Nová trať do Rochlice má stát stamiliony, v plánu je i tunel u Babylonu

  11:16aktualizováno  11:16
Necelé tři kilometry a šest zastávek má mít nová tramvajová trať, od které si dopravní podnik i liberecký magistrát slibují zlepšení dopravy pro sídliště Rochlice. Zatím tam jezdí autobusy číslo 12 a 23, v budoucnu ale mají vozit cestující tramvaje, které pojmou víc lidí.

Jedna ze straších vizualizací tramvajové tratě do Rochlice | foto: Dopravní podnik města Liberec

„Sídliště Rochlice je obrovské, žije tam přes deset tisíc lidí a i když se tam navýšily počty autobusů, tak zejména ve špičce nezvládají lidi odvézt,“ vysvětluje dosluhující primátor Tibor Batthyány.

Podobné věty o zavedení tramvaje do Rochlice přitom z radnice zaznívají už patnáct let. Moc se toho ale neudělalo. Řadu let trvaly například dohady, jestli koleje do Rochlice vést přes sídliště Broumovská, nebo přes třídu Dr. Milady Horákové.

Zatímco před časem dostávala přednost varianta přes Broumovskou, teď projektanti vybrali jako lepší cestu kolem teplárny. Tramvaj má mít první zastávku na Rybníčku u krajského úřadu, potom na Košické, u teplárny zahne na Horní Kopečnou, Dobiášovu a přes ulici Krejčího do Zeleného údolí.

„Začátek na Rybníčku umožní případné propojení linky s tramvají do Vratislavic nebo k vlakovému nádraží. Zároveň se tím vyhneme riziku, že kdyby se stalo něco na terminálu ve Fügnerově ulici, tak tato trať tím nebude ohrožena,“ řekl Batthyány.

U krajského úřadu zajede tramvaj pod zem

Profil nové tratě má být různorodý. Nejtěžší bylo řešení u křižovatky ulic Dr. Milady Horákové a Košické, kde je veliký provoz.

„Od krajského úřadu ke Košické ulici bude trať zahloubená do země, pod úroveň terénu. Je to kvůli omezení hluku a také se díky tomu nebudou muset demolovat vedle stojící objekty. Frekventovanou křižovatku pod Babylonem bude pak tramvaj podjíždět tunelem,“ popsal dosavadní člen rady města Martin Čulík.

Před zatáčkou u teplárny přejede tramvaj na druhou stranu a projede dnes zarostlým parčíkem, který se díky tomu zrekultivuje. Od ulice U Močálu se pak vybuduje vysoký násep až ke křižovatce Na Žižkově - Dobiášova, odkud už budou koleje kopírovat současnou silnici až na otočku v Zeleném údolí. Vše by mělo odhadem stát 650 až 800 milionů korun. I když zastupitelé pokračování v projektové dokumentaci schválili, neobešlo se to bez obav.

„Je otázka, jestli vůbec budou nějaké dotace uvolněné tímto směrem. Obávám se, že rozvoj tramvajových tratí a jejich provozování je mimo možnosti našeho města. A i kdybychom dotaci sehnali, nebudeme mít na povinnou spoluúčast. Aby to nedopadlo tak, že budeme mít drahou dokumentaci a nebudeme mít za co stavět, to by bylo krajně nezodpovědné,“ uvedl Jiří Šolc z SLK.

Většina zastupitelů ale pokračování v projektu podpořila. „Štěstí přeje připraveným. Je správné risk podstoupit a těch pár milionů do dokončení projektové dokumentace dát. Je to správný projekt, a víme, že i v minulém programovém období nakonec peníze zbyly a kdo byl připraven, měl šanci na ně dosáhnout,“ oponoval Josef Šedlbauer ze Změny.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Další z rubriky

Čtenáři plení libereckou knihovnu, před velkou opravou zbývá jen Jirásek

Liberecká knihovna se na několik měsíců uzavře a čtenáři využívají toho, že si...

Pokud si lidé chtějí ještě něco půjčit před tříměsíčním uzavřením liberecké knihovny, musí si pospíšit. Čtenáři totiž...

Pijte kohoutkovou vodu, nabádají karafy. Navrhli je novoborští studenti

Karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru.

Kroucená, broušená nebo s úzkým hrdlem. Hned tři různé karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru pro...

Ovzduší firma neničí, obyvatele liberecké čtvrti přesto obtěžuje zápach

Jednatel firmy Likto René Chrastecký se brání výtkám, že provoz škodí životnímu...

Obyvatelé libereckého Vesce si dlouhodobě stěžují na zápach, který se line z firmy Likto. Báli se, že společnost...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz