Jedno místo za milion korun, v Liberci otevřeli kritizovaný parkovací dům

  • 20
V centru Liberce dnes otevřeli parkovací dům za téměř čtvrt miliardy korun. Liberecká opozice má však výhrady k jeho ceně a zpochybňuje i to, že by nové parkoviště pro celkem 244 aut bylo skutečně potřeba. Stavba budovy, která se nachází jen pár desítek metrů od několikapatrového parkoviště v OC Forum, trvala sdružení Metrostav DIZ a OHLA ŽS čtrnáct měsíců.

Jedno místo za milion korun. Nový parkovací dům za 246 milionů korun včetně daně nabízí 144 míst pro úředníky krajského úřadu, návštěvy či nájemce z podnikatelského inkubátoru Lipo.ink, a další stovku míst pro veřejnost v režimu P+R. Za celodenní parkovné zaplatí veřejnost 60 korun, krajští úředníci o 10 korun méně.

Podle Jindřicha Felcmana, opozičního zastupitele Liberce za Zelené, se nabízely levnější varianty, jak parkování u krajského úřadu vyřešit. Původně nechávali úředníci své vozy na betonové ploše, kam se vešlo až 138 aut.

„Pokud by se dožilé panely za zlomek ceny nahradily novým povrchem a sousední parčík se dal do kupy, výsledek bude takřka totožný. Za zlomek nákladů,“ nastínil Felcman. Vynaložené peníze považuje za extrémně vysoké.

„Ve stejné době dokončilo stavbu parkovacího domu u stadionu i město Mladá Boleslav. Otevíral se v červnu 2023. Má kapacitu 318 míst a náklady byly 120 milionů korun. Jedno parkovací místo zde tak vyšlo skoro na třetinu,“ podotkl.

Stavbu provázely komplikace

Nasmlouvaná cena šestipatrové stavby se podle Zbyňka Miklíka, náměstka hejtmana pro resort majetku a investic, překročila asi o pět procent, což považuje za dobrý výsledek u stavby tohoto typu. Stavbaři měli problémy s jejím založením, museli změnit technologii pilotů, opěrná zeď nenaplnila jejich očekávání.

„Stavba nebyla úplně jednoduchá, tomu samozřejmě odpovídají náklady. Není to parkovací dům na zelené louce vedle nějakého obchodního centra. Byla trochu složitější,“ shrnul Miklík.

Podle Martina Cimburka z Liberce, specialisty na projektování a posuzování dopravních staveb, výsledek a cena odpovídají zvolenému technickému řešení i současné situaci ve stavebnictví i ve světě. Vliv na ni měla pandemie koronaviru a konflikt na Ukrajině. Poukázal také na fakt, že navržený projekt by vyšel na jiné peníze v oblasti s únosným podložím a v blízkosti železáren či betonárky.

Parkovací dům vymyslel kraj kvůli místům pro úředníky, říká kritik z opozice

„Každá stavba je originál, a i když může být vizuálně stejná, náklady na ni se budou lišit napříč kraji s ohledem na místní podmínky, jako je založení stavby, přeložky inženýrských sítí, náklady na dopravu a výrobu materiálu a další neočekávané vlivy,“ osvětlil Cimburek, který příležitostně spolupracuje s ateliérem re:architekti, jenž se podílel na projekčním návrhu parkovacího domu. Na dotazy MF DNES reagoval bez ohledu na tuto skutečnost.

„Z obecného pohledu je umístění stavby logické, neboť se nachází na pozemkových parcelách v majetku investora, tedy Libereckého kraje, a v dostupné docházkové vzdálenosti od budovy krajského úřadu. Na druhé straně kvůli vyšší kapacitě parkovacího domu dojde k dalšímu přitížení dopravy v centru města, což se může negativně projevit na přilehlé dopravní infrastruktuře, zejména v oblasti křižovatek,“ upozornil.

Na parkovací dům naváže náplavka

„Když se dokončovala budova vysílače na Ještědu, mnoho lidí oplakávalo starý styl vyhořelé stavby. A jak je vnímána budova dnes. Když se budoval průtah Libercem, mnoho lidí to označovalo za totální nesmysl a v současnosti při sebemenším zádrhelu na této komunikaci kolabuje doprava v celém Liberci,“ zamyslel se Karel Urban, předseda oblastní kanceláře České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.

„Pokud toto nové parkoviště zreguluje rozlehlé divoké parkování a uvolní prostory pro vybudování náplavky, bude stavba přínosem pro zkulturnění centra města. Ze současných parkovacích ploch se stanou odpočinková relaxační místa pro obyvatele Liberce,“ uzavřel s tím, že užitečnost nového parkovacího domu ukáže až čas.

Revitalizace dolního centra Liberce bude letos pokračovat kultivací náplavky, čímž kraj završí rozsáhlé úpravy v okolí krajského úřadu. V lednu vyhodnotí nejlepší ze šesti nabídek od potenciálních zhotovitelů, stavba by podle Miklíka měla začít ještě letos.