Zastupiteli vadí velmi hlučné kostky. Na turnovském náměstí chce asfalt

  18:24aktualizováno  20:24
Turnovští zastupitelé budou opět řešit, zda z části cest v centru města zmizí dlažební kostky a nahradí je asfalt. Už jednou se rozsáhlá diskuze vedla u Palackého ulice, kde si místní stěžovali na značný hluk, který vytvářejí rozměrné dlažební kostky, když přes ně jezdí auta.

Za pravdu nespokojeným obyvatelům Palackého ulice dala i měření hygieniků. I když památkáři s částí vedení města byli proti výměně kostek za takzvaný tichý asfalt, nakonec svůj boj za udržení historického rázu ulice s krajskou správou silnic prohráli.

Teď navrhl zastupitel Karel Jiránek (Nezávislý blok), aby historické dlažební kostky zmizely i z hlavní silnice vedoucí přes náměstí Českého ráje. 

„Ten hluk z aut, která po tamních dlažebních kostkách přejíždí, je obrovský. Nedají se ani otevřít okna směrem do náměstí, jak to tam po těch velkých kostkách drnčí a hlučí. Chci proto navrhnout, aby město nechalo za nějakých patnáct až třicet tisíc udělat měření hlučnosti na náměstí,“ uvedl na zastupitelstvu Jiránek. 

Fotogalerie

Jeho záměr zatím při neoficiálním hlasování podpořilo 15 zastupitelů ze 27 přítomných. Přes náměstí totiž proudí kvůli neexistujícímu obchvatu téměř veškerá doprava směrem na Semily. Provoz je tam tedy značný.

Pokud měření projde a jeho výsledky potvrdí to, na co si stěžuje řada lidí, kteří podél náměstí bydlí nebo pracují, navrhne Jiránek, aby kostky z náměstí zmizely a místo nich se položil tichý asfalt. Tedy speciální asfaltová směs, která dokáže snížit valivý hluk až o 4 decibely. Právě takový teď kryje v Turnově Palackého ulici. 

Moderní materiál ovšem vyžaduje nadstandardní péči. Póry, které pohlcují zvuk, se totiž provozem rychle zanášejí. Silnice se tak musí pravidelně čistit stroji s kartáči. 

Náměstí leží v památkové zóně

Starosta Turnova Tomáš Hocke iniciativě svého kolegy nebrání. „Klidně ať návrh na měření hlučnosti na náměstí Českého ráje připraví. Jen bych doporučoval, aby případný tichý asfalt měl předem předjednaný s Národním památkovým ústavem,“ říká Hocke.

Naráží tak na fakt, že památkáři už byli proti odstranění kostek z Palackého ulice. Náměstí Českého ráje je v městské památkové zóně a tichý asfalt je v rozporu s pokyny pro udržení historických částí měst. Asfalt podle památkářů znehodnocuje architektonickou kvalitu historických míst.

S tím ale zastupitel Jiránek nesouhlasí. „Co je důležitější? Zdraví a klid obyvatel, nebo historie? Před dvěma sty lety se přes náměstí jezdilo v kočáře po blátě. Bude se tam kvůli historii vracet bláto?“ uvažuje Jiránek.

O pořízení hlukové studie budou zastupitelé jednat na svém zasedání ve čtvrtek 28. února.

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Lischka konečně sparťanem. Nevzdal se a ukázal odvahu, řekl Rosický

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Fotbalová Sparta podepsala pátého hráče v letním přestupním období. A dalšího s ambicemi na základní sestavu. Z...

Další z rubriky

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

BusLine zval mocné lidi z kraje na VIP zájezdy, s Peltou létali na fotbal

Dvoudenního letecký zájezd do Nizozemska se zúčastnil i  tehdejší náměstek...

MF DNES mapuje, jak si kontroverzní podnikatel Jiří Vařil pomocí prebend zavazoval krajské politiky a úředníky. Létal s...

VIDEO: V liberecké zoo se narodila lví dvojčata, matka je ale přestala kojit

Lvíčata se jeví zdravá, silná a životaschopná.

Na Den vítězství, 8. května, přišla v liberecké zoologické zahradě na svět mláďata lvů berberských. Dvojčata šelmy,...

Najdete na iDNES.cz