Rodiče vychovávají mobilní závisláky. Neumí omezit přístup k obsahu

  15:04aktualizováno  15:04
Do prvního kontaktu s mobilním telefonem či tabletem se dostávají děti už v útlém věku, často po prvních narozeninách. Rodiče, kteří se tak podílí na rozvoji závislosti, nejsou ovšem natolik technicky zdatní, aby dětem omezovali přístup k obsahu na internetu. Spoléhají se na vzájemnou důvěru.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Drtivá většina rodičů (80 %) zapojených do průzkumu Centra prevence rizikové virtuální komunikace (PRVoK) Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a mobilního operátora O2 přiznala, že při práci s internetem má pouze základní uživatelské znalosti. Zvládnou tak například napsat e-mail, používat sociální sítě nebo nakoupit zboží online. Do průzkumu se zapojilo 1 093 rodičů s dětmi do 17 let ve všech krajích Česka.

Mobil v rukou prvňáčka? Třetina rodičů je pro, chtějí být v kontaktu

„Většina rodičů tedy není technicky schopna zajistit, aby se jejich dítě nedostalo k závadnému obsahu na internetu,“ uvedl vedoucí výzkumného týmu a zároveň vedoucí Centra PRVoK PdF Univerzity Palackého v Olomouci Kamil Kopecký. 

Dovednosti spojené s moderními technologiemi a internetem si děti osvojují velmi rychle, rodiče tak za nimi v tomto ohledu výrazně pokulhávají. Pokud dětem přístup k nějakému obsahu omezují, tak jde o sexuálně laděné stránky či odpudivý, násilný, nenávistný a urážlivý obsah.

O nějakou formu omezování času stráveného online se sice snaží většina rodičů (73 %), softwarová řešení k filtrování obsahu však používá jen patnáct procent. Čas i to, co jejich potomci v online prostředí dělají, tak omezují většinou na princip vzájemné důvěry. Až 82 % rodičů tvrdí, že přesně ví, které stránky jejich dítě navštěvuje. Věří, že v případě problému se jim svěří. Děti se ovšem často stydí a bojí se možného postihu, rodiče se tak o problému mnohdy dozvídají pozdě nebo vůbec.

Úskalí internetu ovšem podceňují, nedokážou správně vyhodnotit rizika v online prostředí, které jejich potomkům hrozí. Nejen proto, že na internetu nejsou technicky příliš zdatní, ale i kvůli tomu, že více než polovina z nich na něm nic rizikového dosud nezažila. Dokonce se sami mnohdy chovají v online světě nebezpečně. Podle průzkumu například pětina z nich sdílí fotografie, na kterých jsou jejich děti částečně obnaženy a je možné určit jejich identitu.

Děti umí ovládat iPhone, zavázat tkaničky nebo uvařit čaj je problém

Značnou část času online tráví děti na YouTubu, kde sledují kanály youtuberů. Ti jsou jedním z fenoménů dětského online světa, který se v tomto ohledu se světem jejich rodičů výrazně míjí. Videa na videokanálu sleduje sice devět z deseti rodičů, youtubery ovšem samo aktivně vyhledává pouze 15 % z nich. Tedy výrazně méně než v případě dětí (60 %), 40 procent rodičů se k nim nicméně alespoň občas přidá. Postoj rodičů vůči youtuberům je vesměs negativní, jejich sledování přitom dětem nezakazují a v zásadě ani neomezují.

Omezujete dětem používání mobilu?

celkem hlasů: 430

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 13. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

Používání mobilu dětem aktivně omezuji 285
Dohlížím na používání mobilu dětmi, ale aktivně ho neomezuji 102
Dětem používání mobilu neomezuji 43
Autoři: ,

Herní veletrh E3

11. - 14. června se koná nějvětší herní veletrh E3 2019. Můžeme se těšit na ohlášení nových titulů pro PC, konzole a také stále populárnějších her pro mobilní zařízení.

Nejčtenější

Na české operátory u moře zapomeňte. Chorvatští vám dají neomezená data

Ilustrační snímek

Již dva roky využíváme mobilní služby v EU za stejných podmínek jako doma. Tedy i v Chorvatsku, kam na dovolenou míří...

T-Mobile dává na léto neomezená data. Zadarmo pro tarify i předplacenky

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Překvapivou nabídku připravil na léto T-Mobile. Od čtvrtka si zákazníci budou moci aktivovat zdarma balíček s...

A není to málo, Antone Pavloviči? Sony chystá monstrum

Nové sony by mělo mít vzadu šest objektivů.

Známou repliku z filmu Jára Cimrman ležící, spící můžeme použít i na chystaný smartphone Sony. Ten by totiž měl mít...

PRVNÍ DOJMY: Nejlepší smartphone střední třídy je v Česku příliš drahý

Google Pixel 3A

Střední třída je doslova nabitá cenově výhodnými kousky. Když už se mezi nimi objeví model, který stojí kolem deseti...

Podobnost čistě náhodná. Tarif Vodafonu nekopírujeme, brání se T-Mobile

T- Mobile.

Tarif s 10 GB dat, a to bez závazku? Není problém. Nové zákazníky na něj aktuálně láká T-Mobile. Lidé přitom poukazují...

Další z rubriky

Huawei prosí vývojáře aplikací, aby počítali i s jeho obchodem

Aplikační obchod AppGallery značek Huawei a Honor

Pod hrozbou ztráty přístupu k aplikačnímu obchodu Google Play už údajně výrobce Huawei oslovuje vývojáře, aby se...

Přežijete týden bez smartphonu a firma vám zaplatí 22 tisíc korun

Motorola MicroTAC - 1989: Motorola MicroTAC 9800X se prodávala jako “kapesní”...

Americká firma vyhlásila soutěž, ve které chce zjistit, jak si dnešní uživatelé smartphonů vystačí s obyčejným mobilem....

Facebook zaplatí za šmírování mobilu. Chce vědět, jaké aplikace používáte

Ilustrační snímek

Facebook začal prostřednictvím speciální aplikace sledovat, jaké konkrétní aplikace lidé na smartphonech používají....

Najdete na iDNES.cz