Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

  11:37aktualizováno  11:37
Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka potřebovala tracheostomii, lékaři jí během zákroku omylem nařízli tepnu. Čtyři dny poté žena vykrvácela. Případem se nyní zabývá Okresní soud v Liberci.

Krajská nemocnice Liberec. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Pozůstalý manžel je přesvědčený o tom, že zákrok, při němž lékaři pacientce otvorem v krku zavedli ventilaci, byl provedený špatně.

Nemocnice přiznává, že příčinou vykrvácení ženy bylo poškození cévy při tracheostomii. Odmítá ale, že by postupovala špatně.

„Máme zato, že se jednalo o komplikaci, která je spojená s předmětným výkonem. Toto naše tvrzení podporuje i posudek znaleckého ústavu Fakultní nemocnice Olomouc. Odkazuje na to, že se jednalo o anatomicky nepřehlednou oblast a nemocnice neporušila žádnou svoji povinnost,“ uvedla ve středu za žalovanou libereckou nemocnici Jana Hrušková.

Posudek, který si nechal zpracovat pozůstalý manžel, ale tvrdí něco jiného. „Je zcela zřejmé, že k řeznému poranění cévní stěny došlo nevhodným řezným manévrem. Řezné poranění během výkonu se v žádném případě neslučuje s odborně správným provedením punkční dilatační tracheostomie. Jedná se o nebezpečné a život ohrožující poranění,“ uvádí v posudku brněnský znalec z oboru anesteziologie a resuscitace Pavel Hude. 

Nemocnice mohla přistoupit k tracheostomii provedené chirurgicky. Zvolila ale takzvanou punkční dilatační tracheostomii. Ta se většinou provádí pomocí jehly.

„Anatomické poměry bohužel limitovaly úspěch zásahu. V posuzovaném případě se jedná o vzácnou, ale možnou komplikaci provádění tohoto výkonu,“ stojí v posudku, který si nechala vypracovat Krajská nemocnice Liberec. Ta poukázala na to, že pacientka měla takzvaně krátký krk.

Otvor byl moc nízko

Posudek žalobce ale zmiňuje to, že otvor lékař vedl velmi nízko. „V oblasti mezi pátou a šestou chrupavkou je provedení punkce velmi rizikové. Hrozí možné poranění velkých cévních kmenů a nedoporučuje se,“ podotkl znalec Hude.

Zároveň poukázal na to, že součástí tohoto zákroku měla být i endoskopická kontrola správnosti zákroku. K té ale podle něj nedošlo.

Jednačtyřicetiletá žena se do nemocnice dostala 4. září 2016 po pádu ze schodů v rozestavěném domě. Měla závažná mnohačetná poranění a byla napojená na umělou ventilaci. 

K tracheostomii se lékaři rozhodli přistoupit 13. září. V době zákroku ale nic nenasvědčovalo tomu, že došlo k fatálnímu poranění cévy. Podle znalce ránu také utěsnila zavedená trubice a její zafixování. „O poranění cévy nikdo z personálu nevěděl,“ sdělil znalec Hude. 

Čtyři dny nato začala žena silně krvácet. Cévní stěna byla patrně masivně namáhána kašlem. Ani přes veškerou snahu a rychlou pomoc se lékařům pacientku nepodařilo zachránit. Zemřela na vykrvácení z poraněné cévy.

Jednání bude pokračovat v červnu. Před soud by měl předstoupit i znalec Pavel Hude a pozůstalý manžel. Soudce nevyloučil, že k případu nechá vypracovat další posudek.

Autor:

Nejčtenější

Účet za tanky shořelé v Praze jde do milionů. Žár roztavil části pásů

Tank M36 Jackson je po nehodě nepojízdný. Vysoké teploty poškodily jeho...

Pět měsíců práce a více než tři miliony korun. Tak dlouho bude trvat a tolik bude stát oprava dvou historických tanků,...

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Rodičům, kterým ochrnula dcerka, zaplatí liberecká nemocnice pět milionů

Operace ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Téměř pět milionů korun zaplatí Krajská nemocnice v Liberci rodičům dívky, která v roce 2009 v pěti letech ochrnula při...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Další z rubriky

Stará mapa na Frýdlantě přináší tajemství, badatelé luští skryté nápisy

Mapu frýdlantského panství z roku 1660 prozkoumali odborníci nejmodernějšími...

Historická mapa frýdlantského panství přináší po moderním prozkoumávání překvapivá zjištění. Jsou na ní skryté,...

Nebezpečný odpad ohrožoval cyklisty, firma zaplatí statisíce na pokutě

Na skládce v Osečné byly také pneumatiky či elektroodpad. K tomu neměla firma...

Přes čtyři a půl milionu korun loni rozdala v Libereckém kraji na pokutách Česká inspekce životního prostředí. Dvě z...

Albrecht z Valdštejna na kraji Frýdlantu opět porazil Švédy

V sobotu proběhla ve Frýdlantu při příležitosti valdštejnských slavností...

Stovky lidí nestály v sobotu odpoledne na louce na okraji Frýdlantu a ani se nepsala léta páně 2019. Na více než hodinu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz