(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Rodiče vychovávají mobilní závisláky. Neumí omezit přístup k obsahu

  • 81
Do prvního kontaktu s mobilním telefonem či tabletem se dostávají děti už v útlém věku, často po prvních narozeninách. Rodiče, kteří se tak podílí na rozvoji závislosti, nejsou ovšem natolik technicky zdatní, aby dětem omezovali přístup k obsahu na internetu. Spoléhají se na vzájemnou důvěru.

Drtivá většina rodičů (80 %) zapojených do průzkumu Centra prevence rizikové virtuální komunikace (PRVoK) Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a mobilního operátora O2 přiznala, že při práci s internetem má pouze základní uživatelské znalosti. Zvládnou tak například napsat e-mail, používat sociální sítě nebo nakoupit zboží online. Do průzkumu se zapojilo 1 093 rodičů s dětmi do 17 let ve všech krajích Česka.

Mobil v rukou prvňáčka? Třetina rodičů je pro, chtějí být v kontaktu

„Většina rodičů tedy není technicky schopna zajistit, aby se jejich dítě nedostalo k závadnému obsahu na internetu,“ uvedl vedoucí výzkumného týmu a zároveň vedoucí Centra PRVoK PdF Univerzity Palackého v Olomouci Kamil Kopecký. 

Dovednosti spojené s moderními technologiemi a internetem si děti osvojují velmi rychle, rodiče tak za nimi v tomto ohledu výrazně pokulhávají. Pokud dětem přístup k nějakému obsahu omezují, tak jde o sexuálně laděné stránky či odpudivý, násilný, nenávistný a urážlivý obsah.

O nějakou formu omezování času stráveného online se sice snaží většina rodičů (73 %), softwarová řešení k filtrování obsahu však používá jen patnáct procent. Čas i to, co jejich potomci v online prostředí dělají, tak omezují většinou na princip vzájemné důvěry. Až 82 % rodičů tvrdí, že přesně ví, které stránky jejich dítě navštěvuje. Věří, že v případě problému se jim svěří. Děti se ovšem často stydí a bojí se možného postihu, rodiče se tak o problému mnohdy dozvídají pozdě nebo vůbec.

Úskalí internetu ovšem podceňují, nedokážou správně vyhodnotit rizika v online prostředí, které jejich potomkům hrozí. Nejen proto, že na internetu nejsou technicky příliš zdatní, ale i kvůli tomu, že více než polovina z nich na něm nic rizikového dosud nezažila. Dokonce se sami mnohdy chovají v online světě nebezpečně. Podle průzkumu například pětina z nich sdílí fotografie, na kterých jsou jejich děti částečně obnaženy a je možné určit jejich identitu.

Děti umí ovládat iPhone, zavázat tkaničky nebo uvařit čaj je problém

Značnou část času online tráví děti na YouTubu, kde sledují kanály youtuberů. Ti jsou jedním z fenoménů dětského online světa, který se v tomto ohledu se světem jejich rodičů výrazně míjí. Videa na videokanálu sleduje sice devět z deseti rodičů, youtubery ovšem samo aktivně vyhledává pouze 15 % z nich. Tedy výrazně méně než v případě dětí (60 %), 40 procent rodičů se k nim nicméně alespoň občas přidá. Postoj rodičů vůči youtuberům je vesměs negativní, jejich sledování přitom dětem nezakazují a v zásadě ani neomezují.

Omezujete dětem používání mobilu?

celkem hlasů: 430

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 13. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

Používání mobilu dětem aktivně omezuji
Používání mobilu dětem aktivně omezuji 285
Dohlížím na používání mobilu dětmi, ale aktivně ho neomezuji
Dohlížím na používání mobilu dětmi, ale aktivně ho neomezuji 102
Dětem používání mobilu neomezuji
Dětem používání mobilu neomezuji 43
,