Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nacisté pomník odstřelili. Hrdinové rumburské vzpoury dostanou nový

  15:00
K nápravě velké historické křivdy se chystají v Novém Boru. Po dlouhých sedmdesáti pěti letech tu obnovují pomník účastníkům rumburské vzpoury, největšího protiválečného vystoupení českých vojáků v první světové válce.

V Novém Boru stál pomník připomínající rumburskou vzpouru od roku 1923, nacisté ho odstřelili v roce 1940. | foto: archiv

Pomník jako symbol českého hrdinství odstřelili nacisté. Událost později propagandisticky zneužili komunisté a teprve několik let se o události mluví bez ideologického přikrášlování.

Pomník vzniká v dílnách sochařské školy v Hořicích. Jeho vznik iniciovala novoborská Společnost pro obnovení pomníku rumburským hrdinům. Mezi lidmi vybrala v rámci veřejné sbírky 70 tisíc korun, cenu pomníku, odhadovanou na 600 tisíc korun, doplatí město.

„Byla to do určité míry reakce na snahu několika osob zkreslovat historii našeho města,“ tvrdí Josef Doškář, předseda spolku na obnovu pomníku. Doškářovi vadilo, jak s událostí rumburské vzpoury nakládali komunisté, připisující vzpouru bolševickým ideálům vojáků, tak nacisté, kteří naopak událost zlehčovali.

„Hroby rumburských hrdinů i sám pomník byly od počátků solí v očích místním německým nacionálům, později nacistům. Místní Němci popravu českých rebelů schvalovali. Květiny, které na hroby dávali místní Češi, Němci rozkopávali,“ vysvětluje novoborský patriot.

Na co vlastně samotný pomník odkazuje? Celkem 65 českých vojáků praporu 7. střeleckého pluku rakousko-uherské armády v Rumburku odmítlo 21. května 1918 poslušnost německým důstojníkům. Vadilo jim, že k jídlu dostávají převážně sušenou kravskou řepu, shnilé zelí a slaboučké polévky.

Vzpouru odstartovala nadávka

Vojáky trápil také nevyplacený žold a nedokázali už unést tupý dril německých poddůstojníků, mezi nimiž obzvláště vynikal svým šovinismem a krutostí hejtman Franz Klöpfer. Právě on svým zupáckým chováním vzpouru odstartoval, když vojákům shromážděným na ranním nástupu vynadal do českých sviní.

„Hovno,“ vmetli mu jadrnou češtinou vojáci do vzteky rudé tváře. Rozlíceného zupáka ještě ztloukli a protože už vzpoura nešla vrátit, obsadili velitelství, poštu, nádraží a velkou část Rumburku. Chtěli se spojit s dalšími českými vojáky v České Lípě a táhnout až na Prahu. Tam hodlali prosadit ukončení války.

„Vzpoura byla impulzivní a živelná. Její aktéři zpočátku asi nedomýšleli, kam až to dojde. Snad všichni si přáli ukončení války, takže kdyby se rumburským vojákům podařilo spojit s dalšími českými jednotkami v Lípě a Boleslavi, možná by byla cesta ku Praze otevřená a zažehlo by to skutečnou revoluci,“ zamýšlí se českolipský historik Ladislav Smejkal.

Osudný se pro vzbouřence stal Chotovický vrch u Nového Boru. Přestože se k necelé sedmdesátce rumburských vzbouřenců nakonec přidalo ještě dalších asi 600 vojáků a společně tvořili už slušnou armádu, vzdorovat trestné výpravě své někdejší domovské armády nedokázali.

Nejprve narazili na pohraniční myslivce hejtmana Flibora, jehož po chvíli přijela podpořit kulometná setnina 18. pěšího pluku, vedená nadporučíkem Reinerem. Špatně vyzbrojení, unavení a dezorientovaní Češi podlehli přesile.

Vůdce povstání popravili

Tresty byly exemplární. „Celkem 580 rebelů skončilo ve věznici v Malé pevnosti v Terezíně. Do vzniku Československa jich zde ještě 10 zemřelo. Dalších 110 rekrutů, kteří se ke vzpouře připletli, neboť byli ještě v civilu, narukovalo na vojnu,“ popisuje Doškář.

Nejtvrdší tresty čekaly na vůdce povstání. Trojice iniciátorů vzpoury - Stanko Vodička, František Noha a Vojtěch Kovář - byla 29. května 1918 v časných ranních hodinách zastřelena.

„Děkuji vám, ale zbabělec nejsem. Vím, co jsem udělal a proč jsem to udělal,“ odmítal prý Vodička pásku přes oči, aby se zbavil pohledu na své vrahy, když jej přivazovali k popravčímu kůlu. Dalších sedm českých vojáků bylo zastřeleno při soumraku. Tak skončila rumburská vzpoura.

Pomník jejich hrdinům se v Novém Boru objevil pět let poté. Vytesal jej český sochař Karel Dvořák.

„Pomník se stal pro místní Čechy posvátným místem, kde se scházely tisíce lidí. Zastoupeni zde byli především sokolové a později legionáři. Ještě v srpnu 1938 zde byl mimořádný legionářský sněm a přísaha věrnosti republice. Dva roky nato nacisté vyhodili pomník do vzduchu a jeho trosky zakopali za budovou WC vedle hlavního vchodu u lesního hřbitova,“ vysvětluje Josef Doškář.

Ani po válce se situace nezlepšila. Bolševici překroutili motivaci vojáků a celou vzpouru označili jako dozvuk Velké říjnové socialistické revoluce. Je pravdou, že vzbouřenci byli navrátilci z ruského zajetí domů.

Zde snad k ideálům bolševické revoluce mohli přičichnout. Historici si dnes ale myslí, že jejich motivace ke vzpouře nebyla politická. „Jistý radikalismus v nich pochopitelně byl, ale nešlo o žádnou bolševickou ideu. Ti kluci se chtěli vrátit domů a chtěli konec války,“ zdůrazňuje Ladislav Smejkal.

  • Nejčtenější

Stát se zbavuje dvou zchátralých domů v Harrachově, nabízí je za 112 milionů

22. dubna 2024  12:57

Dva zchátralé bytové domy s nájemníky v Harrachově na Jablonecku nabízí ministerstvo financí...

Opozice v Liberci vyzvala primátora Zámečníka k rezignaci, ten odstoupit nechce

22. dubna 2024  18:01

Opoziční hnutí Liberec otevřený lidem (LOL) usiluje o odvolání libereckého primátora Jaroslava...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor, kam šlapete. Motýli si v obchodním domě sedají na zem i návštěvníky

27. dubna 2024  8:12

Blankytně modrý s křídly ve tvaru srdce. Černý s oranžovými puntíky. Nebo hnědý, jehož vzorování...

Desetina středoškoláků v kraji pomýšlí na sebevraždu, nedokáže prý čelit tlaku

21. dubna 2024  7:39

Desetině středoškoláků v Libereckém kraji se podle výsledku ankety nechce žít. Jednou z možných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je to pokus o mou politickou likvidaci, říká hejtman Půta ke korupční kauze

23. dubna 2024  14:41,  aktualizováno  16:55

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta se distancuje od liberecké korupční kauzy. Své zatažení do...

Jablonec - Ml. Boleslav 1:1, alespoň remízu zajistil hostům v závěru Júsuf

28. dubna 2024  17:33,  aktualizováno  19:44

Dlouho prohrávali, nakonec ale berou alespoň bod. Mladoboleslavští fotbalisté ve 30. kole Fortuna...

Pořád tomu nevěřím, zlobil se kouč Látal na chybujícího gólmana Hanuše

28. dubna 2024  18:51

Je neotřesitelnou jedničkou fotbalistů Jablonce, v sezoně odchytal všechny minuty, často mužstvo...

Baník - Liberec 2:2, domácí ztratili náskok, přesto udrželi čtvrté místo

28. dubna 2024  17:14,  aktualizováno  18:48

Ačkoliv vedli o dva góly, ztráta je nakonec mrzet nemusí. Fotbalisté Baníku Ostrava uhráli ve 30....

Kvůli nové knihovně zmizí letní kino v Turnově, promítání se vrátí za dva roky

28. dubna 2024  8:09

Největší stavební akci za posledních osm let se brzy rozjede v Turnově. Ve městě vyroste nová...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK S VÝJEZDY (35-50.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...