Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Instalace USB Bluetooth adaptéru MSI (návod)

Přestože by se mohlo zdát, že instalace USB Bluetooth adaptéru MSI nemůže být příliš složitá, opak je pravdou. V tomto článku najdete velmi podrobný návod doplněný spoustou přehledných návodných obrázků. Tak na co ještě čekáte?

Bluetooth od firmy MSI se zapojuje do portu USB, může přenášet data rychlostí až 728kb/s, je napájen 5ti volty, dosah v otevřeném prostoru má až 30 metrů, pracuje na frekvenci 2.4GHz (stejně jako Wi-Fi a mikrovlnné trouby), atd. Běžnému uživateli stačí většinou jen informace o dosahu, což je tak 10 metrů. Řekněme, že signál projde i přes dvě 15cm stěny, a ve třetí by se ztratil. Rekord v otevřeném prostoru je 200m, což je opravdu ojedinělý případ. Čím jste dál, tím máte přenosovou rychlost a kvalita signálu menší. Když si Bluetooth (dále jen BT) zapojíte, pak červená LED dioda indikuje napájení a blikající (nebo svítící) modrá datový přenos.

Vlastní instalace

 1. Stažení ovladačů
  V základním balení je přibaleno CD s ovladači. Můžete také zajít na internet a sehnat si poslední verzi. Na starším CD najdeme ovladače 1.2.x, a na novějších či internetu 1.3.x nebo postupem času i vyšší. V tomto návodu jsou použity obrázky a postupy na verzi 1.3.2.7, ale postup na jiných verzi je velmi podobný. Slušný popis na starší ovladače verze 1.2.x mohou zájemci najít na této stránce.

  Odkazy na ovladače:
  • Oficiální stránky MSI
  • Odkaz na driver (pokud nefunguje, musíte si jej najít na stránkách MSI sami)

 2. Instalace ovladačů
  Jestliže jste již BT zapojili, tak ho vypojte ještě před spuštěním instalace.


  Dobrý tip: Ještě než začněte, tak abyste měli vědět, že některé informační zdroje na internetu říkají, že je nutné nahradit text (může tu být i vícekrát):
  VID_0db0&PID_1967
  tímto textem:
  VID_03EE&PID_641F
  Je to v souboru btwusb.inf v instalaci a ještě než restartujete počítač, nebo těsně po instalaci toto také upravit v C:\Program Files\MicroStar\Bluetooth Software\bin\btwusb.inf. Neříkám, že je to nutné a abych se přiznal, ani nevím na co toto je, ale mě a i jiným lidem to funguje (téměř) bez problému i bez této změny. Jen kdyby vám to náhodou nefungovalo (třeba díky nekompatibilitě s deskou, nebo co já vím), tak to tu uvádím. Ale zatím se tím nezabývejte a pokračujte dál. (toto bylo napsáno pro předchozí verzi ovladačů, ale ten text jaký nahradit tu také je)

  Nyní můžete spustit vlastní instalaci. První obrazovka by měla u verze 1.3.x vypadat následovně. Stačí jí jen potvrdit.  Pokud máte Windows XP, budou se vám zobrazovat hlášky s dotazem na ovladač. Zde budete mít na výběr 2 možnosti: buďto "Pokračovat" nebo "Ukončit instalaci". U všech těchto dotazů kliknete na "Pokračovat". Všichni uživatelé Windows se proklikají až k okénku:  Teď je na čase zapojit BT do USB portu. Po zasunutí by se měl rozsvítit. Pokud vám nejde zasunou, nepoužívejte síly, když tak jej zkuste raději otočit. Pokud máte USB portů více, může se stát, že některé nejsou zapojené, takže zkoušejte do té doby, dokud se vám BT nerozsvítí / nerozbliká.

  Následně stačí dialogové okno potvrdit (stiskem OK) a pokračovat dál s odklikáváním komponent pro nainstalování (opět tlačítkem Pokračovat) a máte nainstalováno. Pěkné je, že tyto ovladače ani nechtěli po instalaci restartovat. Pokud tedy dotaz s restartováním PC neobdržíte a nenastali jiné komplikace, restartovat nemusíte.

  Nyní nastal ještě jeden drobný problém a tím je zavírátko k BT. Věnujte chvilku přemýšlení, kam jej budete odkládat. Je to celkem nepříjemné, když jej ztratíte. Mě se osvědčilo ho dávat bud dovnitř casu (pokud ho máte otevřený), do disketové mechaniky (ony ho dvířka pěkně přicvaknou), nebo dozadu za počítač. Instalace ovladačů je hotová a to je všechno. Další krok je trochu složitější a spočívá v nastavení BT.

  Další krok předpokládá, že máte nainstalovaný PC Suite od Nokie. Ten opět máte buď na CD ke svému mobilu, nebo na stánkách Nokie. S instalací tohoto produktu nejsou žádné velké komplikace. Pokud jej tedy již nainstalovaný nemáte, učiňte tak.

 3. Nastavování Bluetoothu
  Tento postup spočívá ve dvou krocích. Prvním je spárování (tj. propojit mobil a počítač do páru / pair device). Zadruhé, nastavit k čemu bude mít telefon a počítač přístup, přes co (přes jaké porty) budou komunikovat, jaké protokoly použijí, co na přenos souborů, co na synchronizaci, co na internet, atd.

  Takže, párování. Dole máte dvě užitečné ikonky, první je takový modrý kolo, se znakem BT (stejné jako na BT MSIčka viz níže), a to druhé jako šedivé porty (nebo 2 trojúhelníky či, jak jim někdo říká, košťata), tak jo je mRouter. Tak klikněte (2x) na modré kolo (nastavení BT).  Takto vypadá indikace BT pokud je povolený / zakázaný / připojený:  Po kliknutí by se vám za chvilku mělo otevřít podobné okno.Takto vypadají ikonky pro Windows XP, asi nemá cenu je vysvětlovat. Ale jen pro každý případ v kolonce Bluetooth Tasks je: Bluetooth původce nastavením, Zobrazí vaše nastavení BT zařízení, Zobrazí přístroje v dosahu, Zobrazí / změní konfiguraci.  Toto okno najdete i v Průzkumníku pod názvem My Bluetooth Places. V tomto okně klikneme na průvodce nastavením (Bluetooth Setup Wizard).  V průvodci vybereme 2 případ, tj. chceme najít určité zařízení a nastavit mezi ním a PC určité vazby.  Po chvilce hledání byste měli vidět váš mobil. Jen si jej prosím trochu inteligentně pojmenujte, ne Nokia3650, což má 99 procent lidí. Ušetříte si tak starosti s konviktem dvou stejných jmen. Pokud tu není, nic se ještě neděje, jen jste si zapomněli zapnout BT ve vašem mobilu. Je to v menu Připojení (Connect.) â Bluetooth. Zde nastavte On (zapnout), Shown to all (zobrazit všem), a jméno telefonu. Ve vedlejší liště (v mobilu) v tomto nastavení uvidíte spárovaná zařízení, až tam budete mít počítač, nastavte mu autorizaci (= je to důvěryhodné zařízení, takže nebudete muset neustále potvrzovat, zda skutečně chcete přijmout dané spojení, a váš počítač se s ním spojí sám). Případně další rady jsou v manuálu k vašemu mobilu.

  Nyní už by všichni měli svůj mobil vidět, tak na něj klikněte a pokračujte stiskem tlačítka Další.  A je tu spárování. K němu je potřeba si zvolit si heslo (není to PIN který máte na SIM kartě) třeba 3650, nebo cokoliv jiného a dejte Initiate Pairing. Stejný kód by měl požadovat mobil, tak ho zadejte a potvrďte.  Teď nastavte, co budete chtít s mobilem provádět. Jako je faxovaní, použití jako modem, to je na vás. Ale určitě si zaškrtněte poslední (Seriál Port). Jeho nastavení (když byste klikli na Configure) vypadá například takto:  Zde se nastavil sám COM4, což bystě měli mít tak jelikož COM1 a COM2 jsou sériová porty. S tímto číslem bude pokračovat i zbytek návodu. Pokud se vám zde objevilo něco jiného, nic se neděje. Jen se bude postup v tomto čísle lišit. Tento COM port lze i změnit na jiný neobsazený, ale zatím k tomu není důvod. Většinou je konečné číslo COM14.

  Nyní máte vytvořený Bluetooth Seriál Port. Tj. po tomto virtuálním kabelu bude počítač komunikovat s mobilem a naopak.

  Také se vám Teď vytvořil zástupce v tom původním okně, kde je vidět stav portu (jestli se používá, vlastnosti, kde je i síla signálu). To bude vidět na konci této části. Tím ale práce nekončí.

