Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Český Telecom už patří Španělům!

Vláda uzavřela privatizaci Českého Telecomu. Novým majitelem státního podílu ve firmě, která vlastní i mobilního operátora Eurotel, se stane španělská Telefónica. Ta za 51,1 procenta akcií Telecomu zaplatila 82,6 miliardy korun. Na tiskové konferenci to řekl ministr financí Bohuslav Sobotka.

Španělský operátor v tendru porazil švýcarský Swisscom a společnost Belgacom. Nabídku čtvrtého konsorcia Blackstone / CVC / Providence a France Télécomu privatizační komise nehodnotila, protože skupina si kladla podmínky, které mohly vést ke krachu prodeje, nebo snížení kupní ceny.

Vítězná nabídka Telefóniky předčila očekávání vlády i analytiků. V přepočtu 502 korun na akcii znamená zhruba čtvrtinovou prémii nad kurz v době podávání nabídek. Podle Hospodářských novin dostane vedení Telecomu prémie ve výši 360 milionů korun. To ale pouze v případě, že Španělé získají společnost za nabízených 82,6 miliardy. více zde

Jak bude vítěz platit
Telefónica by měla uhradit desetinu z kupní ceny do čtyř dnů od doručení podepsané kupní smlouvy. Zbytek má firma zaplatit do deseti dnů po splnění odkládacích podmínek, kterými jsou zejména schválení ze strany Evropské komise a tuzemských regulátorů. Telefónica by měla za Telecom zaplatit v eurech přepočítaných podle kurzu 30,09 Kč/EUR přes zvláštní účet centrální banky. V případě nevypořádání transakce firmě hrozí pokuta deset procent prodejní ceny.

I po prodeji svého podílu si chce stát tři roky ponechat v Telecomu jednoho zástupce v dozorčí radě. Součástí prodávaného balíku by měla být i zlatá akcie, ke které se váží zvláštní práva, například možnost vetovat některá rozhodnutí.

Fond národního majetku, který při prodeji stát zastupuje, chce prodej dokončit v prvním pololetí letošního roku. Smlouvu s Telefónikou chce s vládou uzavřít těsně po polovině dubna. Peníze z transakce využije pro financování fondů dopravy a bydlení, na nápravu ekologických škod a procento poputuje na rozvoj širokopásmového internetu.

Kam půjdou peníze?
"Asi nejlepší variantou je nechat si peníze na důchodovou reformu, případně část peněz použít na infrastrukturu, která stále trpí nedostatkem peněz," řekl hlavní analytik ČSOB Petr Dufek. Rozhodně nejhorší by podle něj bylo použít peníze z prodeje na spotřebu.

Fond národního majetku zatím přesně nestanovil, jak výtěžek z privatizace rozdělí. Podle místopředsedy FNM Pavla Kuty však lze s penězi počítat jako se zdrojem financí pro fondy bydlení a dopravy či likvidaci ekologických škod. Vláda již dříve rozhodla, že procento z ceny, tedy přes 800 milionů korun, získá ministerstvo informatiky na podporu rozvoje vysokorychlostního internetu.

Jak to vidí analytici?
Cena, kterou španělská společnost Telefónica nabídla za většinový podíl v Českém Telecomu, je možná až příliš vysoká. Tvrdí to analytici, kteří nabídku Telefóniky posuzují. Španělský podnik je ale přesvědčen, že je strategicky výhodné vstoupit do rozšířené části Evropské unie. Španělé nabídli vyšší cenu než se všeobecně očekávalo. 

Co víme o projektu španělského operátora?

Telefónica, ve svém projektu uvádí, že nehodlá prodat dceřinou firmu Telecomu Eurotel. Společnost neuvažuje ani o tom, že převede splácení kupní ceny na Český Telecom, což by znamenalo významné zadlužení tuzemského dominantního operátora. ČTK to řekl zdroj obeznámený s obsahem nabídky. Naopak je pravděpodobné, že Telefónica využije ke splácení kupní ceny dividendy z Telecomu," dodal zdroj.

Kudy půjde Telefónica dál?
"Na Latinskou Ameriku jsme se zaměřovali zhruba v posledních deseti letech. Náš základní podnikatelský plán se ale nezměnil. I nadále budeme vyhledávat investiční příležitosti všude, kde by se mohly vyskytnout," řekl vysoce postavený zástupce Telefóniky. Teď podle něj nejvíce příležitostí skýtá rozšířená Evropská unie.

Podle nedávné zprávy americké investiční banky Morgan Stanley jde španělský podnik zřejmě správným směrem. "Pokud si Telefónica dokáže v příštích dvou až třech letech vybudovat kvalitní skladbu aktiv ve východní Evropě a jižním Středomoří, nakonec by to mohla být správná strategie," uvedla nedávno banka. Zástupci Telefóniky sdělili, že k finančnímu zotavení by částečně použili i dividend, které Český Telecom vyplácí.

Kdo chtěl všechno koupit Český Telecom?

Pro přehlednost jsme pro vás připravili tabulku s krátkými profily čtyř finálních zájemců o státní podíl v českém dominantním operátorovi.

 

Kdo chtěl Český Telecom

Telefónica
Předběžně nabízená cena: 69 miliard korun
Konečná cena: 82,6 miliardy Kč

Jeden z dominantních telekomunikačních operátorů ve španělsky a portugalsky mluvících zemích. Má zhruba 100 milionů zákazníků pevných i mobilních linek po celém světě. Největšími vlastníky jsou banky J. P. Morgan a Banco Bilbao Vizcaya Argentaria. Telefónica má silné postavení také v Jižní Americe. 

Belgacom
Předběžně nabízená cena:68,3 miliardy korun
Konečná cena:
67,5 miliardy

Bývalý belgický monopol obsluhuje 5,2 milionu pevných a 4,2 milionu mobilních linek, v zahraničí zatím nepůsobí. Tržby v přepočtu 163,5 milionu korun, zisk 67,5 milionu korun. Nadpoloviční podíl Belgacomu (51,6 procenta) ovládá belgický stát. Nyní hledá prostor k růstu. Mluví se o jeho zájmu o turecký Turk Telekom. 

Swisscom
Předběžně nabízená cena: 60,9 miliardy korun
Nabídnutá cena: 79,2 miliardy

Švýcarský telekomunikační operátor, jeho 63 procent akcií vlastní stát, je dominantní na domácím trhu. Má zhruba čtyři miliony mobilních i pevných zákazníků. V Telecomu působil již v konsorciu TelSource s nizozemskou KPN, ale svůj podíl v roce 2003 prodal na akciovém trhu. Nemá žádnou velkou zahraniční akvizici.  

Blackstone, CVC, Providence, France Télécom
Předběžně nabízená cena: 67,5 miliardy korun
Vyřazen ze soutěže 

France Télécom – bývalý francouzský monopol, jehož součástí je i světový mobilní operátor Orange. Skupina France Télécom má 120 milionů zákazníků v 220 zemích.

Blackstone Group – americká investiční firma, pomáhala s restrukturalizací Enronu nebo Xeroxu. CVC Capital Partner – investoři působící v Evropě a jihovýchodní Asii 

 

 

Autor:
  • Nejčtenější

Chtěla si vyfotit selfie s parní lokomotivou. Bylo její poslední

7. června 2024  7:02

Selfie s projíždějící parní lokomotivou stálo mladou ženu z Mexika život. Na sociálních sítích...

Výrobci si nařízení Unie vyložili po svém. A zákazníky to stojí peníze

8. června 2024

Premium Výrobci mobilních telefonů v uplynulých letech odstranili z balení s přístroji nabíjecí adaptéry....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vodafone láká na výhodná neomezená data. Jen dočasně, ale slevu dá nastálo

13. června 2024  7:02

Ještě pár dní lze u Vodafonu získat jeho datově neomezený tarif s nejvyšší omezenou rychlostí o pár...

Tak levný supersmartphone jinde nepořídíte. Test Motoroly Edge 50 Ultra

9. června 2024

Modely s přívlastkem Ultra jsou většinou záležitostí té nejvyšší cenové kategorie. Ne však u...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Seberu vám iPhony a zavřu je do klece. Elon Musk se opřel do Applu

11. června 2024  11:34

Krátce po odhalení nové umělé inteligence určené pro zařízení Applu se na sociální síti X ohradil...

Umělá inteligence táhne. Nové samsungy jsou hit

14. června 2024  7:02

Samsung začátkem letošního roku představil novou generaci svých smartphonů, které využívají umělou...

O jednostranné změně tarifu musí operátor informovat. Včas a srozumitelně

14. června 2024

V souvislosti s již probíhajícími či v nejbližší době chystanými změnami některých tarifů u...

Vodafone láká na výhodná neomezená data. Jen dočasně, ale slevu dá nastálo

13. června 2024  7:02

Ještě pár dní lze u Vodafonu získat jeho datově neomezený tarif s nejvyšší omezenou rychlostí o pár...

Skvěle vybavená střední třída atakuje top modely. V akci se slevou a dárky

13. června 2024

Honor představil v Paříži nový model 200 Pro. Telefon patří v hierarchii značky do střední třídy,...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...