velký jako u posledních top modelů firmy Sony Ericsson T68i a T300. Velkým plusem displeje je jeho podsvícení, všechny znaky a obrázky jsou podsvícené dobře vidět jak při naprosté tmě, tak při ostřejším slunečním svitu. Oproti kladně hodnocenému podsvícení musíme trochu zkritizovat čitelnost displeje bez podsvícení - již při šeru máte problém cokoli na displeji přečíst, proto musíte podsvícení používat prakticky neustále, což má značně negativní vliv na výdrž baterie. Dalším nedostatkem displeje je horší překreslování, jak poznáte z fotografií, jednotlivé obrazové body jsou velmi patrné, výsledný obraz nedává tak jednolitý celek jako u jiných displejů tohoto typu.

Zajímavostí jsou předdefinovaná barevná schémata zobrazování displeje, na pozadí máte možnost uložit si několik tapet, další si můžete stáhnout prostřednictvím wapu nebo pomocí datového kabelu. Více se o displeji dozvíte v samostatném článku, kde si o něm nejlepší obrázek utvoříte při prohlížení rozsáhlé fotogalerie.

Klávesnice

Klávesnice modelu GD67 působí opravdu příjemným dojmem. Tlačítka jsou průhledná, dostatečně veliká a mají příjemný rozestup. Podsvícení klávesnice doslova září, je hodně silné, i za úplné tmy vidíte na klávesnici i ty nejmenší znaky. Dominantním prvkem celé klávesnice je pětisměrový joystick, vedle něj usnadňují ovládání dvě kontextové klávesy, pod nimi najdete klasická tlačítka pro přijmutí a odmítnutí hovoru. Samotný joystick telefonu je velkým plusem celé konstrukce, má výborné mechanické vlastnosti, snadno jeho posunutím daným směrem navolíte hledanou funkci. Joystick je podsvícen čtyřmi LED diodami.

  

 • Při psaní textové zprávy a přidržením jedné z kláves 1 až 0, musíte být ovšem v režimu prostého psaní, se vám v rámečku zobrazí nabídka veškerých dostupných znaků a číslic, nastavená právě na konkrétní znak definovaný pod stisknutou klávesou. Praktické je to v tom, že po napsání znaků tabulka nezmizí a můžete tak například smajlíka naťukat velmi rychle.

Po kratších zkušenostech s ovládáním telefonu byste se neměli již vůbec přemačkávat. Mechanické vlastnosti ostatních tlačítek jsou také dobré, klávesy mají dobrý zdvih, textové zprávy se píší pohodlně, ovládání jedna báseň.

Základní menu telefonu je tvořeno devíti ikonami, další podpoložky již jsou řádkově seřazeny a můžete mezi nimi rolovat podle libosti, přičemž podle posuvníku poznáte, na kterém místě v nabídce se právě nacházíte.

 • Při dlouhém stisku pravého horního tlačítka se dostanete přímo do wapu, při přidržení joysticku se otevře nabídka zamknutí kláves nebo celého telefonu. Joystick – zpočátku jsem si nemohl zvyknout, ale teď si ho nemůžu vynachválit.

Baterie

 • Při normální používání  (asi 10 SMS a 15 minut hovoru) telefon vydrží tři dny nabitý s nočním vypínáním.

Baterie, jak již bylo řečeno, je umístěna pod zadním průhledným krytem a je fixována pružnou plastovou západkou, která ji drží pevně, žádné nechtěné uvolnění a tím pádem nežádoucí restartování telefonu nehrozí. V telefonu je baterie Li-Ion s kapacitou 650 mAh, baterie je to dostatečně silná, ale přeci jen barevný displej si vezme své. V našem krátkém testu baterie telefonu vydržela nabitá téměř čtyři dny, ale museli jsme mobil na noc vypínat a využívat spořícího režimu displeje.