  Následuje další nastavování. Přejděte do My Bluetooth Places (kde teď je i právě nainstalovaný seriový port) a zvolte z menu View of Modify Configuraton. Nebo v liště je menu Bluetooth â Advanced Configuration.  V první liště si pouze zadejte název počítače (třeba shodný s názvem ve vnitřní síti, nebo něco podobného, aby i jiný lidé s BT zařízením věděli o koho jde). Toto jméno pak můžete, jak jsem psal, v mobilu nastavit jako důvěryhodné (pak u něj bude takový zámek, je to ta druhá záložka v nastavení BT v Nokii). Ale dál:  Takto by měly být nastaveny dvě důležité záložky. Ty slouží buď k tomu, jak počítač bude přistupovat k zařízení BT, nebo jak bude své zdroje jiným BT zařízením poskytovat. Je to v podstatě nastavení obousměrného přenosu dat.

  Zde tedy vidíte, jak je nastavené Local Services na COM5 a Clien Applications na COM4. To je v pořádku, na těchto portech bude BT komunikovat. Opravdu můžete nastavit jakékoliv, ale pak správně nastavte také mRouter. V dalších záložkách jsou jen nastavení o nalezení dalších zařízení a podobně, ale tím se nemusíte zabývat. Možná jen v záložce Discovery můžete zaškrtnutím povolit hledání jiných BT zařízení. Toť nastavení potvrďte pomocí Ok, čímž uložíte případně změny.

  Nyní je v Bluetooth Places je zhruba toto:  Důležité je zde mít BT Seriál Port (to je ta ikona portu dole). Pokud tomu tak je, můžete přejít k nastavení mRoutera.

 4. Nastavení mRoutera
  Posledním krokem je správně nastavit mRoutera, tj. prográmek, který zajišťuje komunikaci mezi Nokii a BT ovladačem (až na případy, kdy posíláte soubory přímo na Nokii pomocí pravého tlačítka â odeslat â Blurtooth â Nokia ..). Potřebujete mít v nástrojové liště ikonku mRoutera (ty 2 šedivé trojúhelníky, porty, košťata nebo jak to nazvat). Pokud je nevidíte, zkuste spustit Nokia 3650 PC Suite. Jestliže jej nemáte, nainstalujte jej, pokud nemáte instalační CD, hledejte na internetu.

  Klikněte na něj a přejděte do vlastností. Zde by nemělo být nic zaškrtnutém, jak ukazuje následující obrázek.  Nyní v BT Places klikněte pravým na Seriál Port a zvolte Connect. Průběh spojování s telefonem vypadá následovně.  Jestliže obdržíte nějakou chybovou hlášku, ignorujte jí (odklikněte jí). Následující okno vás pouze informuje o spojení. Zašktrněte v něm jediné políčko, aby se tato zpráva příště nezobrazovala a následně by se dolní ikona BT měla rozsvítit (modré kolečko a znak uvnitř by měl být zelený). I kdyby ne, pokračujte dál na okně s mRouterem.  Zaškrtněte nejprve COM5 (nebo váš Local Services Port), a pak COM4 (Client Application). Teď to bude trošku zajímavé. V telefonu je vidět v rohu černá tečka, která indikuje zapnutý BT. Blikající tečka a okolo ní jsou 2 závorky znázorňují pokus o navázání spojení (to by právě mělo dít) a když následně přestane blikat, pak jste připojení.

  Ikonka BT v počítači by měla otevřít níže ukázané dialogové okno. Zde se občas pár lidí v postupu zadrhnou, protože si ve svých Windows (hlavně XP) zakázali bublinková okna (např. pomocí programu XP AntySpy). Nevadí, tak jako tak stačí kliknout na modrou ikonku a okno by mělo vyskočit také. Mělo by to jít asi 5-15 vteřin po zaškrtnutí toho druhého portu (tj COM4, ne COM5).  Pokud vás připojení pořád zlobí, tak COM4 odškrtněte a opět zaškrtněte. Toto můžete dělat i v budoucnu, občas se to hodí. COM5 je pořád zaškrtlý. Pokud se to podařilo, gratuluji, jinak zkuste opět překontrolovat nastavení. Jestli to nejde, zkuste zařízení opět spárovat, projít si nastavení znovu, případně zaškrtnout jiné (více) portů.

  Také můžete v BT Places dát View Device in Range a v nastavení vašeho mobilu je toto:  Zaškrtněte dle libosti (volně přeloženo: když se z mobilu budete chtít někam připojit, třeba na ICQ, IRC, internet apod. z mobilu přes počítač, pak budete muset v PC připojení potvrdit. To vás ale bude zbytečně zdržovat, takže si toto nastavení zaškrtnou jen jednou a vícekrát se s potvrzováním netrápit. Také nějaké přenosy jako autorizované, a PC vám je připojí sám.

  Řekněme že teď chceme toto spojení vyzkoušet. Tak klikněte pravým tlačítkem na ikonku BT v liště a dát Quick Connect â BT Seriál Port â Nokia. Pokud zde svůj telefon neuvidíte, možností Other device.. provedete hledání a po něm už v tomto menu bude. Tento postup se používá především proto, aby se vynutilo spojení (hlavně s mRouterem a ten s PC Suitem, nebo PC File managerem). Po chvilce se vám zobrazí dialogové okno, ve kterém je buď informace o úspěšném spojení, nebo chybová hláška. Ať tak nebo tak počkejte tak 5-10 vteřin a následně by se měla ikonka mRoutera začít připojovat, pak se připojí a máte vyhráno (hlášku můžete po pár vteřinách odkliknout).  Nakonec takto vypadá aktivní spojení. Můžete zkoušet, kam až jde s mobilem zajít, než ztratí signál. Pokud je indikátor u Too weak, je spojení příliš slabé. To znamená, že se bude mobil odpojovat a nebo bude pooomalý přenos. Můžete to klidně otestovat testovat. Pokud jste toto okno nenašli, zkuste v: BT Places â My BT Device â My BT Seriál port (jsou tam zelené šipky indikující připojení) a na nich â Status. Doporučuji ještě tam nastavit Properties a u Notification si dát nějaký pěkný tón, který upozorňuje na spojení. To je vše. Pokud budete potřebovat další aplikaci, která chce (jako je Bemused na WinAmpa) dalšá sériová port, můžete si klidně přidat další (například COM8, pokud je volný).

  Poznámka závěrem: Někdy se stane, že Bluetooth server (naše modrá ikonka) spadne. To je většinou po neúspěšném spojení, po spojení a restartování telefonu nebo v podobných případech. Vy to pocítíte tak, že na ní nepůjde kliknou pravým tlačítkem a ikonka zatuhne. Stačí ukončit aplikace Btstac~1.exe a BTTray.exe (stiskem Alt-Ctrl-Delete a jejich vybráním). Ikonku do lišty dostanete opětovným spuštěním BTTray.exe, který se standardně nachází v "C:\Program Files\MICROSTAR\Bluetooth Software\".

Jan Smetana

Autor:
 • Nejčtenější

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

20. května 2024

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj...

Chyba v novém systému pro iPhony dokáže oživit „zombie“ fotografie

17. května 2024  13:18

Nový systém iOS pro iPhony trpí zvláštní chybou. Uživatelům se objevují i roky smazané fotografie....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

O2 opět láká na levnější neomezená data. Slevu však trochu zkrouhlo

20. května 2024  7:02

O nové zákazníky začal usilovat i operátor O2. Znovu se zaměřil na svůj základní datově neomezený...

Víte, co vše dovede umělá inteligence v mobilech Samsungu? Odborník radí

22. května 2024

Společně s odborníkem z českého zastoupení Samsungu Petrem Holým jsme prozkoumali možnosti, jaké...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Němci musejí pro smartphony Motoroly třeba do Česka. Doma je teď nekoupí

19. května 2024  8:01

Německý soud nařídil v zemi zákaz prodeje mobilních zařízení značky Lenovo a Motorola. Společnost,...

Nejlepší fotomobil světa je impozantní stroj. Místo Googlu nabídne seznamky

23. května 2024

Aktuálně nejlepší foťák ve smartphonu má Huawei Pura 70 Ultra. Koupíte ho oficiálně v Česku a levný...

Skvělý foťák za přijatelnou cenu. Test potvrzuje kvality Pixelu 8a

22. května 2024  9:09

Smartphony Pixel mají tradičně skvělý fotoaparát a platí to i pro aktuální cenově dostupnější model...

Víte, co vše dovede umělá inteligence v mobilech Samsungu? Odborník radí

22. května 2024

Společně s odborníkem z českého zastoupení Samsungu Petrem Holým jsme prozkoumali možnosti, jaké...

Apple zvětší iPhonům displeje. Rozměry budou stejné, ukazují makety

21. května 2024  11:07

Apple v září představí nové modely řady 16. Ty budou opět čtyři a různě velké. Díky menším rámečkům...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...