Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Český Telecom už patří Španělům!

Vláda uzavřela privatizaci Českého Telecomu. Novým majitelem státního podílu ve firmě, která vlastní i mobilního operátora Eurotel, se stane španělská Telefónica. Ta za 51,1 procenta akcií Telecomu zaplatila 82,6 miliardy korun. Na tiskové konferenci to řekl ministr financí Bohuslav Sobotka.

Španělský operátor v tendru porazil švýcarský Swisscom a společnost Belgacom. Nabídku čtvrtého konsorcia Blackstone / CVC / Providence a France Télécomu privatizační komise nehodnotila, protože skupina si kladla podmínky, které mohly vést ke krachu prodeje, nebo snížení kupní ceny.

Vítězná nabídka Telefóniky předčila očekávání vlády i analytiků. V přepočtu 502 korun na akcii znamená zhruba čtvrtinovou prémii nad kurz v době podávání nabídek. Podle Hospodářských novin dostane vedení Telecomu prémie ve výši 360 milionů korun. To ale pouze v případě, že Španělé získají společnost za nabízených 82,6 miliardy. více zde

Jak bude vítěz platit
Telefónica by měla uhradit desetinu z kupní ceny do čtyř dnů od doručení podepsané kupní smlouvy. Zbytek má firma zaplatit do deseti dnů po splnění odkládacích podmínek, kterými jsou zejména schválení ze strany Evropské komise a tuzemských regulátorů. Telefónica by měla za Telecom zaplatit v eurech přepočítaných podle kurzu 30,09 Kč/EUR přes zvláštní účet centrální banky. V případě nevypořádání transakce firmě hrozí pokuta deset procent prodejní ceny.

I po prodeji svého podílu si chce stát tři roky ponechat v Telecomu jednoho zástupce v dozorčí radě. Součástí prodávaného balíku by měla být i zlatá akcie, ke které se váží zvláštní práva, například možnost vetovat některá rozhodnutí.

Fond národního majetku, který při prodeji stát zastupuje, chce prodej dokončit v prvním pololetí letošního roku. Smlouvu s Telefónikou chce s vládou uzavřít těsně po polovině dubna. Peníze z transakce využije pro financování fondů dopravy a bydlení, na nápravu ekologických škod a procento poputuje na rozvoj širokopásmového internetu.

Kam půjdou peníze?
"Asi nejlepší variantou je nechat si peníze na důchodovou reformu, případně část peněz použít na infrastrukturu, která stále trpí nedostatkem peněz," řekl hlavní analytik ČSOB Petr Dufek. Rozhodně nejhorší by podle něj bylo použít peníze z prodeje na spotřebu.

Fond národního majetku zatím přesně nestanovil, jak výtěžek z privatizace rozdělí. Podle místopředsedy FNM Pavla Kuty však lze s penězi počítat jako se zdrojem financí pro fondy bydlení a dopravy či likvidaci ekologických škod. Vláda již dříve rozhodla, že procento z ceny, tedy přes 800 milionů korun, získá ministerstvo informatiky na podporu rozvoje vysokorychlostního internetu.

Jak to vidí analytici?
Cena, kterou španělská společnost Telefónica nabídla za většinový podíl v Českém Telecomu, je možná až příliš vysoká. Tvrdí to analytici, kteří nabídku Telefóniky posuzují. Španělský podnik je ale přesvědčen, že je strategicky výhodné vstoupit do rozšířené části Evropské unie. Španělé nabídli vyšší cenu než se všeobecně očekávalo. 

Co víme o projektu španělského operátora?

Telefónica, ve svém projektu uvádí, že nehodlá prodat dceřinou firmu Telecomu Eurotel. Společnost neuvažuje ani o tom, že převede splácení kupní ceny na Český Telecom, což by znamenalo významné zadlužení tuzemského dominantního operátora. ČTK to řekl zdroj obeznámený s obsahem nabídky. Naopak je pravděpodobné, že Telefónica využije ke splácení kupní ceny dividendy z Telecomu," dodal zdroj.

Kudy půjde Telefónica dál?
"Na Latinskou Ameriku jsme se zaměřovali zhruba v posledních deseti letech. Náš základní podnikatelský plán se ale nezměnil. I nadále budeme vyhledávat investiční příležitosti všude, kde by se mohly vyskytnout," řekl vysoce postavený zástupce Telefóniky. Teď podle něj nejvíce příležitostí skýtá rozšířená Evropská unie.

Podle nedávné zprávy americké investiční banky Morgan Stanley jde španělský podnik zřejmě správným směrem. "Pokud si Telefónica dokáže v příštích dvou až třech letech vybudovat kvalitní skladbu aktiv ve východní Evropě a jižním Středomoří, nakonec by to mohla být správná strategie," uvedla nedávno banka. Zástupci Telefóniky sdělili, že k finančnímu zotavení by částečně použili i dividend, které Český Telecom vyplácí.

Kdo chtěl všechno koupit Český Telecom?

Pro přehlednost jsme pro vás připravili tabulku s krátkými profily čtyř finálních zájemců o státní podíl v českém dominantním operátorovi.

 

Kdo chtěl Český Telecom

Telefónica
Předběžně nabízená cena: 69 miliard korun
Konečná cena: 82,6 miliardy Kč

Jeden z dominantních telekomunikačních operátorů ve španělsky a portugalsky mluvících zemích. Má zhruba 100 milionů zákazníků pevných i mobilních linek po celém světě. Největšími vlastníky jsou banky J. P. Morgan a Banco Bilbao Vizcaya Argentaria. Telefónica má silné postavení také v Jižní Americe. 

Belgacom
Předběžně nabízená cena:68,3 miliardy korun
Konečná cena:
67,5 miliardy

Bývalý belgický monopol obsluhuje 5,2 milionu pevných a 4,2 milionu mobilních linek, v zahraničí zatím nepůsobí. Tržby v přepočtu 163,5 milionu korun, zisk 67,5 milionu korun. Nadpoloviční podíl Belgacomu (51,6 procenta) ovládá belgický stát. Nyní hledá prostor k růstu. Mluví se o jeho zájmu o turecký Turk Telekom. 

Swisscom
Předběžně nabízená cena: 60,9 miliardy korun
Nabídnutá cena: 79,2 miliardy

Švýcarský telekomunikační operátor, jeho 63 procent akcií vlastní stát, je dominantní na domácím trhu. Má zhruba čtyři miliony mobilních i pevných zákazníků. V Telecomu působil již v konsorciu TelSource s nizozemskou KPN, ale svůj podíl v roce 2003 prodal na akciovém trhu. Nemá žádnou velkou zahraniční akvizici.  

Blackstone, CVC, Providence, France Télécom
Předběžně nabízená cena: 67,5 miliardy korun
Vyřazen ze soutěže 

France Télécom – bývalý francouzský monopol, jehož součástí je i světový mobilní operátor Orange. Skupina France Télécom má 120 milionů zákazníků v 220 zemích.

Blackstone Group – americká investiční firma, pomáhala s restrukturalizací Enronu nebo Xeroxu. CVC Capital Partner – investoři působící v Evropě a jihovýchodní Asii 

 

 

Autor:
  • Nejčtenější

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

20. května 2024

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj...

Chyba v novém systému pro iPhony dokáže oživit „zombie“ fotografie

17. května 2024  13:18

Nový systém iOS pro iPhony trpí zvláštní chybou. Uživatelům se objevují i roky smazané fotografie....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

O2 opět láká na levnější neomezená data. Slevu však trochu zkrouhlo

20. května 2024  7:02

O nové zákazníky začal usilovat i operátor O2. Znovu se zaměřil na svůj základní datově neomezený...

Víte, co vše dovede umělá inteligence v mobilech Samsungu? Odborník radí

22. května 2024

Společně s odborníkem z českého zastoupení Samsungu Petrem Holým jsme prozkoumali možnosti, jaké...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Němci musejí pro smartphony Motoroly třeba do Česka. Doma je teď nekoupí

19. května 2024  8:01

Německý soud nařídil v zemi zákaz prodeje mobilních zařízení značky Lenovo a Motorola. Společnost,...

Nejlepší fotomobil světa je impozantní stroj. Místo Googlu nabídne seznamky

23. května 2024

Aktuálně nejlepší foťák ve smartphonu má Huawei Pura 70 Ultra. Koupíte ho oficiálně v Česku a levný...

Skvělý foťák za přijatelnou cenu. Test potvrzuje kvality Pixelu 8a

22. května 2024  9:09

Smartphony Pixel mají tradičně skvělý fotoaparát a platí to i pro aktuální cenově dostupnější model...

Víte, co vše dovede umělá inteligence v mobilech Samsungu? Odborník radí

22. května 2024

Společně s odborníkem z českého zastoupení Samsungu Petrem Holým jsme prozkoumali možnosti, jaké...

Apple zvětší iPhonům displeje. Rozměry budou stejné, ukazují makety

21. května 2024  11:07

Apple v září představí nové modely řady 16. Ty budou opět čtyři a různě velké. Díky menším rámečkům...

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...