Panasonic GD67  Panasonic GD67

 • Úspora baterie by se o dost prodloužila, kdyby místo názvu Panasonic (při režimu spořiče displeje) byly hodiny, a kdyby při příchozí zprávě nebo zmeškaném hovoru blikala dioda. Přistihl jsem se, že často koukám zbytečně na displej buď kvůli hodinám nebo jestli nemám novou SMS.

SMS

Pro milovníky textových zpráv je nový Panasonic velmi vhodný telefon. Je to dáno nejen jeho kvalitní klávesnicí, ale zejména samotnými vlastnostmi softwaru, který již v sobě nese prvky počítačového textového editoru. Při psaní textu SMS si totiž můžete část nebo celý text označit a zkopírovat do speciální schránky nebo stať vyjmout a vložit do nové textovky. Soubor textu vložený do schránky tam zůstane tak dlouho, dokud jej nepřemažete novým textem nebo nevypnete telefon.

 • Nejde nastavit hlasitost upozornění na SMS. Až na dva tóny jsou ostatní téměř neslyšitelné.

Panasonic GD67 Panasonic GD67

Jako další netradiční funkci jistě využijete formátování textu, z nabízených stylů psaní si můžete vybrat vedle normálního také tučný text a kurzívu, stejně jako můžete měnit velikost písmen. Pro rychlejší psaní se jistě hodí prediktivní vkládání textu s českou T9, bohužel má telefon celkem pomalou odezvu, takže se hlavně při psaní delších textovek znaky znatelně pomalu vykreslují. Panasonic GD67 umí dlouhé textovky, najednou můžete odeslat až 640 znaků, dalším velkým plusem je interní paměť na SMS – telefon si umí zapamatovat až 100 zpráv, nezáleží, jestli jsou přijaté či k odeslání. Při psaní vám možná bude chybět počítadlo znaků, ale naštěstí při odesílání zprávy vidíte, kolik SMS budete posílat. Pokud potřebujete odeslat jednu zprávu více příjemcům, jde vám tento model přímo na ruku, pro jednu textovku můžete označit až pět příjemců.

Telefonování 

Panasonic GD67 samozřejmě ovládá polyfonní zvuky, a to na velice slušné úrovni. (Oproti polyfonii například v očekávané multimediální Nokii 7210 jsou nesrovnatelně lepší.) Standardně v mobilu najdete patnáct polyfonních melodií, které hrají až šestnácti nástroji, dále si můžete vybrat z pěti klasických monofonních melodií, pět míst je ponecháno pro melodie, které si stáhnete z wapu nebo počítače, dále máte k dispozici dvě místa pro vlastní nahrané zvuky, uložit si můžete rovněž jednu vlastnoručně složenou melodii a celých patnáct zvuků pro ohlášení příchozí zprávy.

 • Nastavit vibraci a zvonění lze jen po zapnutí diskrétního režimu a nastavení volume na max. Celá toto operace je dosti zdlouhavá a díky tomu není telefon příliš vhodný pro lidi, kteří často chodí do hlučného prostředí.

Hlas z reproduktoru je dobře slyšitelný, u některých prvních telefonů se sice občas ozývalo slabé pískání, ale zdá se, že s tímto problémem se novější firmware nadobro vypořádal. Pro bezpečnější telefonování, když nemůžete držet telefon u ucha nebo chcete, aby váš rozhovor slyšelo více lidí, můžete využít hlasitého odposlechu (zvuk bohužel není reprodukován příliš hlasitě). Funkce jako hlasové vytáčení či rychlá volba čísla stiskem jedné klávesy by u mobilů této třídy již chybět neměly, také že nechybí, a fungují spolehlivě. Do paměti telefonu se vám vejde pouhých sto kontaktů, navíc telefonní seznam není vícepoložkový, to bychom ale neprominuli u manažerského telefonu, který by měl mít rovněž obsáhlejší paměť pro čísla, na žádného manažera si ale GD67 nehraje.

 • Pří hlasovém vytáčení je kontakt zopakován příliš nahlas; každý ve vzdálenosti deseti metrů musí vědět, komu chci volat.

   

Další melodie, obrázky a animace si můžete do mobilu stáhnout například z těchto internetových stránek:

www.panasonicbox.com

www.downloadpolyphonic.com

wap.panasonic.com (nutná registrace)

Data, wap, paměť

Wapovými stránkami se na Panasonicu GD67 prochází velmi dobře, mobilní internet je tradičně rychlý, ovšem při obsáhlejších stránkách obět dochází k pomalejšímu vykreslování znaků. Při wapování vám jistě přijde vhod funkce dočasné označení stránky, pro její rychlé zpětné vyvolání. Do paměti telefonu se vám vejde devět záložek a, pokud se vám stává, že opomenete wap odpojit, a tím utrácíte zbytečně kredit či platíte velké poplatky, jistě využijete časovou funkci nastavení doby nečinnosti pro automatické odpojení internetu. Nastavení wapového prohlížeče je poměrně snadné, jeho detailní popis naleznete v manuálu telefonu.

 • Paměť telefonu je 64 Mb, z toho na obrázky, SMS a melodie připadá asi 24 Mb. Po nahrání nového firmware In-fusio na stahování her z wapu a hraní online her se kapacita paměti sníží na 16 Mb.

GPRS (konkrétně v konfiguraci 4+1 timeslot) se už pomalu u telefonů střední třídy stává samzřejmostí, využít jej můžete jak pro již zmíněný wap, tak pro datové přenosy.

 • Paměť telefonu je velké plus. Nyní tam mám 15 obrázků, tři melodie a téměř 60 SMSek. Opravdu by měla stačit všem.

Další funkce

Kalendář tohoto telefonu jej velmi zvýhodňuje oproti přímému konkurentovi Sony Ericsson T300. K dispozici je vám měsíční náhled, přičemž do paměti můžete uložit až sto upomínek. Kalendář je přehledný, na barevném displeji vypadá opravdu dobře, pro psaní upomínek se jistě hodí česká T9.

Panasonic GD67 Panasonic GD67 

 • Ikona kalendáře v hlavní nabídce menu ukazuje aktuální datum. Přišel jsem na to více jak po jednom týdnu, ale potěší to.

Budík je také dobře vyřešený, chybí mu sice funkce opakovaného buzení, ale na druhou stranu si najednou můžete nastavit až čtyři různé časy, kdy si budete přát, aby vás telefon probudil.

Panasonic GD67 Panasonic GD67 Panasonic GD67

Pro milovníky mobilních her jsou v základní nabídce telefonu připraveny dvě hry – logická Atum, kde sestavujete jednotlivé molekuly do konečné neznámé podoby atomu, a Kimang, ve které si hrajete s kuličkou a snažíte se ji pomocí odrazů dostat na konkrétní místo.

Resumé

 • Když bych měl telefon hodnotit komplexně, tak podle mého názoru patří mezi nejlepší. Rychlé menu, snadná obsluha, pěkný displej, polyfonie, myslím, že MMS zatím mít nemusí. Za rok bych to už asi tomuto typu telefonu neprominul.

Myslím si, že s tímto názorem se dá jen souhlasit. Panasonic GD67 je opravdu povedeným telefonem a v přímém souboji se svými přímými konkurenty jistě více než obstojí. Pokud hledáte telefon s netradičním vzezřením, mnoha funkcemi, barevným displejem a v ceně okolo devíti tisíc korun (u Oskara stojí 8997 Kč nedotovaný a 4977 dotovaný) myslím, že vaše rozhodování bude jednoduché. Pokud se po přečtení této recenze váš názor na nový Panasonic telefon změnil, doufejme, že k lepšímu, určitě nebudete litovat, pokud se pro něj rozhodnete. GD67 je blýskající se perličkou na hladině telefonů střední třídy. Další tah je na konkurenci.

