Před mobilem telegraf

Minulý týden jsme vám slíbili výlet do historie telekomunikací. Dnes se s námi můžete vydat na první cestu proti proudu času.
Na sklonku 19. století (tedy předminulého století) Evropu brázdili pošťáci a v případě expresních zásilek bohatých občanů dokonce poslové. Američané v té době zavedli jedinečný Pony expres, jehož jezdci na koních, ozbrojení pouze revolvery, se řítili od jedné přepřahací stanice k druhé. Jejich práce byla asi o něco nebezpečnější, než jejich evropských kolegů, kteří se někdy s zloději potýkali jen občas, protože Pony expres ohrožovali nejen bandité, ale i Indiáni. Technický pokrok však nemislordně odsunul do minulosti i poetické obrázky pádících koní s doručovateli zásilek.

Právě na konci století se totiž začal rychle prosazovat telegraf, jehož rychlosti nemohli jezdci na koních žádným způsobem konkurovat. Obsluha telegrafu musela sice být odborně vyškolena a musela ovládat morseovu abecedu, ale na druhou stranu nepotřebovala žádné přepřahací stanice, rezervní koně, obrok ani oves. Běžnému telegrafistovi stačil prostý plat. Výhody telegrafu tedy byly záhy veřejně známé a nic nestálo v cestě bouřlivému rozvoji výstavby telegrafních sloupů. (V Americe to vedlo ještě k rozvoji oblíbené zábavy bourání těchto sloupů.)

Protože telegraf je prvním běžně používaným telekomunikačním prostředkem, je zároveň prapradědečkem dnešního mobilního telefonu. Možná poněkud z druhého kolene, ale příbuzný to je. Sérii našich výletů do minulosti, již jsme slibovali minulý týden, proto logicky zahajujeme právě telegrafem. Následující fotografie jsme získali v Národním technickém muzeu.

První obrázek vám přiblíží telegrafní klíč, o němž jsme mnohkrát četli v dobrodružné literatuře. Ten náš byl vyroben někdy mezi roky 1880 a 1900. Představte si, jak byste s jeho pomocí sdělovali svému šéfovi, že se na ranní poradu dostavíte o něco později...

telegrafní klíč

Samotný telegrafní klíč by nám však mnoho nepomohl a proto se podívejme ještě na jednu součást telegrafu. Jmenuje se telegrafní relé neutrální a oko příznivců relátek na něm jistě spočine se zalíbením.

telegrafní relé

Klíčem se zpráva odesílala, jak ale vypadal terminál na druhé straně linky? Dnešní tiskárny nepřipomínal ani vzdáleně, ovšem jistou podobnost v jeho funkci a funkci starších jehličkových tiskáren nalézt můžeme. Exponát se jmenuje rycí telegrafní zapisovač a byl vyroben roku 1880. Slovo rycí v názvu je zcela na místě, protože zápis značek probíhal rytím značek do papírového pásku.

telegrafní zapisovač

Telegraf samozřejmě používaly i armády a tak přidáváme ukázku vojenského skládacího barvopisného telegrafu z roku 1914. Protože i jeho dráty bylo možné zničit nebo jinak přurušit, mohl Mel Gibson natočit vynikající film z 1.světové války s názvem Galipolli. Gibson je v něm spojkou, která se po přerušení telegrafního vedení snaží doručit rozkaz k zastavení zbytečného útoku.

skládací telegraf

Rok 1847 nám reprezentuje tzv. Šefčíkův klíč k Bain-Ecklingovu jehlovému telegrafu. Na první pohled se zdá, že tento klíč je o něco méně propracovaný, než předcházející model, ale dnes to již těžko vyzkoušíme v praxi.

telegrafní efčíkův klíč

Ještě o rok straší je přijímač Bain-Ecklingova jehlového telegrafu. Jak je i zde vidět, byla cesta k evropským nebo světovým standardům ještě dlouhá.

telegraf Bain-Eckling

Úplně jinak vypadal přijímač pro ručkový telegrafní vysílač, jehož název nepochází od nošení v ruce, ale od toho, že k zobrazování písmen využíval "ručku". V mnoha domácnostech by se jistě vyjímal mezi rodinnými starožitnostmi.

telegraf ručkový

Zde je vysílač ručkového telegrafu. Princip ručkového systému spočíval v tom, že krokovací mechanismus přijímače reagoval na počet impulsů přijatých z vysílače. Daný počet impulsů = dané písmeno.

telegraf ručkový vysílač

Nyní máte před sebou ukázku automatizace v telekomunikacích. Vyobrazené zařízení jest automatická telegrafní souprava vyrobená pro císaře Ferdinanda I. Měla tři části - vysílač, přijímací zapisovač a zásobník značkových typů. Značkové typy se srovnaly do lišty na horním obrázku a postupně projely vysílačem.

telegraf ferdinand1

telegraf ferdinand2

telegraf ferdinand3

Dnešní poslední obrázek zachycuje nástup nové generace zařízení. Zvyšovala se rychlost života a tak nastoupila i rychlejší a pohodlnější technologie. Dálnotisk (není to překlep) od firmy Siemens&Halske mohl již obsluhovat každý, kdo byl schopen si poradit s psacím strojem.

dálnotisk

Není třeba se nyní obávat, že jsme neprošli celý vývoj telekomunikací. Příští týden se s námi do Technického muzea můžete vrátit a po lince dálnospis - dálnotisk pokračovat v historickém výletu.