Čtvrtek 28. května 2020, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. května 2020 Vilém

LG B2050 - stříbrný nanuk do horkého léta

aktualizováno 
T-Mobile zařadil do své nabídky levný model LG B2050. Telefon svým tvarem připomíná nanuk a dalo by se napsat, že nemá ani o moc víc funkcí. Přesto je to za 2300 korun zajímavý model, který stojí za pozornost všech mobilních začátečníků.

V červnu zařadil T-Mobile exkluzivně do své nabídky nový model od korejského výrobce LG. Jedná se o typ LG B2050 a operátor jej prodává za  lidovou cenu 2299 korun v Twist sadě. Cena samozřejmě odpovídá vybavení, a tak nečekejte "vymoženosti" jako fotoaparát, e-mail nebo Javu. Přesto vám LG B2050 nabídne elegantní tenký design a celkově příjemný vzhled.

Podobné telefony vás sice neohromí výbavou, ale jsou trhy, kde mohou rozhodnout o úspěchu výrobce v příštích několika letech. Jedná se zejména o jihovýchodní Asii, Jižní Ameriku a Afriku. Cena superlevných modelů by měla během několika let klesnout pod 30 euro (přibližně 900 Kč) a nejvíce se zatím této hranici blíží Motorola.   

B2050 B2050 B2050
LG B2050 a jeho extravagantní dvojče model B2100

Vzhled – vypadá chytřejší než je

Pokud dáte na první dojem, tak u vás nové LG zcela jistě zaboduje. Vypadá totiž opravdu dobře a na první pohled byste neřekli, že se jedná o výrobek nejnižší cenové kategorie. Tenký a lehoučký (73 g) přístroj klasické konstrukce je vyvedený v elegantní stříbrno-černé kombinaci. S rozměry 104 × 43 × 16 mm se vám bude opravdu pohodlně nosit v kapse u kalhot.

B2050

K žádné revoluční změně nedošlo, a tak je displej umístěn na přední straně telefonu. Nachází se v černém rámečku v horní části přístroje spolu s logem výrobce. Zřejmě pro méně důvtipné nebo barvoslepé uživatele se nad displejem vyskytuje ještě nápis "colour display". Černý rámeček je od zbytku přístroje oddělen lesklou plochou zasahující mezi kontextové klávesy. Na ní najdeme těsně pod horní hranou reproduktor.

B2050 B2050 B2050

Klávesnici je vyhrazena spodní část.  Rozložení jednotlivých tlačítek nevybočuje ze zaběhnutého standardu. Numerická část klávesnice je umístěna vespod a nad ní našly své místo funkční klávesy. Dvě kontextová a dvě tlačítka pro ovládání hovorů jsou umístěny po stranách. Uprostřed se nalézá křížové tlačítko a pod ním tlačítko pro mazání. Klávesy jsou poměrně malé a trochu tužší, takže lidé s většími prsty budou mít s psaním zpočátku problémy - lze si na to ovšem časem zvyknout. Celá klávesnice je podsvícena modře.

B2050 B2050 B2050

Na fotografiích je vidět, že na bocích telefonu toho příliš nenajdeme. Jediným rušivým elementem je zde konektor pro připojení sluchátek na levé straně. Na spodní části se nachází systémový konektor spolu s miniaturním otvorem k mikrofonu. Na vrchní části najdete poutko pro zavěšení na krk.

B2050 B2050 B2050

Zadní strana je již celá černá. V horní třetině se krčí dvě gumové krytky. Pod první se ukrývá šroubek a druhá chrání konektor pro připojení externí antény. Zbytek zadní strany zabírá kryt baterie s logem a webovou adresou výrobce. Použitý akumulátor Li-ion s kapacitou 850 mAh nás příjemně překvapil. Vydržel bez nabití přes čtyři dny provozu.

Displej a menu - na slunci si nepočtete

Jednou z předností tohoto modelu je bezpochyby displej o rozměrech 128 x 128 pixelů, který umí zobrazit až 65 tisíc barev. Je sice pasivní, ale překresluje se velice rychle a i barvy se zdají velmi kontrastní. Na prudkém letním sluníčku budete sice mít velké problémy zjistit, co se zrovna na obrazovce odehrává. To je ale neduh mnoha telefonů i vyšší cenové kategorie.

Do hlavního menu se dostaneme z úvodní obrazovky stiskem levé kontextové klávesy. Jednotlivé položky menu jsou uspořádány do řady. Lze se mezi nimi pohybovat pomoci ovládacího kříže, popřípadě stiskem čísla dané záložky. Všechny položky reprezentují velké animované ikonky.

B2050 B2050 B2050

Pro potvrzení výběru slouží levé kontextové tlačítko, které vás odešle do textového podmenu. To je bohužel zpracováno podobně jako u Samsungů - pokud je popis položky delší a nevejde se na obrazovku, je třeba na něj najet kurzorem. Text pak začne rolovat a odhalí se postupně celý nadpis. Tento systém nám vadil např. u menu přijaté zprávy, na které musíte najet, abyste se dozvěděli, kolik že jich vlastně máte přijatých.

Na úvodní obrazovce můžete pro rychlý přístup k nejpoužívanějším funkcím použít ovládací kříž. Stiskem doprava se dostanete do editoru textových zpráv, stisk doleva slouží k výběru profilu. Směr dolů vás zavede do telefonního seznamu a opačný směr pak do oblíbených položek, které si můžete sami nastavit.

Telefonování – slyšíš mě?!

Do adresáře se lze dostat stiskem pravé kontextové klávesy na úvodní obrazovce nebo již výše uvedeným způsobem pomocí křížového tlačítka. Ke každému z 200 možných kontaktů lze přiřadit až tři telefonní čísla, faxové číslo a adresu elektronické pošty. Pro lepší přehled je k dispozici sedm skupin volajících. Vyhledávat kontakty můžete dvěma způsoby. Přímo v seznamu funguje stisk prvního (pouze prvního) písmena, případně můžete v menu zadat hledaný řetězec znaků. Nutno dodat, že ani jeden ze způsobů není zrovna nejrychlejší.

B2050 B2050 B2050

Přístroj nabízí šest profilů, které si můžete upravit podle vašich potřeb. K dispozici je poměrně zajímavý výběr 32 vyzváněcích melodií a zvuků. Telefon podporuje polyfonní melodie až se 40 hlasy. Pokud vás žádná z dostupných melodií nezaujme, nechybí povinné vibrační vyzvánění. Hlasitý odposlech a jiné sofistikovanější hlasové funkce přístroj nepodporuje.

B2050 B2050 B2050

Absenci hlasitého odposlechu bychom výrobci v této cenové kategorii samozřejmě odpustili, ale ani samotné telefonování není žádný med. Reproduktor je dostatečně hlasitý, ale kvalita zvuku je podprůměrná. Ne, že by nebylo rozumět vůbec, ale zvuk není zcela čistý. Zejména vaši známí a lidé, se kterými si budete volat, nebudou z vaší mobilní novinky dvakrát nadšení.

Zprávy - klávesnice je trochu tuhá

Paměť telefonu pojme až 200 příchozích zpráv. Psaní textovek vám usnadní česká T9. Slova se zobrazují s českou diakritikou, ale telefon jí při odesílání ořeže, a tak nedochází ke zkracování zpráv. Pokud však dáváte přednost klasickému psaní, potěší vás, že T9 lze trvale vypnout. Při psaní zprávy se na displeji zobrazuje počet napsaných znaků a také do kolika SMS se váš text rozdělí.

B2050 B2050 B2050

Příjemná je možnost výběru velikosti písma a dokonce si můžete zvolit i styl (tučné, kurzíva, atd..). SMS lze najednou poslat až šesti příjemcům. Kromě textovek přístroj podporuje i odesílání a příjem MMS. Jejich tvorba je snadná a stejně jako u SMS je lze poslat šesti lidem. E-mailového klienta byste u tohoto modelu hledali marně.

