TELeKONOM: Evropští obři hrají jeden druhému do ruky...

... jak se ukázalo, když francouzská společnost Vivendi podpořila nabídku Deutsche Telekomu na převzetí úplné kontroly nad polským operátorem PTC; největší ruský mobilní operátor Mobile TeleSystems ve druhém čtvrtletí téměř zdvojnásobil čistá zisk na 128 milionů dolarů; jádrový zisk rakouského Telekomu Austria stoupl o 1,3 procenta; skandinávská TeliaSonera koupila od americké Motoroly třetinu litevského operátora UAB Omnitel.
PAŘÍŽ - Francouzská mediální společnost Vivendi Universal podpořila nabídku německého gigantu Deutsche Telekom na převzetí majoritního podílu v největším polském operátorovi PTC. Oznámila to firma Vivendi, která je spoluvlastníkem PTC.

Společnost Deutsche Telekom v pondělí nabídla jednu miliardu eur za zbývajících 51 procent akcií PTC, které dosud nekontroluje. Tento podíl vlastní firma Elektrim Telekomunikacja, která je společným podnikem Vivendi a polského konglomerátu Elektrim. "Je to nabídka, která má naši podporu. Navrhneme, aby ji rada firmy Elektrim Telekomunikacja přijala," prohlásil včera mluvčí společnosti Vivendi Alain Delrieu. Vivendi vlastní ve společném podniku Elektrim Telekomunikacja 49procentní podíl, připomíná agentura Reuters.

Společnost PTC tento měsíc oznámila, že ve druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk na 121 milionů zlotých (31,1 milionu USD) z loňských 13 milionů zlotých. PTC pomohlo zpevnění zlotého, které snížilo náklady splácení zahraničního dluhu. Provozní zisk zůstal bez větší změny na 269 milionech PLN. Tržby společnosti se zvýšily o 17 procent na 1,4 miliardy zlotých. Zisk před zdaněním, splátkou úroků, odpisy a amortizací (EBITDA), klíčový ukazatel schopnosti splácet dluh, však klesl o 1,6 procenta na 502 milionů PLN.

MOSKVA - Čistý zisk největšího ruského mobilního operátora Mobile TeleSystems (MTS) se ve druhém čtvrtletí téměř zdvojnásobil na 128,5 milionu dolarů z 64,8 milionu ve srovnatelném loňském období. Oznámila to včera firma s tím, že nárůst byl umožněn rozšířením regionálních sítí, snížením nákladů a růstem příjmů na jednoho uživatele.

Zisk tak překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 108 milionů dolarů. Tržby společnosti, která je největším mobilním operátorem ve východní Evropě, stouply meziročně o 92 procent na 606 milionů dolarů. K meziročnímu růstu výrazně přispěly akvizice. Například ukrajinský mobilní operátor UMC, jehož firma MTS konsolidovala v březnu, se na celkových hospodářských výsledcích ve druhém čtvrtletí podílel čistým ziskem 16,3 milionu dolarů a tržbami 99,1 milionu dolarů.

Počet klientů MTS se po zahrnutí akvizicí na konci června zvýšil na 11,34 milionu osob ze 4,37 milionu před rokem. Společnost rovněž uvedla, že k 25. srpnu měla celkem 12,76 milionu zákazníků, z toho 10,47 milionu v Rusku a 2,29 milionu na Ukrajině. Průměrný měsíční příjem na jednoho uživatele se v Rusku ve druhém kvartálu zvýšil na 18,7 dolaru z 18,5 dolaru v prvním čtvrtletí a na Ukrajině stoupl na 17,2 dolaru z předchozích 15,9 dolaru, napsala agentura Reuters.

VÍDEŇ - Největší rakouská telekomunikační společnost Telekom Austria zaznamenala v druhém čtvrtletí letošního roku růst jádrového zisku o 1,3 procenta, což je v souladu s odhady analytiků. Za příznivými výsledky stojí výkon mobilní divize, který vyvážil pokles divize pevných linek, vyplývá ze včerejšího prohlášení společnosti.

Zisk před zdaněním, odečtením úroků a odpisy (EBITDA), tedy jádrový zisk, který je úzce sledován analytiky, za tři měsíce do konce června stoupl na 373,7 milionu eur z loňských srovnatelných 369 milionů eur. Analytici očekávali v průměru jádrový zisk 368 milionů eur. Příjmy skupiny stouply také o 1,3 procenta na 965,4 milionu eur.

Čistý zisk vyskočil o 67 procent na 28,2 milionu eur. Důvodem bylo zahrnutí podílu 25 procent mobilní divize Mobilkom Austria, který Telekom koupil loni zpět od Telecom Italia, do výsledků společnosti. Díky získání podílu se má zvýšit i čistý zisk za celý letošní rok. Firma tak očekává, že by za rok 2003 mohla vyplatit dividendu.

Jádrový zisk i příjmy mobilní divize stouply o deset procent. Kromě Rakouska je Telekom aktivní také ve Slovinsku a Chorvatsku. Příjmy divize pevných linek však klesly o 2,5 procenta a EBITDA o šest procent.

STOCKHOLM - Největší skandinávská telekomunikační společnost TeliaSonera koupila od Motoroly za 117 milionů dolarů 35procentní podíl v litevském mobilním operátorovi UAB Omnitel. Akvizice je součástí plánu regionální expanze společnosti a zvýší její podíl v litevské firmě na 90 procent, uvádí se v prohlášení.

TeliaSonera chce v Pobaltí získat dominantní postavení na trhu pevných i mobilních telekomunikací. Švédsko-finská firma, která vznikla spojením bývalých národních monopolů, považuje rychle rostoucí pobaltský trh za přirozenou oblast expanze, napsala agentura Reuters.

TeliaSonera nedávno informovala, že se bude snažit zvýšit podíly ve všech firmách v pobaltských republikách, které již spoluvlastní. Trh tří bývalých socialistických republik v Pobaltí čítá zhruba sedm milionů lidí. V Litvě firma kromě Omnitelu vlastní také 60 procent telekomunikační společnosti Lietuvos Telekomas. V sousedním Lotyšsku drží 49 procent mobilního operátora LMT, ve kterém by ráda získala většinu. Stejný podíl vlastní i v provozovateli pevných linek Lattelekom. V estonské Eesti Telekom, jež provozuje mobilní i pevnou síť, má TeliaSonera 49 procent.