Návrat o sto let zpátky. Liberecký kraj má stezky pro jezdce na koních

  13:51aktualizováno  13:51
První velký okruh se stezkami pro jezdce na koních vyrostl v Libereckém kraji. Měří třicet kilometrů a obklopuje vesnici Brniště na Českolipsku.

Koňské stezky jsou dobré pro krajinu i pro místní podnikatele. Díky turistům udrží své živnosti. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Rádi bychom je protáhli kolem Mimoně a Bezdězu až do středních Čech, kde je už tisíc kilometrů koňských stezek," řekl Miroslav Těšina, autor projektu na okruh s koňskými stezkami.

V Brništi navazují na populární pěší Stezku hastrmanů a trasy jsou vyznačené podle osvědčených pravidel Klubu českých turistů. O hipostezky kolem Brniště se zasloužil Podralský nadační fond.

"Evropská unie přispěje na koňské stezky zhruba 300 tisíc korun," dodal Těšina. "Původně měl okruh měřit deset kilometrů, ale rozšířili jsme ho na třicet kilometrů." Podle Těšiny obnovilo Zemědělské a obchodní družstvo Brniště staré úvozové cesty mezi poli a kolem lesů.

"Před sto lety se po nich jezdilo na koních z vesnice do vesnice - za ženskými i do hospody," upozornil Těšina. "Současné hipostezky se hodí také pro pěší turisty. A zájem o jízdy na některých úsecích projevili rovněž majitelé kočárů."

Koňskou stezku chtějí protáhnout až k hranicím kraje

V Brništi počítá Podralský nadační fond s jezdeckou stanicí. Využije pro ni starou stodolu u mlýna. Těšina doufá, že trasy pro koně se z Brniště dostanou až ke Kunraticím u Cvikova a k Bohaticím.

"Přejeme si, abychom jednou dovedli hipostezky až na hranici s Ústeckým krajem, kde kolem České Kamenice prochází hipostezka Litoměřice - Jetřichovice," prozradil Těšina. A nevzdává se ani naděje, že koňské stezky propojí jednou Liberecký kraj se Saskem.

"Putování v koňském sedle je v Německu velkým hitem," řekl Těšina. "Farmy tam klientům nabízejí týdenní pobyty nebo prodloužené víkendy." Hipostezky mohou na Českolipsko přilákat i návštěvníky ze Saska. "Na koňském výletním okruhu najdou jezdci odpočívadla, úvaziště a tři velké orientační mapy," prohlásil Těšina.

Hipostezky kolem Brniště se líbí starostovi nedaleké Mimoně Františku Kaiserovi. Ve městě a okolí za Rakouska - Uherska chovali koně pro armádu. "Koňské stezky jsou dobré pro krajinu a také pro malé podnikatele," poznamenal Kaiser.

"Turisté u nich utratí peníze a pomohou jim k udržení živností." Okruh pro koně kolem Brniště slavnostně otevřou 15. května. "Pro jezdce však bude připravený již během tohoto víkendu.

Autor:

Nejčtenější

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Hodkovice odmítají obří halu. Městu přinese jen problémy, bojí se místní

Skladovací areál (vyznačen červeně) by měl zabrat plochu velkou pět a půl...

Je to příliš masivní a na dopravně nevhodném místě. Tak hodnotí vedení města záměr firmy Prodeca vybudovat na okraji...

Majitel se zbavil psa, který pokousal seniorku. Zvíře přesunuli jinam

Ilustrační snímek

Majitel se zbavil argentinské dogy, která minulý týden ve vesnici Pihel pokousala jedenadevadesátiletou ženu a ta dva...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Najdete na iDNES.cz