Z kraje mizí rozkvetlé louky, sekání a dusíkatá hnojiva vyhání i motýly

  6:16aktualizováno  6:16
V Jizerských horách, na Kokořínsku či v Českém ráji už lidé takřka nenajdou louku plnou rozkvetlých květin. Kvůli jejich nedostatku z přírody mizí motýli, hmyz ale i menší hlodavci či obojživelníci. Na vině je časté sekání luk, rozmach zemědělství nebo nadměrné používání dusíkatých hnojiv.

Intenzivně sekané louky už nejsou atraktivní jen pro motýly a hmyz, ale i pro vyšší obratlovce jako jsou třeba obojživelníci, ale i ptáci. | foto: Accedo CZ

Ekologové se snaží tento stav změnit a vysazují nové květnaté louky. Jedna z nich nyní roste ve Cvikově.

Že je časté sekání luk ranou nejen pro rostliny, ale také pro řadu živočichů potvrzuje třeba vedoucí oddělení Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory Tomáš Korytář.

„Intenzivně sekané louky už nejsou atraktivní jen pro motýly a hmyz, ale i pro vyšší obratlovce jako jsou třeba obojživelníci, ale i ptáci. Mizí také mravenci, kteří jsou mrchožraví a pojídají uhynulé živočichy. Spousta bezobratlých přezimuje ve stoncích rostlin, proto by bylo lepší nechat některé části luk neposekané,“ popisuje Korytář.

Květnaté louky vytlačuje anglický trávník

Ekolog dodává, že hezkou květnatou louku člověk dnes musí v Jizerských horách dlouho hledat. „Louky jsou hojně využívány pro zemědělství, další se pak využívají na seno, pro pastvu hospodářských zvířat. Potom jsou louky využívané rekreačně a ty lidé sekají třeba ještě více. Zkrátka někde u chalup chtějí mít lidé spíše anglický trávník,“ upozorňuje Korytář.

Podle Ladislava Pořízka, ředitele Správy CHKO Kokořínsko-Máchův kraj lidé asi nejvíce poznají, že mizí motýli.

„V minulosti louky sekali dvakrát za rok, dnes klidně i třikrát. Rostliny tak vůbec nemají šanci dokončit svůj vývoj. S posekanou zelenou hmotou mizí motýlí larvy a housenky. Kde pak není hmyz, tak nemají například co žrát obojživelníci. Je to o tom, že s častým sekáním luk se ničí celková pestrost přírody,“ vysvětluje Pořízek.

Zemědělcům můžou pomoci dotace

Oba ochranáři dodávají, že se správy CHKO snaží působit na zemědělce, aby nesekali louky tak často anebo alespoň ne všichni najednou. Zemědělci mají také šanci sáhnout si na nejrůznější dotace, které jim mohou kompenzovat ušlý zisk, když některé části luk nechají přirozeně růst.

„Jsou katastry, kde hospodaří třeba jen jeden subjekt a ten je schopný pokosit své louky za dva dny komplet. Tím veškeré živné rostliny pro zmíněné motýly a hmyz zmizí najednou,“ podotýká Pořízek.

Bojovat s úbytkem luk s květinami se nyní rozhodli ve Cvikově. Společnost Lučina zde nechala o uplynulém víkendu vysázet na jeden a půl hektaru pozemků semena pro vytvoření takovéto louky. Manažerka Lučiny Renata Burešová říká, že louky nemizí jen kvůli zemědělskému zpracování půdy, ale také proto, že se půda někde hnojí dusíkatými hnojivy a stříká pesticidy.

„Proto jsme touto iniciativou chtěli na problematiku upozornit a inspirovat lidi, aby pomohli přírodě. Věřím, že nová louka ve Cvikově bude opravdu pestrá, protože čím je louka pestřejší, tím je větší pravděpodobnost, že se bude líbit motýlům a včelám,“ uvádí Burešová.

Květiny ve Cvikově vyraší na pozemcích zážitkového centra Fabrika Cvikov. „Louka bude volně přístupná a postupně by na ní měly přibýt lavičky a turistické ukazatele, které na ni nasměrují návštěvníky,“ upozorňuje Daniel Bednář z Fabriky Cvikov.

Autor:

Nejčtenější

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Zoo v Liberci chtěla slavit 100 let. Badatelé zjistili, že je o 15 let starší

Zoo byla založena už v roce 1904 a nikoli v roce 1919, jak se dosud všude...

Logo sto let a velké oslavy měly celý letošní rok provázet libereckou zoologickou zahradu. Pod tíhou nových...

Od odpadků mají lomu Kristýna pomoci vratné kelímky. Myslí tu i na vozíčkáře

Zatopený důl Kristýna u Hrádku nad Nisou je mezi milovníky koupání velmi...

V létě je tam pravidelně plno, to mu ale na oblibě neubírá. Bývalý zatopený lignitový důl Kristýna v Hrádku je...

Scooter spojí národy, ohnivou show přiveze poprvé do Liberce

Benátská noc 2011 - Scooter

Legendární otázka How Much Is the Fish?, tedy Kolik stojí ryba?, padne letos na podzim v liberecké Home Credit aréně. Z...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz