Konec kroužení s kolečkem. Policisté změří místo nehody laserem

  17:09aktualizováno  17:09
Desítky let zažité kroužení kolem nabouraného auta s měřicím kolečkem, blokem a tužkou se stává pro policisty minulostí. Dopravní policisté v Libereckém kraji začali po měsících zkoušení naostro používat zeměměřičské přístroje. Dokážou mnohem rychleji a přesněji zdokumentovat místo nehody a zajistit všechny stopy.

Technologie pomáhá zkrátit čas nutný k zaznamenání tam, kde je velké množství stop nebo složitý terén. Přístroje zmenšují administrativu spojenou se zpracováním plánku nehody. Z naměřených souřadnic je možné vytvořit i trojrozměrný model.

„Opouštíme pomyslný papír a tužku. Nová technologie kolegům vytvoří precizní a detailní plánek z místa nehody, se kterým potom mohou pracovat dál. Tedy v důkazním řízení, v komunikaci se znalcem,“ přiblížil krajský policejní ředitel Vladislav Husák.

Přístroj vyjde na šedesát tisíc korun

Elektronické teodolity, kterým se také říká „totální stanice“, bude používat šest desítek dopravních policistů ve všech čtyřech okresech kraje. „Přístrojů máme zatím pět, jeden stál kolem šedesáti tisíc korun. Pokud se v praxi osvědčí, nebudeme se bránit tomu, abychom postupně vybavili všech patnáct výjezdových vozidel na odděleních dopravních nehod,“ uvedl krajský policejní ředitel Vladislav Husák.

Přiznal, že k nové technologii měli mnozí policisté zpočátku jistou nedůvěru. „Poznali ale, že výsledek zdokumentování nehody je pregnantnější než v minulosti,“ doplnil policejní ředitel Husák.

Dříve využívaný systém měření vzdáleností policisté neopustí. Budou je zatím využívat u nehod s lehčími následky.

Policisté se dorozumívají interkomem

Před tím, než krajští policisté nové přístroje od ledna nasadili plošně ve všech okresech, tak je rok zkoušeli. Za tu dobu zaměřili 450 vážných dopravních nehod. Například i tragickou nehodu z 25. prosince loňského roku, k níž došlo u Bílého Kostela

Fotogalerie

„Plně jsme využili potenciál stanice. Místo nehody bylo v rozmanitém terénu, velké množství stop bylo i na svahu. Na této nehodě jsme zaměřili okolo osmdesáti bodů,“ přiblížil zástupce vedoucího dopravního inspektorátu z územního odboru Liberec Tomáš Hnilička.

Z údajů vzniká trojrozměrný model

Dva spolupracující policisté se mezi sebou v místě nehody dorozumívají pomocí vysílaček interkom, které mají za ušima. Bez nich by se v hluku projíždějících aut neslyšeli.

Přístroj, který dokáže měřit na stovky metrů je díky laserovému paprsku zcela přesný. Přesnost odečítání délek je 0,001 m.

Policisté s ním zaměří všechny stopy v okolí nehody. Úlomky vozidel, vyteklé provozní kapaliny, brzdné či smykové stopy. Policisté měří i postavení vozidel, zaměří tvar křižovatky nebo úseku, kde došlo k nehodě.

Přístroj změřené údaje ukládá do paměti. Policisté si pak v kanceláři data stáhnou. „Paprsek nám udá trojrozměrnou souřadnici bodu. Na základě toho převádíme body do počítače a dalším programem vytváříme situační plány k dopravní nehodě. Při zpracování spisové dokumentace v kanceláři je to velká pomoc,“ popsal princip práce policista Jaromír Kout.

„Velká výhoda je v tom, že zařízení umí zaměřené body zobrazit v trojrozměrném modelu. Pro znalce nebo při dokazování u soudů je to velká výhoda,“ zmínil Tomáš Hnilička.

Autor:

Nejčtenější

Šofér autobusu zkolaboval za volantem, řízení za jízdy převzal cestující

Havarovaný autobus na benzinové pumpě v Hodkovicích.

Dramatické okamžiky se ráno odehrály v linkovém autobusu, který jel na rychlostní silnici z Liberce do Prahy. Šofér...

Za jízdy skočil za volant autobusu. Původně jsem měl jet později, říká hrdina

Ivo Raisr, který sám sedl za volant autobusu při jízdě poté, co profesionální...

Neobyčejnou odvahu a duchapřítomnost dnes prokázal Ivo Raisr z Liberce, když bez většího váhání skočil za volant...

Trpišovský: Spousta toho, co Baluta řekl, není pravda. Teď se může ukázat

Alexandru Baluta ze Slavie zpracovává míč.

Svým rozhovorem po odchodu na hostování do Liberce vzbudil Alexandru Baluta poměrně dost vášní, některá slova...

Plzeň - Jablonec 3:2, vítěz je druhý, přestřelku krásně rozhodl Kopic

Plzeňská radost z gólu v zápase s Jabloncem

Udrželi druhé místo a znovu stáhli náskok vedoucí Slavie na tři body. Fotbalisté Plzně v dohrávce 9. kola první ligy...

Řidiče matou nové ukazatele v Liberci, místo na parkoviště je vedou do zdi

Další z matoucích cedulí.

Přestože ještě nesvítí, stačily už vykouzlit pobavený úsměv na tváři mnohých libereckých řidičů. Jiné naopak rozezlily....

Další z rubriky

Máchův kraj není jen Bezděz a jezero, turisty láká na cyklostezky i vlky

Závody plachetnic na Máchově jezeře

Kraj vody, romantických borových lesů, dramatické historie, cyklostezek, vlků i zaniklých obcí. Tak se chce prezentovat...

Z liberecké buňky ANO vystoupí čtyři členové, vadí jim vazby na BusLine

Ilustrační snímek

Z liberecké buňky ANO vystoupí čtyři členové, z toho jeden zastupitel města a jeden kraje. Jako důvod udávají...

Na Ještěd se vrátí skokani, harrachovské můstky potřebují rekonstrukci

Ještědské můstky opět ožijí, po opravě se tu mohou konat české i mezinárodní...

Světový pohár ve skocích na lyžích se v roce 2021 s největší pravděpodobností bude konat na Ještědu. Byla by to první...

Advantage Consulting, s.r.o.
SMĚNOVÝ MISTR

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 34 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz