Podoba zahrady Lidových sadů se vrátí o sto let zpět, bude se i kácet

  10:15aktualizováno  10:15
Hojně využívaná zahrada Lidových sadů v Liberci se má proměnit. Cílem je přiblížit ji k podobě, jakou měla před sto lety.

Zahrada Lidových sadů u liberecké zoo má projít proměnou, která ji vrátí do podoby ze začátku dvacátého století. | foto: Vizualizace: Martin Šaml

Místo části trávníku udusaný mlat. A také nové pódium, které bude zároveň terasou k posezení. Zahrada Lidových sadů, kterou spravuje zoologická zahrada, se má proměnit. 

„Nechceme žádné radikální zásahy. Chceme se přiblížit k podobě, kterou zahrada Lidových sadů měla v době svého vzniku, tedy kolem roku 1901,“ uvedl ředitel David Nejedlo. 

Tehdy sloužila zahrada jako zahradní restaurace. I dnes je takto z menší části využívaná, kromě toho se ale zde pořádají různé kulturní akce, koncerty, promítání filmů a podobně.

Architekt Martin Šaml chce především vizuálně sjednotit horní část zahrady „Je tam rozlehlý volný prostor před historickým hudebním altánem. Ten zůstane zachovaný, ale chceme tam zrušit trávník, který stejně není v moc dobrém stavu. Místo něj přijde mlatový povrch, který tam byl i na počátku minulého století. Trávník bychom ponechali jen v části před restaurací Formanka a to ještě jen v takovém secesním ornamentu. Novou podobu by dostaly i stolky a židle, které dnes představují venkovní část restaurace,“ uvedl Šaml. 

Jedny stromy pokácí, druhé vysadí

Horní část zahrady mají rovněž doplnit stromy, konkrétně jírovce. Ty také byly kdysi neodmyslitelnou součástí zahradní restaurace. Stromy ovšem nebudou v centrální části, aby bylo víc místa na pořádání různých akcí. Ty, které tam rostou dnes, se pokácí.

„Celkem v zahradě pokácíme asi čtyřicet stromů jak v horní, tak dolní části. Některé už jsou na hranici životnosti, v dalších případech jde o nálety, které zahradu jen hyzdí. Počítáme ale s novou výsadbou a také s květinovými záhony v dolní části,“ řekla Lenka Čápová, která má projekt na starosti.

Spodní část zahrady má připomínat spíš park, kde bude i hřiště na petanque.

„Dnes je dolní část zahrady spíš zanedbaná. Nedá se ani využít pro nějaké akce, protože povrch je tam hodně špatný, samé výmoly, částečně je zarostlý nálety. Chceme to změnit v místo pro odpočinek, přesunout by se tam mělo i ohniště, které je teď v horní části,“ dodala Čápová. 

Zoo netuší, kolik bude nová zahrada stát

Obě části zahrady má také kromě současných schodů propojit i bezbariérová rampa pro vozíčkáře. Změna se bude týkat i terasy před malým sálem. Místo ní se plánuje nová terasa, která zároveň poslouží jako druhé pódium, jakýsi protipól k protilehlému hudebnímu altánku. „Počítáme také s výměnou veřejného osvětlení. Dnes tu lampy jsou, ale svítí z nich tak jedna,“ zmínil Nejedlo.

Kdy se proměna zahrady Lidových sadů uskuteční, zatím není jasné. Hotová je nyní studie, která přišla na 68 tisíc korun. „V příštím roce se budeme snažit sehnat peníze na projektovou dokumentaci, která také přesně vyčíslí, na kolik by obnova zahrady přišla. To dnes netušíme,“ vysvětlil Nejedlo.

Podle něj byla v plánu příští rok také rekonstrukce velkého sálu PKO, teď ale není jistá. „Byla v rozpočtu města, ale když jsem se teď do něj díval, tak to z něj, nevím proč, vypadlo. Takže se ještě budeme snažit projekt tam navrátit. Ten sál po rekonstrukci volá už roky,“ dodal Nejedlo. 

V zahradě Lidových sadů se každý rok scházejí sochaři

Nejčtenější

VIDEO: Znovu jsem se narodil. Řidič ukázal záběry, jak se vyhnul kamionu

Záběry z palubní kamery ukazují, jak málo času a místa měl řidič vozu, aby...

Televize Prima mluvila s řidičem, který se na poslední chvíli vyhnul polskému kamionu odbočujícímu proti všem pravidlům...

Policie našla řidiče superbu, který vytlačil předjíždějící auto a ujel

Nehoda na Frýdlantsku

Po měsíci našla policie řidiče černé Škody Superb se zahraničními značkami, který odjel od vážné nehody na Frýdlantsku....

Třinec zvítězil počtvrté a postupuje, Liberec musel v Boleslavi otáčet

Hráči Třince slaví gól v síti Vítkovic, který jim pojistil výhru a postup do...

Po brněnské Kometě zná hokejová Tipsport extraliga jméno dalšího semifinalisty. Třinec si poradil s Vítkovicemi i ve...

Třinec potřetí porazil Vítkovice, Boleslav zaskočila Liberec

Jakub Klepiš (vpravo) z Mladé Boleslavi bojuje o puk s Janem Ordošem z Liberce.

Hokejisté Třince v neděli porazili ve čtvrtfinále play off extraligy Vítkovice 2:1 a v sérii vedou už 3:0 na zápasy....

Podnikatel prohrál soud s OSA o poplatky za hudbu v supermarketu

Kendikova prodejna potravin v paláci Dunaj

Liberecký podnikatel Alexandr Kendik musí podle rozsudku zaplatit desítky tisíc korun za hudbu, kterou pouštěl ve své...

Další z rubriky

V Sosnové hořel závoďák. Hasiči nemohli pomoct, měli jen veterán

V Sosnové shořelo závodní auto (24. 3. 2019).

Perné chvilky zažili liberečtí hasiči během přehlídky na autodromu v Sosnové. Začalo tu hořet závodní vozidlo. Přítomní...

Víc pro úředníky, nic pro kino. Liberecké opozici vadí rozpočet města

Chátrající kino Varšava v Liberci. Kdysi patřilo mezi nejstarší kina v celém

Daňové příjmy Liberce loni vzrostly oproti předchozímu roku o jedenáct procent. Na rozpočtu Liberce pro letošní rok to...

Za požár liberecké Severochemy obvinili dělníka, stáčel načerno chemikálii

Požár liberecké Severochemy (29. května 2017)

Požár Severochemy v květnu roku 2017 zavinil zaměstnanec firmy, který si načerno stáčel chemikálie. Takové jsou závěry...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz