Mincovnu čeká za pět let stěhování od přehrady. Nový areál se hledá

  8:19aktualizováno  8:19
Česká mincovna v Jablonci nad Nisou se bude muset stěhovat. Stávající prostory nevyhovují bezpečnostně ani reprezentativně. Výrobní areál U Přehrady by mincovna měla opustit v roce 2016 a stěhování bude stát více než 80 milionů korun. Vedení společnosti i města nyní hledají vhodné nové prostory.

Mincovna sídlí v areálu U Přehrady. | foto: Ota BartovskýMF DNES

"Ač to není zásadní problém, není dobré, že je oddělená výrobní a administrativní část, dále máme omezený prostor pro vzorkovou prodejnu a vzhled areálu není příliš reprezentativní," nastínil důvody ředitel České mincovny Radek Šulta. Česká mincovna by mohla stát na novém místě již za pět let. Šulta nevylučuje možnost postavit mincovnu v jednom z areálů Jablonexu.

Česká mincovna

Mincovna vznikla v roce 1993 v Jablonci nad Nisou.

V roce 2010 změnila majitele. Koupila ji společnost Monetica údajně za 300 milionů korun, ředitele Jana Vízka nahradil nový šéf Radek Šulta.

V roce 2008 se tržby dostaly na úroveň 460 milionů korun. Zisk v roce 2008 spočítali na 60 milionů. Tržby za rok 2009 se pohybovaly na úrovni půl miliardy a zisk byl kolem 65 milionů Kč. V roce 2010 mincovně klesly tržby v meziročním srovnání o 200 milionů korun. Zisk byl 57 milionů.

"Noví majitelé Jablonexu mají ve svém areálu pozemky, které by mohli poskytnout pro výstavbu nové mincovny," konstatoval Šulta. Tuto možnost potvrdil i jablonecký místostarosta Petr Tulpa. "Podle mě se ale areály Jablonexu nehodí konstrukčně. Mincovna by měla být v budově, kde je silné opancéřování. Nejlepší by bylo postavit mincovnu úplně novou."

Vyjít vstříc mincovně - a především nenechat ji odejít z Jablonce - chce i politické vedení města. V novém územním plánu hledají vhodné místo. "Nabídli jsme jim pozemky v Rýnovicích. Zde je ale problém, že jde o lokalitu ve svahu s nepříliš pevným podložím a ekologickou zátěží," upozornil jablonecký místostarosta. Podle jeho slov prostor naproti prodejně s automobily vedení mincovny ještě zcela nezamítlo.

Mincovna by mohla stát naproti bývalé porodnici

V návrhu jsou podle Tulpy ještě další dvě varianty, kde by mohla mincovna zhruba za pět let být. "Všude se zatím objevil nějaký problém. Uvidíme, další možností jsou pozemky naproti bývalé porodnici. Ovšem jen případě, že je kraj nevyužije na stavbu hospice," dodal Tulpa. Předsedkyně výboru pro územní plánování Soňa Paukrtová k tomu poznamenala, že v Jablonci není už moc z čeho vybírat. Nejsou totiž zde možnosti pro rozvoj průmyslových zón. "Pokud mincovna přijde s nějakým požadavkem, budeme se jí snažit vyjít maximálně vstříc," tvrdí Paukrtová.

Kontrola desetikorun v mincovně v Jablonci nad Nisou

Kontrola desetikorun v mincovně v Jablonci nad Nisou

Stěhování mincovny za více jak osmdesát milionů korun je důležité také kvůli bezpečnosti. "Současná budova je nevhodná pro ražbu českého eura. Evropská centrální banka stanovuje podmínky, které současná lokalita v žádném případě nesplňuje. Například přejímání a vykládka musí být v uzavřeném prostoru a pod dohledem kamer, nikoliv přes rampu, jako tomu je dnes," upozornil Šulta.

Ten také ujistil, že mincovna by měla zůstat ve městě Jablonec. "Okres Jablonec bereme jako ústupovou variantu, protože dle našeho názoru mincovna by měla mít svoje sídlo v městě. Obecně platí, že Česká mincovna má svoje know-how v lidech. Především rytci a technologové, kteří bydlí v Jablonci či blízkém okolí."

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Horský záchranář nesouhlasí s trestem za způsobenou smrt lyžaře, dovolá se

Ilustrační snímek

K Nejvyššímu soudu se chce dovolat záchranář, se kterým se před dvěma lety srazil lyžař na sjezdovce na Ještědu. Muž...

Liberecký kraj má nejvíc sněhu v zemi, k velké povodni je ale daleko

V Krkonoších i Jizerských horách leží na mnoha místech dva i více metrů sněhu....

Průměrná výška sněhu je z celého Česka největší v Libereckém kraji. Nejmocnější vrstva pokrývá hřebeny Krkonoš nad...

Firmy kvůli nedostatku sil berou i narkomany, potvrzují experti i odbory

Pervitin

Přibývá lidí, kteří jsou v zaměstnání pod vlivem návykových látek. Shodují se na tom odborníci na drogovou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz