Rodičům, kterým ochrnula dcerka, zaplatí liberecká nemocnice pět milionů

  9:33aktualizováno  9:33
Téměř pět milionů korun zaplatí Krajská nemocnice v Liberci rodičům dívky, která v roce 2009 v pěti letech ochrnula při hospitalizaci s laryngitidou. Nemocnice se s nimi po letech vleklého sporu mimosoudně dohodla. Dívka mezitím zemřela.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Případ tak deset let od nešťastné události spěje ke konci. Okresní soud už v roce 2016 rozhodl, že nemocnice musí zaplatit dvě částky. Přes 10,9 milionu korun přiřkl těžce postiženému nezletilému dítěti.

Bylo to takzvané mimořádné zvýšení, protože dívka byla po propuštění z nemocnice zcela vyřazená ze života, 905 tisíc korun přiznal soud matce, jež se o ni musela nepřetržitě starat. 

Jenže nemocnice se proti rozsudku odvolala. Odmítala pochybení. Holčička však mezitím zemřela, aniž by se částky dočkala. Matka jí tak nemohla v jejím těžkém životě přilepšit. 

Peníze by podle jejího dřívějšího vyjádření plynuly například na zaplacení pečovatelky, rehabilitace nebo speciálních potřeb. 

Na mimosoudní dohodě se nyní strany usnesly v době, kdy kauzu projednával odvolací krajský soud. Ten už také rozhodnutí zaslal zpět okresnímu soudu. 

„Z obsahu rozhodnutí krajského soudu plyne, že účastníci věc vyřešili mimosoudní dohodou. Podle ní nemocnice zaplatí pozůstalým rodičům částku 4,9 milionu korun,“ řekl soudce Okresního soudu v Liberci Petr Hoček.
Strany zatím rozhodnutí neměly doručené, kauza tak ještě v pátek nebyla pravomocně skončená. 

Ani jedna ze stran se k výsledku nechce vyjadřovat. „Bohužel vám nemohu nic říci, neboť v dohodě o narovnání máme celý článek o mlčenlivosti. Nesmíme k tomu podávat žádné informace,“ uvedl místopředseda představenstva Krajské nemocnice Liberec Jan Rais. 

Peníze půjdou z pojistky nemocnice

Nemocnice je pro tyto případy pojištěná. Peníze tedy půjdou z pojistky. „Mimosoudní vyrovnání není přiznání viny, je to jedna varianta řešení a záleží na dohodě obou stran. Osobně je mi ale velmi líto osudu dítěte,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka. 

„Úmrtí mé dcery je pro mě velice bolestivé a jistě pochopíte, že se již k ničemu nechci ani nebudu vyjadřovat,“ napsala redakci MF DNES maminka dívky. Po úmrtí dcery se dostala do tíživé situace. Musela opustit bezbariérový byt a hledat si nový.

Po devíti letech, kdy se o těžce nemocnou dceru na plný úvazek doma starala, byla nucená nastoupit do práce. 

O dceru pečovala od roku 2009. Tehdy ležela pětapůlroční holčička na dětské jednotce intenzivní péče s laryngitidou. Dne 4. února tři hodiny po půlnoci ale přestala znenadání dýchat. A nedýchala déle než pět minut, než se lékařům podařilo dítěti obnovit základní životní funkce. Kvůli tomu měla dívka poškozený mozek a zcela ochrnula

Podle nemocnice lékaři dělali vše, co mohli

Liberecký soud před třemi lety konstatoval, že na vině byl nastavený nemocniční systém. V kritické chvíli se pomoc dítěti, jež v noci přestalo dýchat a potřebovalo zavedení trubičky do dýchací cesty, protože ambuvak (resuscitační pomůcka s kyslíkovou maskou, pozn. red.) nepomáhal, nedostala včas.

U soudu zaznělo, že lékařka z dětského oddělení nemohla k intubaci dítěte staršího tří let přistoupit. Mohl to udělat jen lékař z ARO. Nestihl ale doběhnout včas. 

Nemocnice chybu odmítala. Podle jejího dřívějšího vyjádření dělali lékaři vše, co mohli.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

Vrchní soud zmírnil trest za korupci, bývalý radní vyvázl s podmínkou

Zdeněk Bursa (vpravo) u soudu.

Vrchní soud v Praze zrušil pětiletý trest vězení pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za...

Pijte kohoutkovou vodu, nabádají karafy. Navrhli je novoborští studenti

Karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru.

Kroucená, broušená nebo s úzkým hrdlem. Hned tři různé karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru pro...

Čtenáři plení libereckou knihovnu, před velkou opravou zbývá jen Jirásek

Liberecká knihovna se na několik měsíců uzavře a čtenáři využívají toho, že si...

Pokud si lidé chtějí ještě něco půjčit před tříměsíčním uzavřením liberecké knihovny, musí si pospíšit. Čtenáři totiž...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Ošetřovatel/ka - moderní zařízení v Praze, 20-22 000 Kč, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.cz