Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bude mít Irák síť CDMA místo GSM?

Přečtěte si srovnání standardů GSM a CDMA pro mobilní sítě druhé generace. Podíváme se i do budoucna a ukážeme si, která technologie bude vládnout sítím třetí genrace.

Kongresman Darrell Issa z Republikánské strany zastupující Kalifornii vyvolal kontroverzi návrhem, aby byla v poválečném Iráku zavedena mobilní síť standardu CDMA místo evropského standardu GSM. Kongresman Issa svůj návrh zdůvodnil nejen zastaralostí standardu GSM, ale i tím, že peníze za síť GSM by shrábly evropské firmy dodávající infrastrukturu a evropští držitelé relevantních patentů. Držitelem patentů i dodavatelem hardware pro sítě CDMA je přitom z velké části americká firma Qualcomm.

Asociace GSM reagovala prohlášením, ve kterém kongresmanovy argumenty zpochybnila. Šéf asociace v prohlášení uvedl, že GSM je globálním a otevřeným standardem, na který připadá 72 procent celosvětového trhu. Díky tomu je GSM otevřeno férové obchodní soutěži, přičemž významnými dodavateli infrastruktury sítí GSM jsou americké společnosti Motorola, Lucent a kanadský Nortel. Síť GSM byla instalována i v Afghánistánu newyorskou firmou TSI poté, co firma zvítězila v řádném konkursu. Standard GSM je navíc implementován v celém arabském světě, standard CDMA v žádné arabské zemi. Obyvatelé Iráku by tak měli v případě implementace CDMA smůlu s roamingem při návštěvě okolních zemí.

V médiích se objevily informace, že společnost Qualcomm, která by profitovala na dodávkách infrastruktury i telefonů, sídlí ve volebním obvodu kongresmana Issy. Qualcomm je i jedním z hlavních kongresmanových sponzorů, kongresman Issa navíc zůstává členem rady ředitelů společnosti Directed Electronics, která s firmou Qualcomm úzce spolupracuje. Poté, co byl za svoji akci kritizován, kongresman Issa zmírnil svůj postoj a žádá nyní pouze zevrubné přezkoumání obou variant a posouzení, která z nich by lépe vyhovovala „americkým daňovým poplatníkům a iráckému lidu“. Svoji agendu sledují i další společnosti, satelitní operátor Globalstar začal poukazovat na fakt, že jakákoli infrastruktura by po válce rostla pomalu a nepokrývala by většinu území Iráku, a doporučuje pochopitelně svoje služby, které těmito problémy již z principu netrpí. Diskuse vyvolalo i rozhodnutí americké armády, která novinářům zakázala používat satelitní telefony arabské firmy Thuraya obsahující přijímač GPS a odůvodnila to rizikem vyzrazení polohy amerických jednotek. Z opatření pochopitelně profitují opět americké společnosti, jako je Globalstar.

Názory některých účastníků debaty o čistotě úmyslů kongresmana Issy jsou velmi radikální, pro nás však tato kauza může být i příležitostí k podrobnějšímu srovnání obou standardů.

Technologie pro druhou generaci mobilních sítí

Zatímco první generace mobilních telefonů používala analogový přenos hlasu a každý hovor tak vyžadoval vlastní přenosové pásmo, digitální systémy GSM i cdmaOne rozdělují jednotlivé kanály mezi více telefonních hovorů současně. Systém GSM a některé další včetně digitálních bezšňůrových telefonů využívají technologii TDMA (Time Division Multiple Access – vícenásobný přístup pomocí časového dělení), v jednom kanálu se tedy pravidelně za sebou střídá více telefonních hovorů v jednotlivých timeslotech. Název technologie CDMA značí Code Division Multiple Access, přeložit jej můžeme jako vícenásobný přístup pomocí kódového dělení. Telefony vysílají signál s rozprostřeným spektrem na společné frekvenci, liší se však klíč, pomocí kterého vysílající strana signál kóduje. Přijímající strana zná klíč také, pomocí korelátoru je tedy schopna digitální signál dekódovat – na podobném principu pracují i bezdrátové počítačové sítě Wi-Fi. V mobilních sítích druhé generace se používá několik systémů na bázi CDMA, nejznámější je asi americký cdmaOne, v technických kruzích známý též jako IS-95A. Komerční sítě na bázi CDMA byly ovšem spouštěny až o poloviny 90. let.

Výhodou GSM je jeho dominantní podíl na trhu a jeho určitá tradice. Výhodou CDMA je vyšší efektivita využití elektromagnetického spektra a také tzv. soft handoff – zatímco v analogové síti nebo síti GSM se hovor přenáší v jedné buňce a v případě potřeby je převeden do jiné, vhodnějsí buňky, signál CDMA mohou na stejné frekvenci přenášet dvě základové stanice současně, převádění hovoru mezi buňkami proto může probíhat postupně.

