Tyto nabíječky nepoužívejte. Mohou způsobit smrtelný úraz, varuje ČOI

  17:03aktualizováno  23. července 13:06
Česká obchodní inspekce (ČOI) zakázala prodej dvou nabíječek pro mobilní telefon. Mohou totiž způsobit vážný, až smrtelný úraz elektrickým proudem. Do Česka byly dováženy z Číny.

Multifunkční nabíječka pro mobilní telefon, jejíž prodej Česká obchodní inspekce zakázala. | foto: Česká obchodní inspekce

„Při používání může dojít vlivem nedostatečné izolace mezi primární a sekundární částí výrobku k průrazu této izolace a nebezpečné napětí 230 V z primární části se může objevit na USB konektoru sekundární části. Pokud se uživatel dotkne tohoto konektoru při nabíječce zasunuté v zásuvce, může dojít k vážnému úrazu až smrti uživatele zásahem elektrického proudu,“ uvedla v pátek 19. července inspekce.

Zjistila také, že na výrobku s označením Mobil Phone Charger 14 in 1, 5G/6G chybějí identifikační údaje výrobce. Prodejci proto uložila ochranné opatření, kterým je zákaz dodávání na trh a stažení nebezpečné nabíječky z trhu. Výrobek byl nahlášen ministerstvu průmyslu a obchodu, informace byly zveřejněny v evropském systému včasného varování před nebezpečnými (nepotravinářskými) výrobky RAPEX.

Multifunkční nabíječka pro mobilní telefon, jejíž prodej Česká obchodní...
Cestovní nabíječka pro mobilní telefon, jejíž prodej Česká obchodní inspekce...

V úterý 23. července pak ČOI ze stejného důvodu zakázala prodej další nabíječky pro mobilní telefony. Jde o cestovní nabíječku Premium Caliber PW-3IT v papírovém obalu. I u té totiž hrozí proražení nedostatečné izolace a tedy vysoké riziko až smrtelného úrazu elektrickým proudem.

Vadné nabíječky můžete reklamovat a žádat vrácení celé částky

Podle mluvčího ČOI Jiřího Fröhlicha má spotřebitel, který některou z výše uvedených nabíječek zakoupil, právo jereklamovat. „V rámci této reklamace bude žádat vrácení celé (původní) částky,“ informoval redakci Mobil.iDNES.cz.

Důležité ovšem je, aby spotřebitel uplatnil reklamaci zásadně u prodávajícího, od něhož zboží zakoupil.

„Ten je ‚smluvním partnerem‘ spotřebitele a odpovídá za bezvadnost koupeného zboží po dobu poskytnuté záruky za jakost,“ vysvětlil Fröhlich s tím, že prodávající je povinen přijmout reklamaci v kterékoli provozovně. „Po celou provozní dobu musí být na prodejně přítomen pracovník prodávajícího pověřený vyřizováním reklamací,“ dodal.

Spotřebitel musí skutečnost, že výrobek zakoupil u tohoto konkrétního prodejce doložit, a to ideálně dokladem o koupi. Co ovšem v případě, že jej již nemá? Podle mluvčího ČOI je účtenka sice rozhodně nejprůkaznějším způsobem, jak o tom prodejce přesvědčit, není nicméně jediným.

„Můžete váš nákup doložit věrohodným svědectvím jiné osoby, která vás doprovázela, výpisem z vašeho bankovního účtu, či se lze odvolat na interní údaje spojené se zákaznickou kartou,“ upřesnil Fröhlich.

Aktualizováno o informace o druhé závadné nabíječce a o právu spotřebitele na reklamaci nebezpečného výrobku

Autoři: ,

Nejčtenější

Tradiční velikáni v koncích. Oproti dravé konkurenci už nemají šanci

Sony Xperia 1

Tradiční značky nemají šanci především vůči dravé čínské konkurenci a jejich prodeje jsou špatné. A to rok od roku...

Krutá pomsta za nadměrné používání mobilu. Dceři v noci načernila oči

Ilustrační snímek

Zamezit dětem v přístupu k moderním technologiím je téměř nemožné. Rodiče tak třeba trápí, kolik času potomci tráví nad...

Kdo se v tom má vyznat? Nové iPhony se zase budou jmenovat jinak

iPhone 11

Po loňské změně velkého modelu na přívlastek Max nás letos u nových iPhonů čeká nejspíše další změna. Spekuluje se, že...

Špičkový mobil čínského giganta nás zaujal. Už aby tu byl oficiálně

Oppo Reno 10x Zoom

Smartphone Oppo Reno 10x Zoom je velice zajímavý model, který je bohužel určený primárně pro asijské trhy. Hravě se...

Už jste to vyzkoušeli? Lidé zjišťují, komu patří sousední mobilní číslo

Ilustrační snímek

Kladli jste si někdy otázku, kdo používá číslo předcházející či následující to vaše? Je to muž, nebo žena? Vrstevník,...

Další z rubriky

Do premiéry iPhonu 11 chybí tři týdny. Datum opět prozradil screenshot

iPhone 11

Své letošní novinky představí Apple v úterý 10. září. Naznačuje to screenshot úvodní obrazovky objevený v nejnovější...

Lidé chtějí chytré hodinky a výrobci si mnou ruce. Tedy hlavně Apple

Watch Series 4 jsou dosud posledními hodinkami od Applu, už v září by ale měla...

Zatímco trh se smartphony zpomaluje, prodej chytrých hodinek zrychlil. V uplynulém čtvrtletí se jich celosvětově...

To snad už uvidí. Města řeší lidi s mobilní slepotou

Ilustrační snímek

Německý Augsburg, nizozemský Bodegraven-Reeuwijk, australské Sydney a nyní i Melbourne. Tato města spojuje snaha úřadů...

Najdete na iDNES.cz