Diskuse k článku

Malá kina v kraji málem nepřežila, teď chystají návrat ve velkém stylu

Kina v menších městech a obcích Libereckého kraje dostala milost téměř před popravištěm. Jejich katem měla být digitalizace. Pokud by kinosály nezainvestovaly do nové technologie, nemohly by promítat filmové novinky. Starostové se však nakonec rozhodli biografy zachránit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

J42i86ř95í 91E52r95b60e22n 1843184446227

Trochu nesmyslné tvrzení, že kružské kino bylo ve ztrátě kvůli pozdní digitalizaci. Ona ta ztráta byla způsobena nikoliv technologií, ale politikou monopolních distributorů, kteří nechtěli dělat pro republiku dostatek kopií a filmy pro malá kina tak pouštěli až klidně tři, čtyři měsíce po premiéře - a tehdy už po tom titulu neštěkl pes, protože skuteční zájemci si raději dojeli do digikina v krajském městě už dávno předtím. Pamatuji doby, kdy pro republiku bývalo třeba 50 kopií a i v Kruhu se tak promítalo už pár týdnů po premiéře.

Ta "pozdní" digitalizace nijak nevadí, provozovatelé totiž díky posilující koruně dostanou kvalitnější technologii za stejnou cenu. Naopak v počátcích digitalizace to bylo vše o to dražší, že digitální projekční technologie umí v republice namontovat jen dva dodavatelé (lišící se cenové sotva o pár desítek tisíc, což silně připomíná kartel) a i ti se učili za pochodu. A když si tu digitální přestavbu kina nehlídal skutečný promítač-znalec, tak ji dokázali pěkně zvrzat.

+1/0
30.4.2018 10:03

Najdete na iDNES.cz