Liberec pomáhá běžencům. Do tábora v Bělé zamířila dodávka plná oblečení

  7:04aktualizováno  7:04
Pytle napěchované oblečením, botami, ale i dětský kočárek, plínky, hračky, školní potřeby nebo káva. Hora humanitárních darů určených pro uprchlíky v utečeneckém táboře v Bělé pod Bezdězem překvapila i samotné organizátory sbírky.

Z Liberce odvezli věci pro běžence do tábora do Bělé pod Bezdězem. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jsou jimi členové příležitostného libereckého spolku Jsme kamarádi a místních katolických farností.

Sbírku vyhlásili spontánně před blížící se zimou v týdnu od 7. do 13. září a na mysli měli především stovku tamních dětí. Uprchlíci, kterých je nyní v zařízení na sedm set, totiž nejsou připraveni na zimu.

„Sociální šatník má sice na starosti Farní charita Česká Lípa, za podobné sbírky jsme ale rádi. Po teplém oblečení je teď největší poptávka,“ zmínil Radim Prahl ze Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra, které tábor v Bělé spravuje.

V úterý stovky kilogramů pomoci musela do Bělé odvézt od ruprechtické fary dodávka s největším objemem ložného prostoru. Nakládání asi 17 kubíků zabralo zhruba dvě hodiny. Den před tím dary celé odpoledne dobrovolníci sváželi ze čtyř sběrných míst.

„Dá se říci, že ze všech míst jsme vybrali podobný počet darů. I když možná nejvíc nosili lidé oblečení a jiné věci na faru u kostela svatého Antonína. Tam jsme nemuseli jet víckrát jen díky tomu, že jsme měli velký nákladní vozík a mikrobus. Skutečně bylo nad naše očekávání, kolik toho lidé přinesli,“ neskrýval radost ze zájmu lidí o sbírku její spoluiniciátor Pavel Eliáš.

Lidé nosili i nové oblečení

Lidé jej prý překvapili i tím, že se nesnažili zbavovat starého a nepotřebného oblečení.

„Je tam spousta krásných kvalitních věcí. Oblečení je obecně vzato velmi slušné, někdy i zcela nové. Oblečení, co nebude moc upotřebitelné, je v menšině,“ přiblížil Pavel Eliáš. Hodně lidí podle něj nosilo také edukativní hračky, jako jsou kostky nebo nejrůznější hry.

Spolek se sbírkou oslovil také všechny liberecké školy. Nakonec se do ní zapojily Waldorfská škola v Turnově a Základní škola Na Výběžku z Liberce-Harcova.

„Odhaduji, že věcí bylo na šest kubíků. Zájem dětí od nejstarších po nejmenších byl velký. Našlo se hodně rodičů a dětí, co koupili úplně nové dary. Přišla za mnou dokonce skupinka dětí, která přinesla patnáct párů zcela nových manšestrových kalhot,“ vypočítal Tomáš Vágai, zástupce ředitelky Základní školy Na Výběžku.

Škola „zužitkuje“ ukončenou sbírku, do níž se zapojili její žáci, i při etické výchově. Součástí vyučování je ostatně už dnes i nynější uprchlická krize, s níž se Evropa potýká.

„S tématem uprchlictví intenzivně pracujeme. V občanské výchově otvíráme problematiku mezinárodního práva, v dějepise zase uprchlické vlny po světových válkách nebo po krizích v šestapadesátém v Maďarsku nebo šedesátém osmém u nás,“ zmínil zástupce Vágai.

„Pro tento školní rok to bude jedno ze stěžejních témat, kterým se budeme věnovat. Osobně si myslím, že půjde o trend, který bude jednadvacáté století charakterizovat,“ domnívá se Tomáš Vágai.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Znovu jsem se narodil. Řidič ukázal záběry, jak se vyhnul kamionu

Záběry z palubní kamery ukazují, jak málo času a místa měl řidič vozu, aby...

Televize Prima mluvila s řidičem, který se na poslední chvíli vyhnul polskému kamionu odbočujícímu proti všem pravidlům...

Policie našla řidiče superbu, který vytlačil předjíždějící auto a ujel

Nehoda na Frýdlantsku

Po měsíci našla policie řidiče černé Škody Superb se zahraničními značkami, který odjel od vážné nehody na Frýdlantsku....

Zámek odstřelili komunisté, teď má odpudivé náměstí v Mimoni zmizet

Národní výbor v roce 1985 srovnal se zemí nejhezčí část centra Mimoně....

Kdyby se vyhlašovala anketa o nejškaredější náměstí, Mimoň by byla mezi favority. Tvoří jej louka a živelné parkoviště....

Podnikatel prohrál soud s OSA o poplatky za hudbu v supermarketu

Kendikova prodejna potravin v paláci Dunaj

Liberecký podnikatel Alexandr Kendik musí podle rozsudku zaplatit desítky tisíc korun za hudbu, kterou pouštěl ve své...

Knihkupec bavil i za okupace, fašisti ho umučili za vtipnou reklamu

Jan Niesner, sokol, učitel a armádní důstojník z Lomnice nad Popelkou. Zahynul...

Horko jako nikdy předtím měli četníci na stanici v Lomnici nad Popelkou 15. března 1939. Když se vrchní strážmistr...

Další z rubriky

Řidiči mají platit mýto na silnici v Českém ráji, druhý úsek kraji vadí

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Stát chce v Libereckém kraji rozšířit placení mýtného o dvě silnice první třídy. Zatímco se zpoplatněním komunikace...

Půjčené knihy prodával. Fantom si nevybíral, bral umění i knihy o sexu

V Žatci otevřeli novou knihovnu na 13 milionů korun.

Knižního fantoma dopadli liberečtí policisté. Tituly vypůjčené v Krajské vědecké knihovně prodával dál do antikvariátu....

Do Bozkovských jeskyní se chodí 50 let. Nejprve tam pustili papaláše

Jejich objev je svázán s těžbou dolomitu v místním lomu. V roce 1947 byla...

Pamatují dinosaury, ale veřejnost se z jejich krásy těší teprve 50 let. Bozkovské dolomitové jeskyně si 2. května...

Najdete na iDNES.cz