Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Horské službě je 60. Má stokrát víc práce a místo polního telefonu GPS

  7:52
Horská služba v Jizerských horách slaví šedesátiny. Lyžaři se s ní poprvé potkali na Ještědu. