Podnikatel prohrál soud s OSA o poplatky za hudbu v supermarketu

  17:06aktualizováno  17:06
Liberecký podnikatel Alexandr Kendik musí podle rozsudku zaplatit desítky tisíc korun za hudbu, kterou pouštěl ve své velkoprodejně v Paláci Dunaj. Neměl k ní licenci. Peníze po něm chce Ochranný svaz autorský. Ten podnikatele zažaloval pro bezdůvodné obohacení.

Kendikova prodejna potravin v paláci Dunaj | foto: Adam Pluhař, MF DNES

Kendik vytrvale odmítá zaplatit za licenci k autorským právům hudebních děl, která zněla během otvírací doby v jeho prodejně. Na výzvy ochranného svazu před započetím soudního jednání nereagoval.

Krajský soud v Liberci posuzoval dobu mezi červnem a prosincem 2017. Když kontroloři z Ochranného svazu autorského (OSA) skrytě natáčeli v obchodě, hudba hrála ze dvou desítek reproduktorů. Na videonahrávkách pouštěných u soudu zněla například píseň Michala Tučného otextovaná Zdeňkem Rytířem.

Podle rozsudku musí Alexandr Kendik žalobci zaplatit 21 tisíc korun plus 8,5 procenta úroků z prodlení. A také jedenáct tisíc korun za právní zastoupení.

„Soud prokázal, že tu došlo k užití chráněných autorských děl, pro něž je vyžadován souhlas autora, tedy licence. V řízení bylo prokázáno, že žalobce je zástupcem tohoto autora respektive dědiců tohoto autora (Zdeňka Rytíře, pozn. redakce). A není sporu o tom, že dílo bylo zpřístupněno veřejnosti formou rozhlasového zařízení,“ zdůvodnil rozsudek soudce krajského soudu Vladimír Foldyna.

„Je to jako platit za dýchání vzduchu“

Rozsudek ale ještě není pravomocný. Podnikatel s ním nesouhlasí a bude se odvolávat. Tvrdí, že za licenci platit nemusí. Kauzou se bude zabývat vrchní soud.

„Hudba tam není skoro slyšet, drnčí do toho vozíky. Nijak nám nepomáhá v prodeji, nezvyšujeme si tím zisk. A jde nám i o princip. Je to jako platit za dýchání vzduchu. Přijde mi, že OSA jen shání peníze, aby mohla díky nám živit armádu úředníků. Nikdo přitom neví, jak a komu se pak ty peníze vyplácí. To všechno musíme my podnikatelé utáhnout,“ tvrdí Alexandr Kendik.

„Za veřejné šíření hudby by se mělo platit, pokud nese hospodářský prospěch. Ten tu ale není. Na některé ostatně působí hudba pouštěná v prodejně pozitivně, na některé negativně,“ řekl Kendikův právní zástupce Rudolf Vaněk.

Poukázal na to, že kvůli pouštěné hudbě sáhli v prodejně k experimentu. Loni v červenci byl obchod měsíc bez rozhlasu. Porovnávaly se tržby za stejné období předchozího roku, kdy v prodejně hudba hrála. „Výsledky byly totožné. Plyne z toho, že to u nás nemá žádný komerční význam. Kvalita hudby je navíc kvůli nejrůznějším zvukům mizerná. Nemůže to zákazníky ovlivnit,“ uvedl Kendikův advokát Vaněk v závěrečné řeči. Podle něj navíc nikdo nechodí do prodejny Dunaj kvůli poslechu muziky. Ta tam ostatně hrála i v den soudu.

Soudce: Komerční efekt není zcela prokázaný

Dá se předpokládat, že „kauzou Dunaj“ se bude zabývat i Ústavní soud. „Ústavní soud řekl, že je potřeba tyto případy posuzovat individuálně,“ naznačil obhájce Vaněk.

I soudce Foldyna připustil, že komerční efekt není v tomto případě zcela prokázaný. Ačkoliv se k němu přiklonil.

„I když hudba jen podmalovává prostředí, je to jeden z faktorů, který má vliv na volbu a chování lidí. Stejně jako třeba čistota. Vytváří příznivější prodejní prostředí. Má potenciál rozhodnout o tom, jestli tam někdo přijde znovu,“ prohlásil soudce Foldyna.

Kvůli svému postoji se podnikatel Kendik ocitl před soudem už dříve. Soud mu uložil za licenci zaplatit. I touto kauzou se bude zabývat vrchní soud.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

Další z rubriky

Chemici cvičně odhalili nelegální laboratoř, v Liberci odvraceli i útok

Průzkumný tým vojáků pátrá po nelegální laboratoři plné chemických látek.

Liberečtí chemici spolu s vojáky z dalších čtyř států trénují, jak postupovat při odhalení nelegální laboratoře....

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Zemřel zachránce zvířat šerif Bill. Jeho lesnický koutek v Ralsku končí

Milovník zvířat Radek „Bill“ Zíka má momentálně v péči tři daňky, tři divočáky,...

Bez známek života našla v pátek večer městská policie Radka Zíku, známějšího pod pseudonymem Šerif Bill. Tělo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz