Za hranicemi vyroste továrna na motory Mercedesu. Pracovat tu mohou i Češi

  15:15aktualizováno  15:15
V polském Jaworu, který leží zhruba 80 kilometrů od českých hranic, postaví Němci velkou továrnu. Jeden z největších výrobců automobilů Daimler AG tu chce investovat půl miliardy euro. Společnost zde bude vyrábět benzinové čtyřválce a dieselové motory pro vozy značky Mercedes-Benz.
V továrně se budou vyrábět motory pro automobily značky Mercedes-Benz. Ilustrační snímek

V továrně se budou vyrábět motory pro automobily značky Mercedes-Benz. Ilustrační snímek | foto: AP

Výrobu motorů chce Daimler zahájit v roce 2019, práci zde najde až 1500 lidí. „Plánovaná výstavba nového závodu je dalším krokem v naší celosvětové strategii růstu. Rozšíření kapacity ve východní Evropě odráží rostoucí mezinárodní orientace našeho podniku. To povede k větší flexibilitě a efektivitě v naší celosvětové výrobní síti,“ říká Markus Schäfer, člen představenstva Mercedes-Benz.

Stavbu nové továrny vítá i polská strana. „Smlouva s automobilkou potvrzuje polskou otevřenost vůči zahraničním investicím,“ říká místopředseda polské vlády Mateusz Morawiecki.

„Investice pomůže polské ekonomice a vytvoří další podmínky pro její rozvoj. Doufám, že tato investice bude katalyzátorem dalších podobných projektů, které zvýší konkurenceschopnost polského hospodářství.“

Projekt podle něj přichází v symbolický čas, kdy si Polsko připomíná smlouvu o dobrém sousedství a přátelské spolupráci s Německem z roku 1991, která nastartovala politickou a hospodářskou transformaci země a byla klíčovým bodem v usmíření znovusjednoceného Německa s Polskem. „Jsem přesvědčen, že to posílí spolupráci obou zemí,“ dodává Morawiecki.

Továrna zaměstná stovky lidí

V továrně najde zaměstnání několik stovek lidí. Vzhledem k poloze Jaworu můžou být volné pracovní pozice zajímavé i pro nezaměstnané z České republiky.

„Ve svém okolí mám jedince, kteří za prací dojíždějí do zahraničí. Například můj známý z Desné každý den vyráží do Drážďan a vyplatí se mu to víc, než kdyby tam bydlel,“ říká starostka Harrachova Eva Zbrojanová. „Jawor není tak vzdálený, aby lákavá finanční odměna nebyla dostatečnou motivací,“ dodává starostka.

Podle ní by městu naopak mohla nová továrna pomoci i z hlediska cestovního ruchu. „Poláci, na rozdíl od Čechů vyrážejí na svátky či o víkendech do zahraničí a jsou zvyklí utrácet například v restauracích. Pokud by se zvýšila životní úroveň v okolí Jaworu, mohl by stoupnout zájem o Harrachov a více Poláků by si sem našlo cestu.“

Nová továrna by se mohla dotknout i společnosti Denso, největšího zaměstnavatele v průmyslovém odvětví v Liberci. Ta zaměstnává i početnou skupinu Poláků. Přesto se odlivu zaměstnanců neobává.

Odlivu Poláků z českých firem se neobávají

„Abychom jim působení v české firmě co nejvíce usnadnili a zároveň je začlenili, vychází všechna firemní oznámení včetně interního časopisu automaticky také v polštině. Všechny směny máme pokryty svozy ze směru Zgorzelec-Zawidov a Bogatynia-Porajów. Nejdelší vzdálenost, jakou tedy za prací denně překonávají, je 60 km. Dojíždění do polského Jaworu by pro lidi ze zmíněných oblastí znamenalo 100-120 km, bude tedy záležet na podmínkách, jaké firma Daimler AG svým potenciálním zaměstnancům nabídne,“ říká Markéta Dousková, mluvčí libereckého Densa.

Stejný názor zastávají i představitelé Euroregionu Nisa. „Jawor je příliš vzdálený od průmyslových zón Liberecka, do kterých Poláci dojíždějí za prací. Nemyslím si tak, že by hrozil nějaký odliv pracovních sil. Nová továrna spíš stáhne zaměstnance z oblasti Wroclawi. Pokud by naopak nový závod lákal pozornost Čechů, tak například z továrny v Kvasinách,“ myslí si jednatel české části Euroregionu Nisa Jaroslav Zámečník.

S jeho slovy souhlasí i jednatel polské části Euroregionu Nisa Andrzej Jankowski. „Na konci roku 2015 byla v Jaworu nezaměstnanost 17 procent což převyšuje průměr celého vojvodství. Ten činil 8,4 procenta. Továrna by tak měla získat dost pracovních sil z řad místních obyvatel,“ vysvětluje.

Polský Jawor není pro Liberecký kraj neznámý. Dlouhodobě spolupracuje s Turnovem, který je jeho partnerským městem. Do Polska často jezdí turnovská místostarostka Jana Svobodová, která má partnerská města na starosti.

„Poláci mají z výstavby továrny velkou radost, chtěli nalákat investory a teď se jim to podařilo. Hned nám poslali zprávu, ve které se továrnou chlubili. Pro nás je to také radostná zpráva, s Jaworem máme nadstandardní vztahy, většina turnovských spolků k nim jezdí. Hojně navštěvované jsou například trhy chleba a perníku,“ říká Svobodová.

Autor:

Nejčtenější

Jablonec - Bohemians 2:0, první duel sezony patřil Matouškovi, dal oba góly

Jan Matoušek slaví gól v dresu Jablonce.

Jablonečtí fotbalisté zvládli úvodní utkání nového ročníku díky Janu Matouškovi, hostovi ze Slavie. Jedna z mnoha...

Ostrava - Liberec 1:2, hosté přežili vymyšlenou penaltu a otočili v závěru

Rudolf Reiter z Ostravy (vlevo) se snaží projít přes Oscara z Liberce.

Od deváté minuty prohrávali, přesto nakonec z Ostravy vezou všechny body. Liberečtí fotbalisté v prvním kole nejvyšší...

Na příkaz Okamury. SPD stáhla z Facebooku příspěvek o Pohraniční stráži

Předseda SPD Tomio Okamura v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Liberecká buňka hnutí SPD na své facebookové stránce vyvěsila komentář, ve kterém litovala zrušení Dne Pohraniční...

Hoftychův návrat: protesty, žlutá karta, obrat. Důležité vítězství, řekl

Trenér Pavel Hoftych na předsezonní tiskové konferenci fotbalistů Liberce.

Po osmi letech se Pavel Hoftych vrátil do nejvyšší české soutěže. A vítězně: liberečtí fotbalisté v Ostravě zdolali...

Moje sparťanské srdce. Obránce Lischka vypráví o osudových chvílích

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Kdyby měl zábrany, nikdo by se nemohl divit. Mluvit o nejhorších chvílích v životě a vířit nepříjemné vzpomínky, to...

Další z rubriky

Rozhledna Královka v Jizerských horách vsadila na ekologii i design

V roce 1907 byla původní stavba nahrazena dnešní kamennou rozhlednou.

Už v roce 1888 zde postavil Spolek německých turistů první dřevěnou rozhlednu, tu však ani ne po dvaceti letech strhl...

Po srážce s kamionem se auto otočilo na střechu, řidič musel do nemocnice

U Jítravy se srazilo osobní a nákladní auto.

Středně těžká zranění utrpěl řidič osobního vozu, který se ráno střetl s nákladním vozem na frekventované silnici u...

Střela rozbila čelní sklo traktoru, v němž seděl desetiletý chlapec

Ilustrační snímek

Dva projektily vypálil neznámý střelec na desetiletého chlapce, který seděl v kabině traktoru v Kořenově v Jizerských...

Najdete na iDNES.cz