Organizace a data – napoprvé zaspíte

LG umožňuje mít nařízených až pět budíků. U každého lze nastavit čas, počet opakování a melodie. Nepříjemné je, že budíku se nedočkáte, pokud budete mít přístroj vypnutý.V telefonu je k dispozici i  kalendář, který však dovoluje uložit pouze 20 záznamů. Na výběr je plánovač se zvukovým upozorněním nebo jednoduchá poznámka. Mezi další obligátní funkce se řadí kalkulačka, hlasový záznamník či převodník jednotek.

B2050 B2050 B2050

Z datových funkcí je zde k dispozici WAP. Ten si můžete vychutnat přes GPRS třídy 10 (4+2) i přes vytáčené připojení. Pod záložkou Hry se ukrývají Horečka Haloween a Akční život. Ač to z názvu moc nevyplývá, horečka Haloween je docela podařená logická hra. Akční život je soubor primitivních her, ve kterých si můžete vyzkoušet různé disciplíny. Na výběr je třeba jízda na skútru nebo vrh televizí na dálku.

B2050 B2050 B2050 

Závěr - povedený low-end

Čeští spotřebitelé se zatím na asijské výrobce mobilních telefonů obracejí zejména kvůli véčkům. V kategorii, kam spadá dnes recenzovaný telefon, dávají spíše přednost u nás zavedenějším evropským značkám. To však nemusí platit nadlouho, pokud se vývoj bude ubírat směrem, který naznačilo LG B2050. Výrobce se sice neubránil několika chybičkám, nicméně elegantní design v kombinaci s velmi příznivou cenou vytváří zajímavý produkt, který by neměl uniknout pozornosti mobilních začátečníků.

Fotogalerie

B2050 B2050 B2050

B2050 B2050 B2050 

B2050 B2050 B2050

  • Nejčtenější

Růst i přes korona krizi. Tradiční značka u Čechů boduje a zvedá se

Tradiční značky mobilních telefonů, jejichž historie sahá až do samotného počátku mobilního volání, to nemají v...

Samsung vyřadil z nabídky oblíbený model Galaxy S. Nemá za něj náhradu

Z českého trhu se poměrně nenápadně vytratil oblíbený smartphone Samsung Galaxy S10e. Nejlevnější a nejkompaktnější...

Apple se bojí. Zrychluje přesun výroby iPhonů do Indie a Vietnamu

Současná obchodní válka mezi USA a Čínou není jen záležitostí společnosti Huawei, která je jí značně ovlivněná. Dopadá...

Levný iPhone SE možná ještě zlevní. Kvůli konkurenci s Androidem

Na nezájem o nový iPhone SE si Apple nemůže stěžovat. Třeba v Česku byly v den spuštění prodeje koncem května čekací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

iPhone 12 má být levnější. Bude velmi malý a s podporou 5G

Představení nové generace iPhonů je stále relativně vzdálené a začátek prodeje vzhledem ke koronavirové krizi možná...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Obrněný elegán s obřím příplatkem. Test Samsung Galaxy Xcover Pro

Outdoorových smartphonů s logem některé z tradičních mobilních značek je na trhu naprosté minimum. Samsung Galaxy...

Samsung vyřadil z nabídky oblíbený model Galaxy S. Nemá za něj náhradu

Z českého trhu se poměrně nenápadně vytratil oblíbený smartphone Samsung Galaxy S10e. Nejlevnější a nejkompaktnější...

Spletli mu název. Jméno má po loňských, výbavu po letošních modelech

Samsung Galaxy S10 Lite je smartphone, který tak trochu mate svým názvem. Ve skutečnosti to totiž není ani nijak moc...

Ohebné véčko od Samsungu je solidní fotomobil. Na sourozence však nestačí

Testem fotomobilů organizace DxO Mark prošel možná trochu překvapivě i ohebný Samsung Galaxy Z Flip, který své...

Najdete na iDNES.cz