Malá kina v kraji málem nepřežila, teď chystají návrat ve velkém stylu

  6:15aktualizováno  6:15
Kina v menších městech a obcích Libereckého kraje dostala milost téměř před popravištěm. Jejich katem měla být digitalizace. Pokud by kinosály nezainvestovaly do nové technologie, nemohly by promítat filmové novinky. Starostové se však nakonec rozhodli biografy zachránit.

V Lomnici nad Popelkou chvíli dokonce uvažovali, že kino zavřou. Nakonec se však rozhodli pro poměrně velkolepou rekonstrukci za přibližně 35 milionů korun. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kino aktuálně zachraňují v Kruhu u Jilemnice, kde finišuje jeho rekonstrukce. A také v Lomnici nad Popelkou. Tady se chtějí na podzim pochlubit jednou z nejmodernějších promítacích technik v Česku.

Ačkoliv v Kruhu žije jen necelá pětistovka obyvatel, kina se tady vzdát nechtěli. A to i přesto, že bylo několik let ve ztrátě kvůli tomu, že nestihlo první vlnu digitalizace.

Kino prodělávalo sto tisíc korun ročně

„Dostávali jsme se do minusu. Dělalo to třeba i sto tisíc korun za rok. Jeden čas se tady skoro nepromítalo, jen občas něco pro děti. Ale když se začala rekonstruovat sokolovna, rozhodli jsme se i pro obnovu kina a do digitalizace zainvestovali. Zavřít se dá vždycky všechno, ale obvykle to už pak nikdy neotevřete,“ popisuje starosta Kruhu Jiří Sedláček.

Říká, že asi milionová investice do nové techniky se rozhodně vyplatila. Část z toho zaplatil Státní fond kinematografie.

„Každý film se nepovede, ale jsou snímky, které nám to napraví. Jsem rád, že tu kino zůstalo. Lidé nemusí za filmovou zábavou jezdit do Jilemnice či ještě vzdálenějších Semil,“ dodává starosta s tím, že nyní už zbývá v budově dokončit jen budku pro pokladní a kino bude celé nové.

Kinokavárna vzdá hold Rudišovi

V Lomnici nad Popelkou chvíli dokonce uvažovali, že kino, které nestihli digitalizovat, zavřou. Nakonec se však rozhodli pro poměrně velkolepou rekonstrukci za přibližně 35 milionů korun. Kino má opět otevřít letos v září.

„Probíhá celková rekonstrukce objektu, ať už se to týká statiky, střechy a tak dále. Rozbíhají se pomalu i práce na digitalizaci. Vím, že digitalizujeme relativně pozdě, ale nechtěli jsme dávat novou technologii do staré budovy,“ vysvětluje místostarosta Lomnice nad Popelkou Zdeněk Rajm.

Nyní chce kino nabídnout jednu z nejmodernějších technologií v republice. „Chceme mít něco víc než kina v okolí. Budeme proto vlastnit třeba laserový projektor, jenž byl představen teprve v březnu a který možná v tuto chvíli není v žádném jednosálovém kině v Česku. Budeme mít i zvukový systém, který má u nás snad jen sedm kin,“ chlubí se místostarosta.

Láká také na kinokavárnu, prostor pro divadlo malých forem nebo místo pro různé prezentace či konference. „Můžeme se také pochlubit, že v interiéru bude pocta lomnickému rodákovi, spisovateli Jaroslavu Rudišovi, který mimo jiné napsal literární předlohu pro film Alois Nebel. Objeví se tady například jedna velkoplošná grafika přes celou stěnu od výtvarníka filmu a knihy Jaromíra Švejdíka. Ten na ní momentálně pracuje,“ podotýká Rajm.

V Lomnici promítali z DVD

Podle něj před rekonstrukcí kina existovaly jen dvě varianty jeho budoucnosti - nechat ho zavřít, nebo digitalizovat.

„Promítali jsme nějaký čas jen z DVD nebo Blu-ray. Jenže to jsme mohli jen dva tři měsíce po premiéře filmů, a to do kina chodili jen opravdoví fanoušci. Takže kino bylo ve ztrátě, už to byla jen agónie,“ vzpomíná Rajm.

„Myslím si, že kino patří i do města naší velikosti. Je to další druh kulturního vyžití a je to především příležitost pro mladší generaci,“ podotkl Rajm.

Autor:

Nejčtenější

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Další z rubriky

Rohozec vládne mezi pivy, Zlatou pečeť má i mok z Frýdlantu

Ilustrační snímek

Pivo z Českého ráje, malorohozecká třináctka, získalo nejvýznamnější cenu na světové soutěži Zlatá pivní pečeť, jež...

Do Prahy jezdí vlak stejně dlouho jako v roce 1937, zlobí se hejtman

Autobusové nádraží v Liberci, jeden z nejohyzdnějších dopravních uzlů v kraji,...

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta chce vytvořit vlivovou skupinu, která bude lobbovat za rychlejší vlakové spojení...

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Najdete na iDNES.cz