Do pedálů: Aktivní dovolená v sedle láká stále více Čechů a stále častěji za ní vyrážejí i do zahraničí. Oblíbená je mezi nimi například cyklostezka Ponale, která míjí i slavné Lago di Garda na severu Itálie. | foto: Profimedia.cz

Češi si letní cestování vzít nenechají

Za památkami, na kolo, loď, anebo klasicky pár dní odpočinku u moře? Tohle řeší Češi, než se v létě vydají na dovolenou do ciziny.

Covidové strádání je definitivně pryč a trend zahraničních dovolených nabral vzestupný kurz – navzdory ekonomické krizi i stále vysoké inflaci. Podle expertů letos do zahraničí vyjede za letním odpočinkem okolo 65 procent lidí.

„Způsob trávení volného času během dovolené zůstává už mnoho let stejný. Vedou výlety a pobyt v přírodě, relax u moře a návštěva historických památek,“ okomentovala studii agentury Ipsos o trendech letošních dovolených Tereza Knířová ze společnosti Sodexo Benefity. Z hlediska ubytování podle téhož výzkumu letos s přehledem vedou hotely, penziony nebo pronajaté apartmány. Ani místopisně se letošní preference tuzemských turistů nijak zvlášť neliší od uplynulého roku. „Češi při výběru dovolené dlouhodobě preferují Chorvatsko. Na dalších místech bylo mnoho let Slovensko s Itálií a Řecko s Rakouskem. Mezi ně se v roce 2022 vklínil Egypt,“ uvedla Irena Kovárnová z Českého statistického úřadu (ČSÚ) k analýze cestování Čechů v roce 2022. Na oblibě mezi dovolenkáři neztrácí ani Tunisko, Turecko, Španělsko anebo třeba Slovinsko.

Celý magazín

tit

Průměrná zahraniční delší dovolená uskutečněná v roce 2022 měla 7,7 přenocování. A výdaje na den této cesty podle statistiků představovaly 1 838 korun na osobu. Průměrná zahraniční kratší cesta měla podle ČSÚ 2,4 přenocování, přičemž průměrné denní výdaje činily 1 567 korun. Do zahraničí se loni lidé vydali na 5,3 milionu delších a 1,3 milionu kratších cest. Hlavním dopravním prostředkem bylo podle šetření ČSÚ auto, při delších cestách ho nahradilo letadlo.

Za dovolenou si připlatí

Podle výzkumu Ipsosu většina Čechů počítá letos s růstem nákladů a zdá se, že jim nevadí, že za dovolenou utratí více. Do pěti tisíc korun na osobu se letos „vejde“ jen necelá pětina dotazovaných. Nejčastěji lidé počítají s částkou do deseti tisíc korun na osobu. „Podle mého názoru lidé zjistili, že díky vysoké tuzemské inflaci nemusí být pobyt v cizině zase o tolik dražší v porovnání s tím u nás,“ uvedla Tereza Knířová.

V České republice podle zmiňovaného průzkumu, který agentura Ipsos realizovala pro společnost Sodexo Benefity na přelomu března a dubna, nejčastěji zůstávají lidé mezi 36 až 44 lety. „S největší pravděpodobností jde o rodiny s dětmi předškolního nebo mladšího školního věku, které nechtějí nikam daleko cestovat a podnikají spíše jednodenní výlety,“ shrnuje analýza.

Na kolo i Salaš

Podle odborníků na cestovní ruch existuje pět hlavních témat, která cestovatelé řeší při výběru dovolenkové destinace: základní potřeby, zábava, kultura, pláž a rozpočet. Mezi další faktory se řadí důraz na krásné přírodní scenerie a osobní bezpečnost.

Každá ze zmiňovaných nejoblíbenějších destinací má pro dovolenkáře specifické kouzlo. Pokud upřednostňují pohorky či kolo, a tedy aktivní dovolenou, pak zpravidla volí nedaleké destinace, jako jsou Slovensko, Rakousko anebo Slovinsko. „Tisíce kilometrů perfektně značených cyklostezek, trasy pro trekingová, silniční i horská kola,“ to slibuje například Rakouská národní turistická centrála. Kolařům se nabízí výlety od náročných alpských přejezdů na Taurské či Innské cyklostezce až po spíše rodinné trasy

okolo Neziderského jezera anebo řek v Mostviertelu.

Jak cestujeme

Průměrná zahraniční delší cesta

Znamenala loni 7,7 přenocování, výdaje na den této cesty dosáhly 1 838 Kč. Oproti roku 2021 byla o necelý jeden den kratší a v přepočtu na den o 22 procent dražší. Průměrná zahraniční kratší cesta měla 2,4 přenocování a průměrné denní výdaje při ní činily 1 567 Kč.

846 000

Tolik českých turistů loni navštívilo Chorvatsko, 519 000 mířilo do Itálie a například 470 000 vyrazilo do Egypta.

Zdroj: ČSÚ

Ve Slovinsku mají pět top cyklookruhů v jednotlivých regionech: Kras a Istrie, Posavje, Podravje, Pomurje a Dolenjsko. Slovensko pak nabízí na 16 tisíc kilometrů cyklotras – třeba Hnileckou, Malokarpatskou či Kopaničářskou. S aktivní turistikou v těchto zemích jsou spojeny také horské túry do masivů Tater a Alp anebo stále oblíbenější agroturistika.

Spíše s relaxem bývají zpravidla spojeny cesty do zemí okolo Středozemního a Rudého moře. I v tomto případě si ale lze odpočinkový čas výrazně zpestřit. Například Egypt představuje jednu z nejlepších destinací pro potápění a o jeho starověkých památkách ani nemluvě.

Jedinečnými plážemi – hlavně na ostrovech – se může pochlubit Řecko. Slunění a koupání tu můžete prostřídat s výlety za poznáním. Místo turisticky vytížených ostrovů,jako je Rhodos anebo Korfu, lze zajet na některé jejich protějšky. Takovými jsou třeba Karpathos, Samos, Paros, Skopelos a další. Turistům nabízí více klidu i autenticity, byť někdy za cenu komplikovanějšího cestování.


Témata: Články, Korfu