Místo rukavic přešité kuchyňské chňapky. I tak se zdolávaly vrcholy skal

  15:33aktualizováno  15:33
Stálou výstavu věnovanou fenoménu horolezectví otevřeli o víkendu v nové budově Muzea Českého ráje v Turnově. Jde o jedinou expozici tohoto typu v celém Česku, stála zhruba 40 milionů korun.

Součástí galerie nazvané „Horolezectví - Z Českého ráje na vrcholy světa“ je třeba i netradiční videomapping na díle Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou z roku 1895. Zobrazuje, jak po jedné z pískovcových věží zvěčněných na vzácném obraze ze štětce slavného Mikoláše Alše a jeho spolupracovníků šplhají na laně dvě postavičky horolezců.

Ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová prozrazuje, že okrášlit plátno, které je v Turnově schované od roku 1974, napadlo architekty nové budovy Ondřeje Tobolu a Radima Babáka. Říká, že celá expozice za přibližně 40 milionu korun, je splacením obrovského dluhu. 

„Dluhu, který máme vůči horolezectví. Je to fenomén, jenž je nejenom v Turnově tak živý a věnuje se mu tolik lidí. Doposud se mu však nevěnovali příliš historici a muzea,“ svěřuje se ředitelka.

Fotogalerie

V působivě koncipované expozici se lidé například dozvědí, že první výstupy na skalní vrcholy Českého ráje mají na svědomí lezci ze sousedního Saska.

„V dubnu 1908 provedli Franz Goldberger, Rudolf Nake a Arthur Strubell několik prvovýstupů na menší vrcholy v oblasti Hrubé Skály. Jednu z věží pojmenovali Osternturn - Velikonoční. Dnes však nevíme, která z věží to byla,“ stojí na jednom z výstavních panelů.

Zajímavostí jsou také ukázky dřívějšího vybavení horolezců. Zájemci mohou vidět třeba rukavice vyrobené z předělaných kuchařských chňapek. „Do devadesátého roku mohl málokdo z horolezců vycestovat za Železnou oponu a když už se mu to podařilo, tak často neměl tolik financí, aby si mohl koupit nějaké dobré vybavení. Takže si to ti lidé vyráběli sami. To jsou velmi cenné exponáty,“ dodává Jakouběová. 

Část svého vybavení tady má i legendární český horolezec Josef Rakoncaj, který žije v Turnově. Muž, jenž jako první na světě vystoupil dvakrát po sobě na vrchol druhé nejvyšší hory světa K2, je novým muzeem dojat. 

„Je to moc pěkné. Musely to být velké starosti to celé vůbec zrealizovat, jsem za to moc rád. Něco tam je i z mé horolezecké výbavy, tuším, že nějaké kalhoty. O to se však postarala ve spolupráci s muzeem moje dcera,“ svěřuje se lezec přezdívaný Rak. 

Největší projekt za 130 let

Zajímavá je na výstavě také mapa, která porovnává rozlohu jednotlivých slavných pohoří se skalními městy Českého ráje. Zatímco třeba Alpy zabírají území velké 180 tisíc čtverečních kilometrů a Kavkaz ještě o 300 tisíc více, skály Turnovska či Jičínska mají jen 181 kilometrů. To však nebrání jednomu z nejaktivnějších pískovcových lezců Petru Slaninovi, aby měl jen do roku 2017 na kontě 1846 prvovýstupů. I to se návštěvníci dozvědí v nové přístavbě.

Podle ředitelky Jakouběové jde o největší projekt, který muzeum ve své více než sto třicet let dlouhé historii realizovalo, a to jak rozsahem, tak finanční náročností. „Je jedinečný nejen svým architektonickým řešením, ale i obsahem. Máme sedmdesát tisíc návštěvníků ročně ze všech koutů světa a tohle bude jistě další lákadlo,“ uzavírá Vladimíra Jakouběová.

Autor:

Nejčtenější

Šofér autobusu zkolaboval za volantem, řízení za jízdy převzal cestující

Havarovaný autobus na benzinové pumpě v Hodkovicích.

Dramatické okamžiky se ráno odehrály v linkovém autobusu, který jel na rychlostní silnici z Liberce do Prahy. Šofér...

Za jízdy skočil za volant autobusu. Původně jsem měl jet později, říká hrdina

Ivo Raisr, který sám sedl za volant autobusu při jízdě poté, co profesionální...

Neobyčejnou odvahu a duchapřítomnost dnes prokázal Ivo Raisr z Liberce, když bez většího váhání skočil za volant...

Trpišovský: Spousta toho, co Baluta řekl, není pravda. Teď se může ukázat

Alexandru Baluta ze Slavie zpracovává míč.

Svým rozhovorem po odchodu na hostování do Liberce vzbudil Alexandru Baluta poměrně dost vášní, některá slova...

Plzeň - Jablonec 3:2, vítěz je druhý, přestřelku krásně rozhodl Kopic

Plzeňská radost z gólu v zápase s Jabloncem

Udrželi druhé místo a znovu stáhli náskok vedoucí Slavie na tři body. Fotbalisté Plzně v dohrávce 9. kola první ligy...

Řidiče matou nové ukazatele v Liberci, místo na parkoviště je vedou do zdi

Další z matoucích cedulí.

Přestože ještě nesvítí, stačily už vykouzlit pobavený úsměv na tváři mnohých libereckých řidičů. Jiné naopak rozezlily....

Další z rubriky

„Fügnerka“ byla symbol vítězství, říká architekt Kotas. Mrzí ho její stav

Patriku Kotasovi je líto, jak terminál chátrá. A mrzí jej, že oproti původní...

Někteří ji nesnášejí, jiným se líbí. Ať je to jak chce, červená konstrukce terminálu MHD ve Fügnerově ulici dnes už...

Turnov podal dovolání v restituční kauze Walderode, bojuje o pozemky

Zámek Hrubý Rohozec

Turnov podal dovolání k Nejvyššímu soudu v restituční kauze rodu Walderode. Město tak chce zvrátit rozhodnutí soudů,...

Za jízdy skočil za volant autobusu. Původně jsem měl jet později, říká hrdina

Ivo Raisr, který sám sedl za volant autobusu při jízdě poté, co profesionální...

Neobyčejnou odvahu a duchapřítomnost dnes prokázal Ivo Raisr z Liberce, když bez většího váhání skočil za volant...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz