Lasvit vzdává hold předkům. V Novém Boru oživil historické sídlo sklářů

  17:17aktualizováno  17:17
Přímo v srdci sklářského kraje vybudovala své sídlo společnost Lasvit. Propojila přitom několik budov, z nichž dvě z roku 1790 jsou památkově chráněné. Stojí v Novém Boru na Palackého náměstí a sklářům sloužily už na konci 18. století. V jedné z nich bývala manufaktura, která patřila firmě Carl Schappel z Lipska.

V domě s litinovými sloupy zůstali skláři i v poválečném období, kdy se sem nastěhovala sklářská škola a brusírna. Druhý dům z roku 1790 pak sloužil jako obytná budova. 

Fotogalerie

„Říká se, že lepší je vyhořet, než se stěhovat. Ale daleko horší je opravit starý dům a pak se do něj stěhovat,“ svěřil se Leon Jakimič, prezident a zakladatel společnosti Lasvit. A i když byla rekonstrukce a samotná výstavba náročná, pro Lasvit byla i výzvou. „Rádi propojujeme tradici s inovací,“ dodal. 

Nové sídlo je tak ukázkou vize, jak inspirovat svět a zároveň symbolem lásky ke světlu. Opravené roubenky navíc vkusně doplňují i zcela nové stavby. Jednou z nich je unikátní dům, který je obložený skleněnými dlaždicemi. Lasvit je vyvinul speciálně pro tuto stavbu. Návrháři se přitom nechali inspirovat tradiční břidlicovou taškou, která se používala při stavbách na Českolipsku už v dávné minulosti. 

„Skleněný dům je jakousi ohromnou lampou ve městě a měl by být znakem obnovy a nového sebevědomí sklářství v regionu,“ přiblížil symboliku domu architekt Štěpán Valouch. 

Architekti narazili na mnohá překvapení

Naproti skleněnému pak stojí černý dům obložený ve stejném stylu. Namísto skla ale použili architekti speciální černou cementovou obkladovou tašku. Postaven byl pro zkušební montáže skleněných instalací. Takový prostor dosud Lasvit nikde neměl. 

Při budování nového sídla narazili architekti i na mnohá překvapení. Tím největším byla studna, která neexistovala v žádných historických záznamech. „Nezakryli jsme ji, naopak. Vytvořili jsme z ní zajímavý prvek přímo uvnitř budovy,“ upozornil Jiří Fiala, personální ředitel Lasvitu a manažer projektu.
Studna je 21 metrů dlouhá a návštěvníci vidí díky skleněné podlaze až na její dno. „Kdysi studna praskla, takže je bez vody,“ podotkl Fiala. 

Roubenky patřily v minulosti Libereckému kraji, společnost je v roce 2013 odkoupila. Kraj na nové sídlo společnosti přispěl tři sta tisíci korun. Do tří let se chce společnost pustit i do opravy protilehlého domu a vytvořit tak jakýsi uzavřený komplex. 

Společnost Lasvit vznikla v roce 2007 a proslavila se především skleněnými instalacemi na zakázku i unikátními kolekcemi svítidel a skla. Designéři spolupracovali s legendami českého sklářství jako je René Roubíček či Stanislav Libenský. Právě Libenského svítidla zachránil Lasvit z legendárního hotelu Praha.

Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2. kole Fortuna ligy si...

Spartu čeká Trabzonspor, Jablonec může jít na Wolverhampton

Sparťanský útočník Benjamin Tetteh se pere o míč v utkání 2. předkola Evropské...

Prvním soupeřem sparťanských fotbalistů v kvalifikaci o Evropskou ligy je Trabzonspor. Rozhodl o tom los 3. předkola v...

Šéfe, beru si volno. Na ligu. Nevšední příběh debutu projektanta Váni

Martin Hašek ze Sparty (vpravo) a Jiří Váňa z Jablonce se přetlačují v souboji...

Když vešel do moderní kabiny na Letné a na lavičce uviděl nažehlený zelený dres s dvanáctkou a svým jménem, musel si...

Liberec - Plzeň 1:2, góly až po půli, výhru zařídili Pernica s Kopicem

Taras Kačaraba (nahoře) z Liberce brání Michaela Krmenčíka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté vyhráli i druhý zápas v novém ligovém ročníku. V páteční předehrávce 2. kola Fortuna ligy si tři...

Badatelé hledají místo, kde kdysi komunistická policie postřílela skauty

Haba a Hübnerův kříž připomínají smrt dvou skautů, které zastřelili příslušníci...

Stále neznámá zůstává přesná poloha skautského tábořiště, v němž policie před 70 lety v Jizerských horách zastřelila...

Další z rubriky

Jablonecké lázně se otevřou lidem, u bazénu vyroste sauna

Kromě celodenní akce se do lázní v polovině srpna chystá také zpěvačka Lenka...

Lidé se po třech letech zase podívají za zdi zpustošených bývalých lázní v Jablonci. Obsadí je umělci či architekti a...

Faust Jizerských hor je poprvé v češtině, knihu namluvil Miloň Čepelka

Knihu přeložila Christa Petrásková, měla s ní těžkou práci.

Když vyšla v roce 1943 kniha Doktor Kittel, její autor Gustav Leutelt měl před sebou už jen tři roky života v milovaném...

Grilování uprostřed vody. Jabloneckou přehradu brázdí barník

Na jabloneckou přehradu vyplul barník.

Po dlouholeté přestávce do vod jablonecké přehrady opět dosedají rozličná plavidla. Poměrně ojedinělou atrakcí je...

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.

Najdete na iDNES.cz