Česká Lípa chce pokácet desítky stromů v parku. Nesmysl, tvrdí ochránci

  12:11aktualizováno  12:11
Zastupitelé v České Lípě chtějí v městském parku skosit devadesát jedna stromů. Zdůvodňují to tím, že stromy si navzájem berou světlo a překážejí si. Místním lidem se plány radnice nelíbí i přesto, že místo skácených stromů se mají vysadit nové.
Projekt počítá s vykácením 90 stromů (ilustrační foto).

Projekt počítá s vykácením 90 stromů (ilustrační foto). | foto: Jan Karásek, MAFRA

"Potřeba obnovy vyšla z průzkumu, který zkoumal stav parku. Prošlo jím asi osm set stromů. Výsledky ukázaly, že spousta si jich vzájemně konkuruje a že si ubírají místo a světlo," vysvětlila mluvčí radnice Kristýna Brožová.

Některé ze stromů jsou navíc staré a nemocné. Město s projektem pracuje už od roku 2007, až nyní ale požádalo o povolení.

Kácení by se nemělo dotknout velkých stromů. "Dřeviny, které tvoří kostru parku, zůstanou stát. Pokácené stromy by většinou měly být malé. Například obvod kmene nejužšího z nich je šestnáct centimetrů," prozradila Brožová.

Autorkou projektu je krajinářská architektka Kateřina Tomanová z liberecké kanceláře SIAL. Českolipským parkem se podle svých slov zabývá už od počátku devadesátých let. I ona potvrdila nutnost ho upravit.

"Kácení stromů jsem naplánovala, protože to často jsou nevhodné dosadby z posledních desetiletí. Například borovice pod rybníkem schnou. A u dětského hřiště v horní části parku u památníčku je skupina jehličnanů, které si vzájemně konkurují," vysvětlila.

Na místě pokácených stromů by měly vyrůst dřeviny nové. "Projekt počítá s vysazením pětaosmdesáti nových stromků. Navíc chceme vytvořit i keřové patro," potvrdila Brožová.

Úprava parku má nicméně odpůrce. Mezi ně se řadí českolipský zastupitel a člen místní pobočky Společnosti pro trvale udržitelný rozvoj Miroslav Hudec. Nezdají se mu hlavně argumenty o tom, že si stromy překážejí.

"Pokud by se zkoumaly stromy v každé dvojici a zjistilo by se, že si konkurují do té míry, že jeden z nich nemůže růst, pochopil bych to. Ale když se obecně řekne, že si stromy v parku překážejí, tak je to podle mě nic neříkající argument," zlobí se.

Stromy navíc podle něj fungují jako ochranná bariéra před frekventovanou silnicí, která park obklopuje. Hudcovi vadí i to, že obyvatelé České Lípy neměli možnost vyjádřit se k úpravě parku.

Neuklidňuje ho ani to, že po vykácení počítá projekt s vysázením nových stromků. Nemyslí si totiž, že s prosvětlením parku do budoucna pomůžou. "Podle mě se situace zase vrátí tam, kde je teď. I když bude nějaký čas trvat, než stromky vyrostou," uvedl.

Autor:

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Ta obměna kádru je abnormálně velká, ví jablonecký trenér Rada

Poslla ze Slavie Jan Sýkora (vlevo) a Vojtěch Kubista před prvním tréninkem...

Nejrazantnější změny v kádru za několik posledních sezon rozbouřily před včerejším startem letní přípravy kabinu...

Další z rubriky

Žena vrávorala s kočárkem, místo přípravy sunaru dál pila. Dítě jí odebrali

Opilá matka vrávorala s kočárkem

Přes tři promile alkoholu naměřili policisté matce, která s dítětem v kočárku vrávorala po Zákupech a vstupovala do...

BusLine zval mocné lidi z kraje na VIP zájezdy, s Peltou létali na fotbal

Dvoudenního letecký zájezd do Nizozemska se zúčastnil i  tehdejší náměstek...

MF DNES mapuje, jak si kontroverzní podnikatel Jiří Vařil pomocí prebend zavazoval krajské politiky a úředníky. Létal s...

Jako na skalní stezce. Muzeum zavede návštěvníky mezi horolezce

Horolezecké muzeum v Turnově

Stezku skalním městem bude připomínat nová horolezecká expozice turnovského muzea. Dělníky vystřídají návštěvníci už v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz