Data v roamingu mimo země Evropské unie jsou drahý špás. Někteří operátoři sice letos vylepšili loňské šílené ceny, ale i tak to levné není. S nástupem eSIM přišly na trh firmy, které tento problém řeší. Stáhnete si jejich aplikaci, v té si koupíte eSIM pro danou zemi či region s platností a balíčkem dat podle vašich potřeb. Ceny jsou násobně nižší, než v případě roamingových cen tuzemských operátorů. A globální úspěch těchto služeb ukazuje, že vysoké roamingové ceny rozhodně nejsou jen český problém.
Aktuálně má nejvýhodnější roamingové ceny pro data T-Mobile, který v dubnu představil novou nabídku a zbavil se tak absurdně vysokých cen. V populárních destinacích zhruba platí, že jsou v úplném základu dvojnásobně drahé oproti nabídce eSIM služeb. Příkladem budiž Turecko (zóna A), kde si T-Mobile účtuje 199 korun za 1 GB dat s platností na týden, 2 GB stojí 379 korun s platností měsíc.
U O2 se platí po 1 MB, takže 1 GB dat vyjde na 3 900 korun. Ještě šílenější ceny má Vodafone, kde 1 GB vyjde na 7 700 Kč. Vodafone má i balíčky, kde 1 GB vyjde na 2 662 Kč, respektive má pro někoho zajímavý tarif roaming na den, který stojí 199 Kč denně a obsahuje 500 MB a neomezené volání včetně příchozích hovorů a SMS. Jenže platíte každý den. S ohledem na nabídku T-Mobilu je dost pravděpodobné, že O2 i Vodafone letos před letní sezonou připraví výrazně lepší nabídku.
U eSIM prodejců pořídíte 1 GB dat v Turecku s platností týden okolo 100 korun, ale třeba 3 GB s měsíční platností vyjdou na 180 korun. A například 10GB balíček pořídíte za 420 korun. Navíc je zde silná konkurence a často narazíte na akční nabídky. Připomínáme, že eSIM jsou čistě datové, volat přes ně nejde a samozřejmě si můžete pořídit předplacenku na místě.