Konec nevkusu. Stavební ruch v Jablonci nově ohlídá městský architekt

  11:35aktualizováno  11:35
Zdá se, že v Jablonci nad Nisou končí zlaté časy pro obří betonové krabice či nevkusnou a kýčovitou reklamu na fasádách. V druhém největším městě Libereckého kraje bude od dubna bdít nad stavební čistotou městský architekt. Výběrové řízení na funkci, která ve městě zanikla na začátku milénia, vyhrál David Pavlišta.
Jablonecká radnice.

Jablonecká radnice. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Jeho jmenování již schválili zastupitelé. Místní rodák má za sebou spolupráci na unikátním transbordéru v Chrastavě. Jeho diplomová práce se zase týkala proměny místního Horního náměstí. Vedení města od něj očekává především kreativitu.

Náměstek primátora Jakub Chuchlík říká, že zvolením architekta město ihned nezkrásní.

„Není to všespásná pozice, nicméně je to jeden z důležitých kroků. Máme tu sice plno schopných úředníků, ale není tu člověk, který by se věnoval kreativnímu pohledu na rozvoj města,“ vysvětlil Chuchlík.

„Ocenili jsme uchazečovy zkušenosti s vlastními projekčními pracemi na veřejných prostranstvích i budovách a dobrou znalost Jablonce. Navíc už v minulosti ve městě působil v poradním sboru architektů,“ přiblížil Chuchlík.

Co bude náplní architektovy práce? „Hlavní náplní práce městského architekta bude konzultační a poradenská činnost v oblastech architektury a urbanismu pro potřeby města, která zahrnuje i konzultace pro občany, investory a developery. Architekt bude rovněž připravovat návrhy drobných úprav a na základě plné moci zastupovat město jako účastníka správních řízení,“ dodala mluvčí magistrátu Jana Hajná.

A co to znamená v praxi? „Teď je třeba možné žádat o dotace na opravy památkově nechráněných budov v městské památkové zóně. Dříve se k tomu vyjadřovali jen památkáři, nikdo už neřešil třeba zanesení toho objektu nějakým vizuálním smogem, jako je reklama a podobně. I takové aspekty bude nyní hlídat městský architekt. Neznamená to však, že se bude vyjadřovat úplně ke všemu, co se děje ve městě, to by ani kvůli jeho velikosti nebylo možné. Jde o expertní hlas. Ten konečný bude mít vedení města,“ osvětlil náměstek Chuchlík.

Zabýval se již Horním náměstím

Vedení radnice naznačuje, že již nechce opakovat stavby, jako je například obchodní dům Central. Při vyhlášení výběrového řízení na městského architekta na oficiálním Facebooku města uvedlo, že již nechce další nevzhlednou šedou krabici uprostřed města.

Jablonec čeká v příštích letech například úprava Horního náměstí, prodloužení tramvajové trati do centra nebo zvelebení okolí mšenské přehrady. Na tom všem by se Pavlišta mohl podílet. Prvně jmenovanou věc má již osahanou z doby svých studií.

„Za zásadní problém Horního náměstí považuji velikost prostoru a charakter okolních budov této velikosti neodpovídající. Jde o prostor, který se nikdy náměstím v pravém smyslu slova nestal a nikdo z místních ho tak nikdy nevnímal a nevnímá,“ uvedl Pavlišta ve své diplomové práci.

Architektem Jablonce chce být proto, že mu vzhled jeho rodiště není lhostejný.

„Myslím si, že v Jablonci jsou veřejné prostory dlouhodobě zanedbávané. Sám jsem zvědav na reakce veřejnosti,“ popsal architekt.

Jablonec není jediným městem v kraji, který tuto funkci má. Svého městského architekta mají léta v Semilech, loni s ním začali spolupracovat i v České Lípě. V Liberci má radnice dokonce sedmičlennou radu architektů.

Autor:

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Liberec má konečně trenéra, po osmi letech se do ligy vrací Hoftych

Pavel Hoftych, trenér fotbalistů Českých Budějovic

Na Bohemians ho milovali, v Trnavě na něj nikdy nezapomenou. Populární fotbalový trenér Pavel Hoftych si teď fanoušky...

Pilot ultralightu nouzově přistál v poli, místo hasičů sháněl odtah

Letadlo skončilo po nouzovém přistání na střeše. (14. června 2019)

K nouzovému přistání do pole s obilím se v pátek ráno uchýlil pilot ultralehkého letadla. Se strojem přistál u obce...

Faust Jizerských hor tu míchal lektvary, teď obří roubenku opravili

V průběhu letošního srpna se otevře v Pěnčíně na Jablonecku Kittelův dům,...

V průběhu letošního srpna se otevře v Pěnčíně na Jablonecku Kittelův dům, místními přezdívaný Burk. Jedné z největších...

Další z rubriky

Boule až za ušima. V Liberci se soutěžilo v pojídání jahodových knedlíků

Pojídání jahodových knedlíků na čas bylo jednou z atrakcí jahodového trhu 16....

Netradiční jahodový trh přilákal v neděli do centra Liberce stovky lidí. I když vůni jahod na náměstí před radnicí...

V Liberci hořela věž kostela svatého Antonína Paduánského

V Liberci dnes dopoledne hořela věž kostela svatého Antonína Paduánského v...

V Liberci v neděli dopoledne hořela věž kostela svatého Antonína Paduánského v Ruprechticích. Oheň zasáhl část trámoví,...

Čápů ubývá, na Liberecku dostalo kroužek jen devět mláďat

Na komínu v Nové Vsi dostala kroužek tři mláďata.

Sobotní obhlídka osmi čapích hnízd přinesla neradostnou zprávu o stavu mláďat čápů bílých v Libereckém okrese. Kroužek...

Najdete na iDNES.cz