SMS zprávy jsou skutečným luxusem. I za korunu jsou předražené

aktualizováno 
Těžko bychom hledali dražší službu přenosu dat než tu, kterou nabízejí operátoři pod názvem SMS. Zatímco reálná cena jedné zprávy je hluboko pod deseti haléři, operátoři ji málokdy nabídnou za méně než korunu. Ani v budoucnu to zřejmě nebude jinak.
SMS zprávy jsou i za korunu drahé. Operátorům vydělávají miliony korun. (ilustrační foto)

SMS zprávy jsou i za korunu drahé. Operátorům vydělávají miliony korun. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Technicky vzato, jedna SMS je pro uživatele maximálně 1 120 bitů dlouhý datový fragment, který danou textovou zprávu reprezentuje. Mimo vlastní text obsahuje ještě řadu služebních údajů, jako je číslo odesílatele a adresáta nebo časové razítko střediska SMS zpráv.

Pro uživatele je rozhodujících právě těch 1 120 bitů, které má k dispozici k odeslání textu. Za tento objem dat si operátoři běžně účtují korunu a více. Při minimální ceně to znamená, že zaplatíte 0,089 haléře za přenos 1 bitu. Kolik je ale reálná cena takové jedné SMS zprávy?

1 120 bitů vydělávající miliony

Představme si, že k přenosu zprávy, tedy 1 120 datových bitů, použijeme běžně dostupnou technologii GPRS. Při použití přístupového bodu pro wap (cca 50 haléřů za kilobajt) bychom zaplatili pouze 0,053 haléře za 1 bit. V případě přístupového bodu pro internet s cenou 5 hal/kilobajt pak dokonce 0,0053 hal.

Za stejný výkon, tedy přenos 1 120 bitů, si tak operátor účtuje jednou jednu korunu (SMS), jednou necelých 60 haléřů (GPRS, APN wap), a nakonec dokonce necelých 6 haléřů (GPRS, APN internet).

Za cenu jedné textovky bychom jich mohli vlastně odeslat skoro dvacet. Jenže, ač některé telefony zasílání SMS přes datové sítě umožňují, operátoři tuto volbu takticky nepovolují. Když k tomu uvážíme, že za textovou zprávu do zahraničí si například Telefónica O2 účtuje i 5 korun, může nám ze srovnání být i trochu smutno. - čtěte O2 zdražilo mezinárodní SMS zprávy. Až o stovky procent

Posílejte levně SMS v ČR i do zahraničí

S Klikniavolej.cz již od 0,90 Kč

Pozor na diakritiku

Pokud už ale SMS přece jen používáte, dávejte pozor, co píšete. I zdánlivá maličkost, použití diakritiky, se může leckdy zbytečně prodražit. Podle toho, jakým způsobem je text ve zprávě zakódován, může mít maximální délku 160 znaků, což je standardní délka odpovídající zhruba dvěma řádkům textu na počítači. A nebo také jen 70 znaků, což představuje necelý jeden řádek.

Jde o to, kolik bitů zabere 1 znak. Při kódování standardní GSM abecedou je délka zprávy 160 znaků. Použijeme-li ale ve zprávě třeba jen jediný znak s diakritikou, telefon celou zprávu překóduje tak, že použije abecedu, která sníží počet znaků ve zprávě na 70. A jestliže, jak už víme, zakódovaná zpráva zabere celkově více než 1 120 bitů, telefon ji automaticky rozdělí do několika zpráv. Obvykle vás na to neupozorní.

Tento problém nastává především při použití prediktivního slovníku - obvykle T9 nebo iTap. Mnoho mobilů sice píše na displeji zprávy s diakritikou, ale fakticky je odesílají bez diakritiky. Zpráva pak má standardních 160 znaků. Často je možné v menu přístroje vybrat, jestli se zpráva s diakritikou odešle, nebo nikoliv. U některých přístrojů (obvykle starší modely Samsungu, některé motoroly a větší část přístrojů řady N od Nokie a některé další) ale v případě použití prediktivního slovníku zprávu odešlou výhradně s diakritikou.

Odeslání takové zprávy pak může zbytečně stát více, než byste čekali.

Například zpráva "Tristatricettri stribrnych strikacek strikalo pres tristatricettri stribrnych strech." zabere 85 znaků, tedy 595 bitů (při 7bitovém standardním kódování) a bude odeslána jako jedna SMS.

Naproti tomu zpráva:
"Třistatřicettři stříbrných stříkaček stříkalo přes třistatřicettři stříbrných střech." zabere též 85 znaků, ale už 1 360 bitů (při 16bitovém rozšířeném kódování) a bude odeslána jako dvě SMS, tedy za dvojnásobnou cenu.

 Co je to SMS?

Populární esemesky vznikly původně jako doplněk systému GSM. Byly nabízeny jako alternativa ve své době velmi populárních pagerů. Operátoři je v mnoha zemích vůbec nenabízeli, nebo byly zdarma. Dnes přinášejí operátorům nemalé zisky.

SMS je 140 bajtů dlouhá textová zpráva. Aby mohla být přenesena datovým kanálem, musí být její abecední znaky (jednotlivá písmena a symboly) zakódovány do tvaru jedniček a nul. Původní GSM abeceda bez diakritiky je kódována po sedmicích bitů. Do 140 bajtů (osmic) se tedy vejde 140*8 = 1 120 bitů a do těchto 1 120 bitů se vejde 1 120/7 = 160 znaků (sedmibitových symbolů abecedy).

Jakmile je použita diakritika, kódování se změní. Namísto sedmibitového kódu použije telefon automaticky šestnáctibitový. V rámci jedné SMS tak bude přeneseno pouze 1 120/16 = 70 znaků.

Kódovacích schémat se používá řada, svůj vlastní formát mají např. svého času velmi oblíbená loga operátorů nebo speciální vyzváněcí tóny. Vlastní schémata mají i jiné služby, které pro svou funkci SMS používají, např. OTA. Vždy ale platí, že uživatelská data jedné zprávy zaberou 1 120 bitů.

Autoři:
 

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Mezi Androidy není větší legenda. Kultovní řada smartphonů slaví

Osm generací smartphonů Samsung modelové řady Galaxy S

Vyjma Applu vyrábí smartphony s Androidem všechny ostatní firmy. Někteří dlouho, jiní krátce. Ale jen jedna značka má...

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

Ilustrační snímek

Drahá data a celkově ceny mobilních služeb jsou nekonečným příběhem českého mobilního trhu. A ačkoli si zlevnění dali...

Další z rubriky

Pražská ikona patří pět dní Samsungu. Roztančil ji ve jménu Galaxy S10

Na Galaxy S10 láká Samsung laserovou show na Tančícím domě.

Vrcholná modelová řada Galaxy S slaví letos desáté výročí. Její nejnovější generaci představí Samsung ve středu 20....

Útok na smartphony v Česku. Podvodníci podstrčili překladač

Ilustrační snímek

Podvodníci zaútočili na klienty bank v Česku, prostřednictvím infikované aplikace Word Translator v oficiálním obchodě...

Tomuto skládacímu smartphonu můžeme říkat IQ a dvě nuly

Připravovaný ohebný smartphone IQOO

Stejně jako další výrobci oznámilo i čínské Vivo novou značku smartphonů spadající pod křídla této firmy. Nazývá se...

Najdete na iDNES.cz