Kde všude je u nás dostupné ADSL a jak se bude rozšiřovat?

  • 53
Dostupnost vysokorychlostního připojení k internetu prostřednictvím technologie ADSL si můžete ověřit na internetu nebo infolince Telecomu. Ale než někam budete volat, můžete si prohlédnout i velmi detailní mapu pokrytí ADSL, kterou vám nabízíme v tomto článku.

Existuje několik způsobů, jak zjistit, jestli je právě u vás dostupné vysokorychlostní připojení k internetu prostřednictvím technologie ADSL. Než se pustíte do dalšího pátrání, můžete si na stránkách Českého Telecomu zjistit, jestli se nacházíte v lokalitě, kde je ADSL. Podívat se můžete i na podrobnou mapu; odkaz na ni je na konci článku.

Být v dosahu ústředny vybavené pro poskytování ADSL ale neznamená, že ADSL skutečně můžete mít. Zkuste proto stránky Internetu Online (www.broadband.iol.cz), kde můžete po zadání telefonního čísla zjistit, jestli je ADSL dostupné i pro vaši linku. V případě kladné odpovědi můžete podat žádost o zřízení služby ADSL. Technici zjistí, jestli nejste příliš daleko od ústředny (max. 3,5 až 4 kilometry od ústředny – po drátech, ne vzdušnou čarou) a zda vaše linka splňuje technické požadavky na ADSL (vyhoví přibližně 80 % linek).

Téměř polovina majitelů telefonu může mít ADSL

Podle informací Českého Telecomu je v současnosti 12 % všech ústředen vybaveno technologií pro ADSL (zařízení DSLAM). To znamená 44 % všech telefonních linek provozovaných Telecomem; konkrétně jde o 1,678 milionu linek. V současnosti má Telecom v plánu především posilování kapacity v současných lokalitách, kde je ADSL již dostupné. Rozšiřovat pokrytí plánuje až na poslední čtvrtletí tohoto roku. Český Telecom již dříve informoval, že pokrytí celé České republiky by si vyžádalo investici za přibližně miliardu korun.

Český Telecom také upřesnil, podle jakého klíče bude vybavovat ústředny o zařízení DSLAM, které umožňuje poskytování ADSL. Na prvním místě je analýza současného provozu internetu. Mluvčí Telecomu Vladan Crha nás informoval, že současné ústředny byly vybaveny DSLAM tam, kde se dal předpokládat na základě současného provozu zájem o ADSL, což se v praxi potvrdilo.

Telecom také sleduje objednávky ADSL, které nemohly být vyřízeny z důvodů nedostupnosti služby. Podkladem pro rozhodování jsou také dotazy na internetu v aplikaci, která ověřuje dostupnost ADSL. Dá se totiž předpokládat, že dostupnost ADSL si ověřují ti, kdo mají o službu zájem. I když poslední kritérium rozhodně není klíčové; zadáváním čísel ze svého okolí nebo ze seznamu totiž jedinec může velmi snadno simulovat velký zájem o ADSL, přestože je například jediný.

ADSL má zatím jen tři tisícovky uživatelů

V současnosti si může užívat vysokorychlostního připojení k internetu prostřednictvím ADSL přibližně 3 000 uživatelů. Celkový počet přijatých objednávek na zřízení služby je přitom 5 500; 1 500 zájemců tak na ADSL zatím čeká. Celých 46 % uživatelů ADSL v současnosti pochází z Prahy. Na jihomoravský kraj jich připadlo 15 % a na severu Moravy je 10 % všech uživatelů ADSL. Tato vysoká čísla jsou způsobena dostupností ADSL především ve třech největších českých městech – Praze, Brně a Ostravě. Na čtvrtém místě je kraj Vysočina se čtyřmi procenty. Ostatní kraje se mohou pochlubit podílem 1 až 3 % na celkovém počtu uživatelů ADSL v České republice. I když se bude pokrytí ADSL rozšiřovat do dalších regionů, rozhodně nelze očekávat, že by se procentuální rozdělení nějak změnilo.

V současnosti má s Českým Telecomem podepsáno smlouvu o poskytování ADSL 19 poskytovatelů připojení k internetu.

Ceny za ADSL můžete zjistit prostřednictvím naší přílohy – www.mobil.cz/adsl.

Dostupnost ADSL