 

Výrobce: Panasonic Typ: GD67
Displej:

až 6 řádků, 256 barev

Potvrzení o doručení SMS ANO
Rozměry: V׊×H (mm) / Hmotnost (g) 109 x 45 x 20 / 81 Prediktivní vkládání textu ANO (ČJ)
Doba pohotovosti (h) / hovoru (min) až 190 /  až 390 Vibrační vyzvánění ANO
Pásma GSM 900/1800 Hodiny / budík / datum / kalkulačka ANO/ANO/ANO/ANO
Akumulátor: typ, kapacita (mAh) Li-Ion, 690 mAh Hry / počet ANO / 2
Nabíječka / doba nabíjení (h) cestovní / 2 Hlasitý odposlech ANO
Konektor ext. antény ANO IrDA port NE
Hlasové ovládání funkcí telefonu NE Připojení k PC přes sériový kabel ANO
Paměť telefonního seznamu v telefonu / kapacita ANO / 100 Konferenční hovor ANO
Paměť pro SMS v telefonu ANo (?) Blokování hovorů ANO
Volané / přijaté / zmeškané hovory 10/10/10 WAP ANO
Vyzváněcí tóny 23 Data / Fax ANO / ANO
Vlastní melodie / počet ano / 5+2 HSCSD NE
Hlasové vytáčení ANO GPRS ANO (4+1)
Hlasové přijetí a odmítnutí hovoru NE Konvertor měn ANO
Pevná volba ANO SIM lock ANO (Podle operátora)
Rychlá volba ANO Vypnutí mikrofonu (Mute) ANO

Za zapůjčení telefonu děkujeme Josefu Komárkovi. Za poskytnutí zkušeností s mobilem děkujeme Denisu Tomášovi.      

Autor:
 • Nejčtenější

Štve vás operátor? Ode dneška se ho zbavíte rychleji a zdarma

Ve středu 1. dubna vstupuje v platnost novela zákona o elektronických komunikacích. Jednou ze zásadních novinek je...

Evropa chce kvůli koronaviru sledovat pohyb lidí. Souhlas nepotřebuje

Evropská komise se podle portálu AppleInsider dohodla s osmi velkými telekomunikačními společnostmi, že ve snaze...

Drama na světovém trhu se smartphony. Kvůli koronaviru i politice

Apple (dočasnou) jedničkou, Huawei najednou sotva v top 5. Tak moc se míchá trh chytrých telefonů. Mohou za to jak...

Redmi má opravdu hezkou novinku. Výbava je skvělá, cena velmi výhodná

Donedávna to byla jen modelová řada značky Xiaomi, dnes je to samostatná dceřiná značka. Nový model K30 Pro se opravdu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

S levným příslušenstvím k mobilům z Číny bude konec. Nevyplatí se

Zatím je nakupování na čínských e-shopech velmi oblíbené. A to především u laciného zboží, které následně přijde domů...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

 • Další z rubriky

Nejvýhodnější levný Samsung? Model M21 má obří baterii a solidní výbavu

Nedávno představený Samsung M21 se dočkal i české premiéry. Prodávat se začne v polovině dubna a dostupný nebude úplně...

Dva průkopníci, u kterých výrazné technologické inovace brzdí politika

Smartphony Huawei Mate 30 Pro a Mate Xs patří bez pochyby k technické špičce současnosti, i když mají svůj původ už...

Jeho foťák je absolutní vrchol. Vyzkoušeli jsme Huawei P40 Pro

Nové modely Huawei P40 jsou na světě a my jsme i přes to, že se premiéra odehrála virtuálně, již jednu z novinek...

Jsou to stejné objektivy s ultra rozlišením. Rozdíl v ceně je 19 000 Kč

Fotočip s aktuálně nejvyšším rozlišením 108 MPix mají na trhu zatím jen dva telefony: Samsung S20 Ultra a Xiaomi Mi...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Influencer olizoval toaletu v rámci koronavirové výzvy. Nyní má COVID-19

V době šíření koronaviru obletěla svět sociálních médií nesmyslná výzva, která vybízí k tomu, aby lidé olízli sedátko...