Továrna z Hrádku chrlí šest milionů plínek za den, už je největší v Evropě

  11:58aktualizováno  11:58
Už druhou výrobní halu otevřela firma Drylock v Hrádku nad Nisou. Díky 17 linkám je tak největším výrobcem dětských plen v Evropě.

Drylock v Hrádku nad Nisou | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kdyby měl vyrábět pouze pro český trh, fungoval by Drylock v Hrádku nad Nisou jen asi čtyři týdny v roce. V třísměnném provozu totiž chrlí jednu dětskou plenu za druhou. Za jeden den jich supermoderní linky vyrobí šest milionů kusů.

Většina plínek putuje z Hrádku především do obchodních řetězců v západní a severní Evropě, menší část pak do Afriky nebo Jižní Ameriky. „Jsme největším výrobcem dětských plen v Evropě, k čemuž nám pomohla i teď nově otevřená druhá výrobní hala. Oproti loňskému roku jsme zvýšili počet zaměstnanců o více než polovinu, stejně jako roční tržby,“ zmínil belgický majitel Drylocku Bart Van Malderen. 

Zatímco vloni v dubnu pracovalo v Drylocku 450 lidí, dnes je to 762 zaměstnanců. A tržby se ze dvou miliard zvedly na čtyři. „Tak velký nárůst výroby během několika měsíců je hodně ojedinělý i ve světovém měřítku. Už máme všechny výrobní kapacity nové haly vyprodané a to jsme ji teď zprovoznili. Příští rok ještě plánujeme automatizovaný sklad hotových výrobků,“ upozorňuje ředitel hrádeckého závodu Leoš Preisler. 

Žádné agentury ani návykáři

S náborem nových zaměstnanců přitom neměla firma při současném hladu po pracovnících problém. „Stavíme na třech pilířích. Nebereme žádné agenturní pracovníky z různých koutů světa, nemáme zájem o lidi, kteří by museli dojíždět víc než 50 kilometrů do práce a odmítáme návykáře. Děláme spoustu nárazových kontrol na alkohol či drogy a lidé to kvitují,“ sdělil personalista závodu Ondřej Kout.

Fotogalerie

Na pohovor na práci v nové hale přišlo do Hrádku dva a půl tisíce lidí. „S každým jsme mluvili osobně. Asi jsme trochu konzervativní, že nesázíme na výběr přes agenturu, ale zatím se to vyplácí. Chceme tu hlavně místní lidi a z nejbližšího okolí, nejvíc jich teď máme ze Šluknovského výběžku. Kromě řady benefitů je motivujeme tím, že máme propracovaný kariérní řád. I po roce od nástupu se můžete vypracovat na mistra nebo hlavního seřizovače,“ dodal Kout. 

Případné krize v průmyslu, o které se začíná mluvit čím dál častěji, se v Drylocku nebojí. „Pleny se budou prodávat vždycky,“ zmínil Preisler. 

Materiály z obnovitelných zdrojů

Kromě dětských plen vyrábí v Hrádku i inkontinentní pleny pro dospělé. Dodávají je buď do supermarketů nebo přímo do zdravotních ústavů a nemocnic. 

Únikem moči trpí v České republice zhruba jeden milion lidí. Lékařskou pomoc ale vyhledá ani ne polovina z nich. Většina se totiž za svůj problém stydí. 

„Vidíme to i u nás, kdy se lidé snadněji smíří s tím, že jsou velmi nemocní než s tím, že by si měli vzít inkontinentní plenu. Každý má hranici vlastní důstojnosti nějak nastavenou. Přitom hlavně u starých lidí mohou pleny prodloužit život. Ležící pacient trpící únikem moči bez plen totiž může z mokra snadno dostat infekci, na kterou může zemřít,“ řekla ředitelka hospice svaté Zdislavy v Liberci Taťjana Janoušková. 

Drylock se přitom snaží, aby jeho pleny byly co nejvíce šetrné k životnímu prostředí. 

„Celulóza, ze které vyrábíme, není bělená chlórem a dáváme co nejméně potisků. Snažíme se eliminovat různé chemické látky a substance. Většinu výrobního materiálu používáme z obnovitelných zdrojů, které jsou snadno rozložitelné,“ dodal Preisler. 

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

Pijte kohoutkovou vodu, nabádají karafy. Navrhli je novoborští studenti

Karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru.

Kroucená, broušená nebo s úzkým hrdlem. Hned tři různé karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru pro...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Najdete na iDNES.cz