Měděný rytíř z věže liberecké radnice ožije. Večer se projde po městě

  10:43aktualizováno  10:43
Městské informační centrum ve spolupráci se Severočeským muzeem pořádá během července a srpna speciální komentované prohlídky centra Liberce, na nichž se účastníci setkají s oživlým rytířem ze špičky radniční věže.

Měděná postava na špici věže liberecké radnice s bronzovými, ocelovými a zlatými prvky měří 2,2 metru a váží 138 kilogramů. | foto: MAFRA

„Je to akce orientovaná zejména na děti, vstupenka z prohlídky pak poslouží dětem jako volňásek do muzea, kde si mohou rytíře prohlédnout v expozici,“ uvedla Agáta Poláková z Městského informačního centra.

Prohlídka trvá zhruba hodinu a její trasa vede středem města přes Benešovo náměstí směrem k Valdštejnským domkům a poté kolem kina Varšava a kavárny Pošta zpátky k radnici.

Start je každý pátek v 18 hodin. Kapacita je omezena, je nutné si účast zamluvit předem na telefonním čísle 485 101 709 nebo na webu visitliberec.eu.

Rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti stojí sto korun, samostatný lístek pro dospělého vyjde na padesátikorunu, děti platí polovic.

Rytíře nahradila pěticípá hvězda

Od umístění rytíře na radniční věž uplyne již vbrzku 125 let. Jeho měděná plastika s korouhví byla jako symbol ochrany městských a obchodních práv navržena autorem liberecké radnice Franzem von Neumannem, který se ostatně sám honosil titulem rytíře.

Hotový rytíř byl přivezen v září 1891 do Liberce a 22. září kolem čtvrté hodiny odpolední jej klempíři usadili na nejvyšší místo na špici.

Po vyhnání původních obyvatel začal novým osídlencům rytíř s korouhví vadit coby příliš německý symbol a už v září 1950 se projednávalo jeho sejmutí. To se uskutečnilo 20. května 1952. Jeho místo bylo osazeno pěticípou hvězdou, která za noci rudě zářila. Rytíř skončil v muzeu, ovšem bez korouhve, která se ztratila neznámo kam.

Na počátku minulého desetiletí se v souvislosti s rekonstrukcí špice věže radnice začalo uvažovat i o návratu rytíře. Původní plastika však nebyla v nejlepším stavu a tak bylo rozhodnuto umístit nahoru její věrnou kopii.

„Rytíř je trochu chatrný, některé části už chybějí, leccos se poškodilo při jeho sundávání z věže,“ přiznal Jan Mohr ze Severočeského muzea.

Restaurátoři z dílny Monstranz v Turnově rozebrali rytíře do posledního dílku a každý okopírovali. U jabloneckého uměleckého kováře Jana Nikendeye pak vznikla nerezová konstrukce, na kterou byl rytíř připevněn, stejně jako prapor a čepel.

Rytíř váží 138 kilogramů

Měděná postava s bronzovými, ocelovými a zlatými prvky měří 2,2 metru a váží 138 kilogramů, město přišla na necelé tři miliony korun. Replika rytíře se skládá ze 129 dílů a má pozlacenou špici. Díly k sobě restaurátoři nýtovali, pájeli a šroubovali.

Rytíř drží korouhev s pozlacenou špicí a slouží jako hromosvod. Korouhev se současně i otáčí pro případ silného větru. Kostru sochy tvoří nerezová ocel, aby se předešlo korozi tam, kde se stýká s mědí.

Po více než půl století se tak symbol ochrany městských a obchodních práv Liberce vrátil na špičku zdejší historické budovy radnice na sklonku srpna 2005.

Nejčtenější

Jablonec - Bohemians 2:0, první duel sezony patřil Matouškovi, dal oba góly

Jan Matoušek slaví gól v dresu Jablonce.

Jablonečtí fotbalisté zvládli úvodní utkání nového ročníku díky Janu Matouškovi, hostovi ze Slavie. Jedna z mnoha...

Ostrava - Liberec 1:2, hosté přežili vymyšlenou penaltu a otočili v závěru

Rudolf Reiter z Ostravy (vlevo) se snaží projít přes Oscara z Liberce.

Od deváté minuty prohrávali, přesto nakonec z Ostravy vezou všechny body. Liberečtí fotbalisté v prvním kole nejvyšší...

Na příkaz Okamury. SPD stáhla z Facebooku příspěvek o Pohraniční stráži

Předseda SPD Tomio Okamura v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Liberecká buňka hnutí SPD na své facebookové stránce vyvěsila komentář, ve kterém litovala zrušení Dne Pohraniční...

Hoftychův návrat: protesty, žlutá karta, obrat. Důležité vítězství, řekl

Trenér Pavel Hoftych na předsezonní tiskové konferenci fotbalistů Liberce.

Po osmi letech se Pavel Hoftych vrátil do nejvyšší české soutěže. A vítězně: liberečtí fotbalisté v Ostravě zdolali...

Moje sparťanské srdce. Obránce Lischka vypráví o osudových chvílích

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Kdyby měl zábrany, nikdo by se nemohl divit. Mluvit o nejhorších chvílích v životě a vířit nepříjemné vzpomínky, to...

Další z rubriky

Rozhledna Královka v Jizerských horách vsadila na ekologii i design

V roce 1907 byla původní stavba nahrazena dnešní kamennou rozhlednou.

Už v roce 1888 zde postavil Spolek německých turistů první dřevěnou rozhlednu, tu však ani ne po dvaceti letech strhl...

Plechovky jsou oblíbené, ví vratislavický pivovar. Postavil si vlastní linku

Linka na výrobu plechovkového piva přišla pivovar Konrad na 100 milionů korun....

Pivovar Konrad dokončil linku na výrobu populárního plechovkového piva. Přišla jej na sto milionů korun a dokáže za...

Při srážce čtyř aut zemřel řidič, jeden z vozů vjel patrně do protisměru

U Mníšku se srazila čtyři auta, řidič jednoho z nich nepřežil.

Při nehodě čtyř osobních aut na Liberecku zahynul před půl sedmou ráno jeden z řidičů. Další z pasažérů skončil v...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz