Libereckého podnikatele žaluje OSA, v obchodě s potravinami pouštěl hudbu

  7:20aktualizováno  7:20
Kvůli rádiu pouštěnému ve velkoprodejně Dunaj stojí liberecký podnikatel Alexandr Kendik před soudem. Zažaloval jej Ochranný svaz autorský. Kendik za hudbu odmítá platit.

Liberecký Palác Dunaj | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nezaplatíme, hudbu máme jen jako kulisu, vzkazuje liberecký podnikatel Alexandr Kendik Ochrannému svazu autorskému (OSA). Ten vybírá poplatky za veřejně provozovanou hudbu a skladatelům nebo textařům posílá autorské odměny.

Kendik, majitel velkoprodejny potravin v libereckém Paláci Dunaj, je kvůli svému postoji k šíření hudby ve sporu s OSA. Svaz jej pohnal před soud. Kendika zažaloval, protože podnikatel nezaplatil za licenci, i když v jeho prodejně hrál během otvírací doby ze dvou desítek reproduktorů rozhlas. 

Je to jen kulisa, tvrdí advokát

Svaz poukazuje na to, že se tím Kendik bezdůvodně obohacoval. U soudu proto požaduje celkem 25 tisíc korun. Soud řeší dobu mezi červnem a prosincem roku 2017. 

„Autorská díla žalovaný užíval neoprávněně,“ konstatovala v žalobě právní zástupkyně OSA Petra Macounová. Jenže podnikatel to prostřednictvím svého advokáta vidí jinak. Zaplatit odmítá a tvrdí, že licenci platit nemusel.

„Tvrdíme, že jde o volné užití. Pan Kendik rozhlas neprovozuje proto, aby si navyšoval zisk nebo aby dosáhl nějakého svého prospěchu. Když tam lidé jezdí po prodejně s drnčícími vozíky, nelze předpokládat, že tam přišli proto, aby poslouchali písničky. Je to jen taková zvuková kulisa. Nic víc,“ řekl MF DNES Kendikův advokát Rudolf Vaněk.

Poukázal na to, že Alexandr Kendik o prázdninách zkoušel prodávat i bez zmíněné zvukové kulisy. „Srovnávaly se tržby a dokonce byly v srpnu vyšší, i když rádio vůbec nehrálo,“ zmínil právní zástupce Vaněk.

Jenže OSA poukazuje na to, že pokud podnikatel pouštěl během otvírací doby ve své velkoprodejně hudbu, měl zkrátka zaplatit za autorská práva. 

Soud už jednou nařídil podnikateli zaplatit

Kvůli stejnému postoji se Kendik ocitl před soudem už dříve. Soud mu uložil za licenci zaplatit. Kauza ale ještě není pravomocně skončená, věcí se bude zabývat vrchní soud.

Hudba v prodejně hraje i dnes. Vyjádření Alexandra Kendika ke kauze jako takové ani k tomu, zda už za licenci platí, se redakci nepodařilo získat. Alexandr Kendik nezvedal telefon a nereagoval ani na zaslané SMS zprávy.

Podle mluvčí OSA Kateřiny Růžičkové není tento případ ojedinělý. Porušování práv k hudebním dílům je časté.

„S užíváním děl bez řádné licence se naši regionální zástupci setkávají skoro každý den,“ zmínila mluvčí Kateřina Růžičková.

Soudní spor je ale podle ní až krajním řešením. Když provozovatel neuzavře licenční smlouvu, nejprve svaz tuto povinnost připomíná. Soudnímu sporu také předchází to, že provozovatel nereaguje na výzvu k zaplacení bezdůvodného obohacení, ignoruje upomínku a nakonec i předžalobní výzvu. 

Jiné řetězce OSA platí

Hudba hraje i v řadě libereckých prodejen nadnárodních řetězců. Všechny oslovené společnosti ale poplatky hradí. Společnost BILLA spustila v České republice celodenní živé vysílání svého vlastního rádia v době od 7.00 do 21.00 hodin loni v září. „Poplatky OSA platí společnost pravidelně za vysílání na celostátní úrovni. Rádio BILLA vysílá ve všech 225 prodejnách po celé ČR,“ zmínila mluvčí společnosti BILLA Dana Bratánková.

Hudba zní i v Globusu. „Platíme roční poplatek za všechny hypermarkety dohromady, proto bohužel není možné říci, kolik je to pouze za Liberec,“ komentovala vysílání Rita Gabrielová, mluvčí společnosti Globus ČR. 

„Hudba pouštěná v našich hypermarketech je pouze podkres, tedy tichá hlasitost, aby zpříjemnila zákazníkům nákup. Produktové a image spoty naopak upozorňují zákazníky na naše benefity a na produktové nabídky, které by jim neměly uniknout.“

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

Další z rubriky

Práce domácí sestry nikdy nekončí. Strach ale nemáme, říká pečovatelka

„Domácích pacientů neustále přibývá, loni jsme jich měli v péči 471,“ říká...

Na domácí posteli, před vlastní televizí a vedle své ledničky se doléčuje po operačním zákroku stále víc lidí. Mnohdy...

Pijte kohoutkovou vodu, nabádají karafy. Navrhli je novoborští studenti

Karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru.

Kroucená, broušená nebo s úzkým hrdlem. Hned tři různé karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru pro...

Čtenáři plení libereckou knihovnu, před velkou opravou zbývá jen Jirásek

Liberecká knihovna se na několik měsíců uzavře a čtenáři využívají toho, že si...

Pokud si lidé chtějí ještě něco půjčit před tříměsíčním uzavřením liberecké knihovny, musí si pospíšit. Čtenáři totiž...

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJAŘ/ÚDRŽBÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 29 000 - 29 000 Kč

Najdete na iDNES.cz