Tchajwanská společnost Foxconn, která běžně kompletuje iPhony, začne vyrábět roušky. Ilustrační snímek

Tchajwanská společnost Foxconn, která běžně kompletuje iPhony, začne vyrábět roušky. Ilustrační snímek | foto: bloomberg.com

Běžně kompletuje iPhony, teď kvůli koronaviru bude vyrábět roušky

  • 3
Tchajwanský Foxconn, který je největším smluvním výrobcem elektroniky na světě, změní část produkce. Ve svých čínských továrnách, kde kompletuje i špičkové iPhony, začne vyrábět ochranné masky. Těch je kvůli epidemii koronaviru nedostatek. Roušky mají zprvu ochraňovat samotné zaměstnance.

„V tomto boji proti epidemii jde o každou sekundu,“ uvedla na sociální síti WeChat firma, mezi jejíž hlavní zákazníky patří americká společnost Apple. „Čím dříve přijmeme preventivní opatření, tím dříve budeme moci zabránit šíření viru, zachránit lidské životy a celou tuto krizi překonat,“ dodala společnost.

Foxconn uvedl, že ve své hlavní továrně v Šen-čenu na jihu Číny už zahájil zkušební výrobu ochranných roušek. Ty budou v první řadě určeny k ochraně jeho zaměstnanců před infekcí. V pevninské Číně, která je epidemií koronaviru nejhůře postižena, má Foxconn statisíce zaměstnanců. Až začne výroba naplno, bude společnost poskytovat roušky i lidem mimo firmu.

Podobně jako Foxconn pomohou s výrobou ochranných masek a ochranných oděvů i další čínské firmy, uvedla agentura Reuters. Cíl vyrábět 1,7 milionu ochranných roušek denně si vytyčil výrobce automobilů SAIC-GM-Wuling, což je společný podnik americké automobilky General Motors a dvou čínských firem. Poslouží k tomu čtrnáct výrobních linek.

Ochranných obleků, roušek, rukavic a dalšího ochranného vybavení je ve světě v důsledku epidemie nového typu koronaviru vážný nedostatek. Podle agentury Reuters to prohlásil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Na mnoha lékárnách v Číně v současnosti visí vzkaz pro zákazníky, že ochranné roušky nejsou na skladě. Řada lokalit zavedla přídělový systém. Lidé, kteří si chtějí pořídit ochrannou roušku v Šanghaji, musí místním úřadům dát číslo svého občanského průkazu a telefonu. Úřady je poté kontaktují a sdělí jim, kdy si je budou moci vyzvednout.

Problémy s produkcí i dodávkami a zavřené prodejny

Epidemie koronaviru má dopad i na byznys s mobilními telefony. Ohrožuje nejen představení nových modelů, ale také samotné dodávky přístrojů (více viz Daň za výrobu v Číně. Koronavirus ohrožuje i trh se smartphony). Údajně má být také příčinou opětovného odložení zahájení prodeje skládací Motoroly Razr. Lenovo, pod které tato původně americká mobilní značka spadá, má totiž velkou továrnu přímo ve Wu-chanu, který je epicentrem koronaviru. Zda se skládací razr kompletuje právě tam, není nicméně jisté.

Opatření přijal i Apple, v souvislosti s koronavirem zavřel všechny své kamenné prodejny v Číně (více viz Apple kvůli viru zavřel v Číně obchody. Výrobci opozdí dodávky mobilů). A problémy začínají mít i další výrobci. A to i ti, kteří mají výrobní závody mimo Čínu. Většina součástek pro mobilní telefony se totiž vyrábí právě v továrnách na jejím území. Někteří výrobci ruší své akce, například premiéry nových modelů přesouvají na internet. Třeba Huawei přesunul svou vývojářskou konferenci až na konec března.

Od konce loňského roku si virus v pevninské Číně vyžádal 31 161 nakažených a 636 mrtvých. Stovky dalších případů infekce byly zaznamenány mimo pevninskou Čínu, po jednom mrtvém ohlásily Hongkong a Filipíny.

,