(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Jeho děti nečetly textovky. Tak vymyslel aplikaci, kterou nejde ignorovat

  • 27
Tuto situaci zná spousta rodičů. Napíšou textovou zprávu potomkovi, ale odpověď nepřichází. Přitom však ví, že mobil drží v ruce prakticky nepřetržitě. Otec od rodiny proto vymyslel aplikaci, která nedovolí zprávy rodičů ignorovat.

Brita Nicka Herberta už nebavilo, že syn věčně nečte jeho textovky. Místo toho, aby jej neustále přemlouval, že má na zprávy dávat větší pozor, vymyslel aplikaci. Pojmenoval ji ReplyASAP. Název v překladu znamená „odpověz, co nejdřív to půjde“.

Rodiče vychovávají mobilní závisláky. Neumí omezit přístup k obsahu

Ilustrační snímek

Aplikace je určena pro operační systém Android a má jednoduchou funkci. Umožňuje posílat zprávy mezi lidmi, kteří se v ní vzájemně propojí. V případě, že rodič skrze ni zašle zprávu, tak příchozí textovku doprovází neustálé vyzvánění, dokud si ji příjemce nepřečte. Zpráva se navíc zobrazuje přes rozhraní čehokoliv, co je na mobilu příjemce zrovna spuštěno.

Potvrzení o přečtení rodiče upozorní, že zprávu jejich potomek viděl a mohou mít tak alespoň částečný klid na duši. Aplikace umí zaslat polohu na mapě, kde se příjemce textovky nachází. 

Děti už se tak díky neustálému vyzvánění nemohou vymlouvat, že upozornění na zprávu neslyšely. Rodič tedy může jednoduše rozlišit situace, kdy skutečně nemá příjemce telefon po ruce, nebo se jim jen vyhýbá.

Na druhou stranu je trochu nedomyšlený fakt, že se vyzvánění přehrává i pokud je na telefonu nastavený tichý režim, který mnozí zapínají například při vyučování ve škole. Pokud se tak rodič trefí zrovna do takového momentu, asi mu potomci moc nepoděkují.

Aplikace ReplyASAP se těší popularitě, autor hlásí sto tisíc stažení. Mnozí si však stěžují, že trochu mate stažením zdarma, jenže samotné používání (posílání zpráv) je zpoplatněno. Autor to zdůvodňuje tím, že je primárně určena pro kontakt mezi rodičem a dítětem a stačí, když si provoz zaplatí pouze rodič. Odpovídání na zprávy je zdarma, takže děti nic neplatí.

Poplatky činí jednu britskou libru (asi 30 korun) za možnost posílat zprávy jednomu kontaktu, dvě a půl libry (asi 75 korun) pak zaplatíte za možnost posílat zprávy čtyřem kontaktům, sedm liber (asi 200 korun) deseti a třináct liber (377 korun) dvaceti kontaktům. Použití posledního balíčku se hodí například do firmy, kdy nadřízený potřebuje nutně předat informace svým podřízeným.