Dvaapůltá generace: více prostoru pro data!

Zatímco sítě GSM i CDMA ve verzi IS-95A dokázaly přenášet data pouze pomocí vytáčeného připojení, uživatelé stále více postrádali možnost přenosu dat v mobilní síti po paketech. V sítích GSM byl proto zaveden známý GPRS, v sítích CDMA se objevil standard IS-95B přinášející obdobné služby. Pro další zvýšení kapacity datových komunikací byly schváleny standardy EDGE (Enhanced Data GSM Environment – rozšířené datové prostředí GSM) a 1x EvDO (Evolution, Data Only – evoluce, pouze data).

EDGE umožňuje díky změněné modulaci "vecpat" do jednotlivých timeslotů v síti GSM více dat. 1x EvDO naproti tomu telefonům dvaapůlté generace standardu CDMA přináší datové přenosy třetí generace. Je možné dosáhnout rychlosti až 2 megabity za sekundu, datové přenosy probíhají v separátním frekvenčním pásmu, a trochu tak mohou připomínat roaming mezi GSM a hotspotem pro Wi-Fi.

Třetí generace: před CDMA už neuteče nikdo

Mezinárodní telekomunikační unie schválila rodinu standardů IMT-2000 (International Mobile Telecommunications – mezinárodní mobilní telekomunikace), nejdůležitější jsou z nich tyto:

  • cdma2000 – za tímto standardem stojí firma Qualcomm, na jeho bázi funguje i datová komunikace 1xEvDO v sítích dvaapůlté generace

  • WCDMA (Wideband CDMA – širokopásmový CDMA) – tento standard bude patrně používán v Evropě, poplatky za patenty ovšem obdrží společnosti Qualcomm a Motorola

  • TD-SCDMA (Time Division, Synchronous CDMA – časové dělení, synchronní CDMA) – Čína v současnosti představuje třetí největší mobilní trh, poplatky Qualcommu za CDMA by dosáhly astronomické výše. Čínská vláda se proto rozhodla raději vyvinout vlastní standard ve spolupráci čínských firem a Siemensu; poslední zprávy ale naznačují, že se Čína možná přece jen rozhodne udělit licenci na provoz sítě standardu cdma2000 nebo WCDMA, třeba zároveň s licení na TD-SCDMA. Pozorovatelé každopádně dávají vývoj TD-SCDMA do souvislosti s čínským vývojem vlastních RISCových procesorů, vlastních routerů (Huawei) a vlastní distribuce operačního systému Linux (Red Flag Linux).

Pro vyšší přenosové kapacity je již technologie TDMA neudržitelná, mobilní sítě třetí generace tedy určitě zcela ovládne technologie CDMA. Výrobci a operátoři jistě doufají, že se včas objeví nějaká aplikace, která do sítí třetí generace přiláká i zákazníky.

  • Nejčtenější

Nevyhazujte ji. Prázdné krabičky od iPhonů se dají dobře prodat

31. května 2024  7:02

Mobilní výrobci vědí, že jejich produkty nejsou jako rohlíky ze samoobsluhy. Stejně jako samotné...

Levná roamingová data můžete mít, i když váš mobil nemá klíčovou funkci

28. května 2024

V poslední době jsou velkým hitem levná roamingová data, která nabízí různé služby po celém světě....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nejdražší aplikace může stát víc než polovinu průměrné mzdy v Česku

29. května 2024  7:02

Doposud bylo pravidlo aplikačního obchodu Androidu, že software zde nemůže stát více než 400...

Přiblížení k elitě. Xiaomi má podle testu po letech špičkový fotomobil

27. května 2024  7:02

Byť Xiaomi už roky spolupracuje na fotoaparátech svých smartphonů se společností Leica, tak do...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

O2 překvapilo. Výhodnější roamingová data v Česku nenajdete

30. května 2024  16:11

Operátor O2 nově nabídne pro cesty mimo Evropu roamingové datové balíčky s jedním nebo pěti...

Z operátora Nej.cz se od června stává O2. Pro zákazníky se nic nemění

3. června 2024  7:02

Operátor O2 převzal od června zákazníky poskytovatele internetu Nej.cz. Infrastrukturu bude...

Tyto mobily můžete ponořit do vody. Ovšem ne do každé

3. června 2024

Nabídka telefonů, které splňují normu IP68, takže vydrží i ponořené ve vodě, je už docela dost. Ty...

Bezkonkurenční paměť za slušnou cenu. Test Poco F6 Pro

2. června 2024

Model F6 Pro opět dokazuje, že Poco umí vyrobit opravdu skvěle vybavená zařízení. Na očekávaných...

Problém na trhu smartphonů: příliš malá konkurence. Doplatí na to zákazníci?

1. června 2024

Premium Počet relevantních výrobců smartphonů není příliš velký. V Česku to možná tak vypadat nemusí, ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...