Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

LG B2050 - stříbrný nanuk do horkého léta

T-Mobile zařadil do své nabídky levný model LG B2050. Telefon svým tvarem připomíná nanuk a dalo by se napsat, že nemá ani o moc víc funkcí. Přesto je to za 2300 korun zajímavý model, který stojí za pozornost všech mobilních začátečníků.

V červnu zařadil T-Mobile exkluzivně do své nabídky nový model od korejského výrobce LG. Jedná se o typ LG B2050 a operátor jej prodává za  lidovou cenu 2299 korun v Twist sadě. Cena samozřejmě odpovídá vybavení, a tak nečekejte "vymoženosti" jako fotoaparát, e-mail nebo Javu. Přesto vám LG B2050 nabídne elegantní tenký design a celkově příjemný vzhled.

Podobné telefony vás sice neohromí výbavou, ale jsou trhy, kde mohou rozhodnout o úspěchu výrobce v příštích několika letech. Jedná se zejména o jihovýchodní Asii, Jižní Ameriku a Afriku. Cena superlevných modelů by měla během několika let klesnout pod 30 euro (přibližně 900 Kč) a nejvíce se zatím této hranici blíží Motorola.   

B2050 B2050 B2050
LG B2050 a jeho extravagantní dvojče model B2100

Vzhled – vypadá chytřejší než je

Pokud dáte na první dojem, tak u vás nové LG zcela jistě zaboduje. Vypadá totiž opravdu dobře a na první pohled byste neřekli, že se jedná o výrobek nejnižší cenové kategorie. Tenký a lehoučký (73 g) přístroj klasické konstrukce je vyvedený v elegantní stříbrno-černé kombinaci. S rozměry 104 × 43 × 16 mm se vám bude opravdu pohodlně nosit v kapse u kalhot.

B2050

K žádné revoluční změně nedošlo, a tak je displej umístěn na přední straně telefonu. Nachází se v černém rámečku v horní části přístroje spolu s logem výrobce. Zřejmě pro méně důvtipné nebo barvoslepé uživatele se nad displejem vyskytuje ještě nápis "colour display". Černý rámeček je od zbytku přístroje oddělen lesklou plochou zasahující mezi kontextové klávesy. Na ní najdeme těsně pod horní hranou reproduktor.

B2050 B2050 B2050

Klávesnici je vyhrazena spodní část.  Rozložení jednotlivých tlačítek nevybočuje ze zaběhnutého standardu. Numerická část klávesnice je umístěna vespod a nad ní našly své místo funkční klávesy. Dvě kontextová a dvě tlačítka pro ovládání hovorů jsou umístěny po stranách. Uprostřed se nalézá křížové tlačítko a pod ním tlačítko pro mazání. Klávesy jsou poměrně malé a trochu tužší, takže lidé s většími prsty budou mít s psaním zpočátku problémy - lze si na to ovšem časem zvyknout. Celá klávesnice je podsvícena modře.

B2050 B2050 B2050

Na fotografiích je vidět, že na bocích telefonu toho příliš nenajdeme. Jediným rušivým elementem je zde konektor pro připojení sluchátek na levé straně. Na spodní části se nachází systémový konektor spolu s miniaturním otvorem k mikrofonu. Na vrchní části najdete poutko pro zavěšení na krk.

B2050 B2050 B2050

Zadní strana je již celá černá. V horní třetině se krčí dvě gumové krytky. Pod první se ukrývá šroubek a druhá chrání konektor pro připojení externí antény. Zbytek zadní strany zabírá kryt baterie s logem a webovou adresou výrobce. Použitý akumulátor Li-ion s kapacitou 850 mAh nás příjemně překvapil. Vydržel bez nabití přes čtyři dny provozu.

Displej a menu - na slunci si nepočtete

Jednou z předností tohoto modelu je bezpochyby displej o rozměrech 128 x 128 pixelů, který umí zobrazit až 65 tisíc barev. Je sice pasivní, ale překresluje se velice rychle a i barvy se zdají velmi kontrastní. Na prudkém letním sluníčku budete sice mít velké problémy zjistit, co se zrovna na obrazovce odehrává. To je ale neduh mnoha telefonů i vyšší cenové kategorie.

Do hlavního menu se dostaneme z úvodní obrazovky stiskem levé kontextové klávesy. Jednotlivé položky menu jsou uspořádány do řady. Lze se mezi nimi pohybovat pomoci ovládacího kříže, popřípadě stiskem čísla dané záložky. Všechny položky reprezentují velké animované ikonky.

B2050 B2050 B2050

Pro potvrzení výběru slouží levé kontextové tlačítko, které vás odešle do textového podmenu. To je bohužel zpracováno podobně jako u Samsungů - pokud je popis položky delší a nevejde se na obrazovku, je třeba na něj najet kurzorem. Text pak začne rolovat a odhalí se postupně celý nadpis. Tento systém nám vadil např. u menu přijaté zprávy, na které musíte najet, abyste se dozvěděli, kolik že jich vlastně máte přijatých.

Na úvodní obrazovce můžete pro rychlý přístup k nejpoužívanějším funkcím použít ovládací kříž. Stiskem doprava se dostanete do editoru textových zpráv, stisk doleva slouží k výběru profilu. Směr dolů vás zavede do telefonního seznamu a opačný směr pak do oblíbených položek, které si můžete sami nastavit.

Telefonování – slyšíš mě?!

Do adresáře se lze dostat stiskem pravé kontextové klávesy na úvodní obrazovce nebo již výše uvedeným způsobem pomocí křížového tlačítka. Ke každému z 200 možných kontaktů lze přiřadit až tři telefonní čísla, faxové číslo a adresu elektronické pošty. Pro lepší přehled je k dispozici sedm skupin volajících. Vyhledávat kontakty můžete dvěma způsoby. Přímo v seznamu funguje stisk prvního (pouze prvního) písmena, případně můžete v menu zadat hledaný řetězec znaků. Nutno dodat, že ani jeden ze způsobů není zrovna nejrychlejší.

B2050 B2050 B2050

Přístroj nabízí šest profilů, které si můžete upravit podle vašich potřeb. K dispozici je poměrně zajímavý výběr 32 vyzváněcích melodií a zvuků. Telefon podporuje polyfonní melodie až se 40 hlasy. Pokud vás žádná z dostupných melodií nezaujme, nechybí povinné vibrační vyzvánění. Hlasitý odposlech a jiné sofistikovanější hlasové funkce přístroj nepodporuje.

B2050 B2050 B2050

Absenci hlasitého odposlechu bychom výrobci v této cenové kategorii samozřejmě odpustili, ale ani samotné telefonování není žádný med. Reproduktor je dostatečně hlasitý, ale kvalita zvuku je podprůměrná. Ne, že by nebylo rozumět vůbec, ale zvuk není zcela čistý. Zejména vaši známí a lidé, se kterými si budete volat, nebudou z vaší mobilní novinky dvakrát nadšení.

Zprávy - klávesnice je trochu tuhá

Paměť telefonu pojme až 200 příchozích zpráv. Psaní textovek vám usnadní česká T9. Slova se zobrazují s českou diakritikou, ale telefon jí při odesílání ořeže, a tak nedochází ke zkracování zpráv. Pokud však dáváte přednost klasickému psaní, potěší vás, že T9 lze trvale vypnout. Při psaní zprávy se na displeji zobrazuje počet napsaných znaků a také do kolika SMS se váš text rozdělí.

B2050 B2050 B2050

Příjemná je možnost výběru velikosti písma a dokonce si můžete zvolit i styl (tučné, kurzíva, atd..). SMS lze najednou poslat až šesti příjemcům. Kromě textovek přístroj podporuje i odesílání a příjem MMS. Jejich tvorba je snadná a stejně jako u SMS je lze poslat šesti lidem. E-mailového klienta byste u tohoto modelu hledali marně.

Organizace a data – napoprvé zaspíte

LG umožňuje mít nařízených až pět budíků. U každého lze nastavit čas, počet opakování a melodie. Nepříjemné je, že budíku se nedočkáte, pokud budete mít přístroj vypnutý.V telefonu je k dispozici i  kalendář, který však dovoluje uložit pouze 20 záznamů. Na výběr je plánovač se zvukovým upozorněním nebo jednoduchá poznámka. Mezi další obligátní funkce se řadí kalkulačka, hlasový záznamník či převodník jednotek.

B2050 B2050 B2050

Z datových funkcí je zde k dispozici WAP. Ten si můžete vychutnat přes GPRS třídy 10 (4+2) i přes vytáčené připojení. Pod záložkou Hry se ukrývají Horečka Haloween a Akční život. Ač to z názvu moc nevyplývá, horečka Haloween je docela podařená logická hra. Akční život je soubor primitivních her, ve kterých si můžete vyzkoušet různé disciplíny. Na výběr je třeba jízda na skútru nebo vrh televizí na dálku.

B2050 B2050 B2050 

Závěr - povedený low-end

Čeští spotřebitelé se zatím na asijské výrobce mobilních telefonů obracejí zejména kvůli véčkům. V kategorii, kam spadá dnes recenzovaný telefon, dávají spíše přednost u nás zavedenějším evropským značkám. To však nemusí platit nadlouho, pokud se vývoj bude ubírat směrem, který naznačilo LG B2050. Výrobce se sice neubránil několika chybičkám, nicméně elegantní design v kombinaci s velmi příznivou cenou vytváří zajímavý produkt, který by neměl uniknout pozornosti mobilních začátečníků.

Fotogalerie

B2050 B2050 B2050

B2050 B2050 B2050 

B2050 B2050 B2050

  • Nejčtenější

Těžko uvěřit, jak šíleně staré mobilní fosilie Češi stále používají

15. června 2024

Premium Jsou přístroje, na které lidé ani po desítkách let nezanevřou. Ať už z nostalgie, nebo ze zvyku. A...

Vodafone láká na výhodná neomezená data. Jen dočasně, ale slevu dá nastálo

13. června 2024  7:02

Ještě pár dní lze u Vodafonu získat jeho datově neomezený tarif s nejvyšší omezenou rychlostí o pár...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Umělá inteligence táhne. Nové samsungy jsou hit

14. června 2024  7:02

Samsung začátkem letošního roku představil novou generaci svých smartphonů, které využívají umělou...

Seberu vám iPhony a zavřu je do klece. Elon Musk se opřel do Applu

11. června 2024  11:34

Krátce po odhalení nové umělé inteligence určené pro zařízení Applu se na sociální síti X ohradil...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Trh s rozkládacími smartphony přinesl dvě velká překvapení

11. června 2024  7:02

Rozkládací smartphony nabírají na síle. Jejich popularita je stále větší a tvoří už významný podíl...

Samsung se tenkrát rozhodl správně a tento model se stal legendou

17. června 2024  7:02

Už je to 15 let, co Samsung začal používat operační systém Android. Oproti jiným výrobcům z té doby...

Mobil s takovou výbavou se na dovolené hodí. Jak jej sehnat nejlevněji?

17. června 2024

Spousta z nás seká na dovolené jednu fotku za druhou. Když však přijde na řadu focení vzdálenějších...

Dobrá výbava má jednu zásadní trhlinu. Test Infinixu Note 40 Pro

16. června 2024

Značka Infinix na českém trhu bojuje o své místo především ve střední třídě telefonů. Model Note 40...

Díky hodinkám Applu odhalila zloděje svého kufru. Policie jí však vyčinila

15. června 2024

Pro studentku univerzity na Floridě to byla neobvyklá situace. Kufr, který si běžně bere na palubu,...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...