Zájem roste: Agroškola nabízí zemědělské obory zaměřené jak na chovatelství,...

Zájem roste: Agroškola nabízí zemědělské obory zaměřené jak na chovatelství, tak na rostlinolékařství. Přestože zájem o studium před časem poněkud opadl, dnes už se zase počet studentů zvyšuje. | foto: Archiv školy

Nové technologie lákají

I zemědělství má zajímavou budoucnost. „Nově to je třeba práce s navigacemi, GPS systémy, drony i přístroji na scanování půdy,“ říká ředitelka Agroškoly Martina Patáková.

Jaký je v současné době zájem o zemědělské obory? A o které nejvíc?

Celý magazín

tit

V současné době vnímáme jako největší problém nepříliš pozitivní pohled na zemědělství v očích veřejnosti a tím i menší zájem o obory zemědělských škol. Na druhou stranu začínají počty studentů se zájmem o zemědělství mírně narůstat. Dle našeho názoru je to spojeno s tím, že nabízené obory jsou atraktivní, jsou založeny na kladném vztahu žáků k technice i přírodě. Výhodou jsou také nové technologie. Například práce s navigacemi, GPS systémy, drony i s přístroji na scanování půdy. Zájem byl ještě předloni jednoznačně vyšší o obor Chovatelský, podpořený vztahem žáků ke zvířatům. V loňském roce jsme měli zase větší zájem o obor Rostlinolékařství.

Jaké děti se k vám hlásí? Ty, které mají se zemědělstvím zkušenosti z domova, nebo i bez zkušeností?

K zemědělství je třeba motivovat mladé lidi již od útlého věku. Právě to, že mají z domova vybudovaný základ vztahu, zvyšuje jejich zájem o střední zemědělské školy a umožní, aby měli žáci o práci v daném oboru zájem. Samozřejmě se ke studiu hlásí i ti bez zemědělského „zázemí“, kteří k tomuto oboru hledají cestu až na studiu.

Někdy se zdá, že dnes děti chtějí být hlavně youtubery, influencery..., hlavně se moc nepředřít. Je to tak, nebo je skutečnost lepší?

Martina Patáková

ředitelka Agroškoly

Bohužel tohle je trend posledních let. Nutno však říci, že i v dnešní době se najdou děti, kterým práce nevadí, dokonce je baví, a v naší škole je jich naštěstí opravdu hodně.

Máte přehled, kolik vašich absolventů zůstalo v zemědělském oboru?

Vzhledem k tomu, že jsme poměrně „mladá“ škola, tak velká část studentů nastoupila na vysoké zemědělské školy, kde dále s úspěchem pokračují ve studiu. Další z žáků našli uplatnění v zemědělských podnicích a danému oboru se dále věnují.

Čím se snažíte zájemce o studium přesvědčit, aby si vybrali právě vaši školu?

Výhodou naší školy je velmi úzká spolupráce studentů se zemědělským podnikem Agro 2000 (zakladatel Agroškoly). Studenti mají možnost získat v podnicích a firmách dostatečnou a kvalitní praxi ve zvoleném oboru. Zároveň mají předem zajištěnou možnost následné práce.

Agroškola nabízí kvalitní vzdělání v souladu s moderními trendy z oblasti zemědělství. K tomu značným způsobem přispívá zapojení odborníků z praxe přímo do výuky. Škola také organizuje odborné kurzy pro žáky, praxe v jednotlivých zemědělských podnicích, v nichž žáci tráví významnou část výuky přímo v aktivní spolupráci s agronomy a zootechniky.

Jaké mají vůbec po škole uplatnění? Neodradí je třeba nízké mzdy?

Jak bylo výše uvedeno, velká část studentů pokračuje ve studiu na vysokých školách. Studentům, kteří dál nestudují, je ve většině případů nabízena práce v podnicích Agro 2000, a mohou tak získávat další praxi ve vystudovaném oboru. Když je práce baví a jsou šikovní, dosáhnou i na pěkné finanční ohodnocení.

Jak se podle vás budou zemědělské obory vyvíjet? Mají budoucnost?

Rozvoj zemědělských oborů je úzce spojen s rozvojem moderních technologií, precizním zemědělstvím, robotizací zemědělství. Tento trend by mohl být pro nově příchozí žáky cestou, jak je ke studiu zemědělských škol nalákat. Zemědělství bylo, je a bude, to je třeba si uvědomovat.