Zastupiteli vadí velmi hlučné kostky. Na turnovském náměstí chce asfalt

  18:24aktualizováno  20:24
Turnovští zastupitelé budou opět řešit, zda z části cest v centru města zmizí dlažební kostky a nahradí je asfalt. Už jednou se rozsáhlá diskuze vedla u Palackého ulice, kde si místní stěžovali na značný hluk, který vytvářejí rozměrné dlažební kostky, když přes ně jezdí auta.

Za pravdu nespokojeným obyvatelům Palackého ulice dala i měření hygieniků. I když památkáři s částí vedení města byli proti výměně kostek za takzvaný tichý asfalt, nakonec svůj boj za udržení historického rázu ulice s krajskou správou silnic prohráli.

Teď navrhl zastupitel Karel Jiránek (Nezávislý blok), aby historické dlažební kostky zmizely i z hlavní silnice vedoucí přes náměstí Českého ráje. 

„Ten hluk z aut, která po tamních dlažebních kostkách přejíždí, je obrovský. Nedají se ani otevřít okna směrem do náměstí, jak to tam po těch velkých kostkách drnčí a hlučí. Chci proto navrhnout, aby město nechalo za nějakých patnáct až třicet tisíc udělat měření hlučnosti na náměstí,“ uvedl na zastupitelstvu Jiránek. 

Fotogalerie

Jeho záměr zatím při neoficiálním hlasování podpořilo 15 zastupitelů ze 27 přítomných. Přes náměstí totiž proudí kvůli neexistujícímu obchvatu téměř veškerá doprava směrem na Semily. Provoz je tam tedy značný.

Pokud měření projde a jeho výsledky potvrdí to, na co si stěžuje řada lidí, kteří podél náměstí bydlí nebo pracují, navrhne Jiránek, aby kostky z náměstí zmizely a místo nich se položil tichý asfalt. Tedy speciální asfaltová směs, která dokáže snížit valivý hluk až o 4 decibely. Právě takový teď kryje v Turnově Palackého ulici. 

Moderní materiál ovšem vyžaduje nadstandardní péči. Póry, které pohlcují zvuk, se totiž provozem rychle zanášejí. Silnice se tak musí pravidelně čistit stroji s kartáči. 

Náměstí leží v památkové zóně

Starosta Turnova Tomáš Hocke iniciativě svého kolegy nebrání. „Klidně ať návrh na měření hlučnosti na náměstí Českého ráje připraví. Jen bych doporučoval, aby případný tichý asfalt měl předem předjednaný s Národním památkovým ústavem,“ říká Hocke.

Naráží tak na fakt, že památkáři už byli proti odstranění kostek z Palackého ulice. Náměstí Českého ráje je v městské památkové zóně a tichý asfalt je v rozporu s pokyny pro udržení historických částí měst. Asfalt podle památkářů znehodnocuje architektonickou kvalitu historických míst.

S tím ale zastupitel Jiránek nesouhlasí. „Co je důležitější? Zdraví a klid obyvatel, nebo historie? Před dvěma sty lety se přes náměstí jezdilo v kočáře po blátě. Bude se tam kvůli historii vracet bláto?“ uvažuje Jiránek.

O pořízení hlukové studie budou zastupitelé jednat na svém zasedání ve čtvrtek 28. února.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

Sekání suché trávy byla chyba, uznal Liberec. Kvůli suchu ji nechá růst

Nezvykle teplý a suchý duben už vyhnal na liberecké trávníky sekáče s...

Liberec chce přehodnotit přístup k sekání trávy, aby bylo ve městě v době horka lepší klima. Podnět k tomu dala kritika...

Vrchní soud zmírnil trest za korupci, bývalý radní vyvázl s podmínkou

Zdeněk Bursa (vpravo) u soudu.

Vrchní soud v Praze zrušil pětiletý trest vězení pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za...

Chceme majitele naučit vkusu, říká architekt. Obchodům dá jednotný vzhled

Městský architekt Jablonce David Pavlišta.

Čím více řvavých barev a nápisů, tím více si mě lidé všimnou, domnívají se nejspíš někteří obchodníci v ulicích...

Najdete na iDNES.cz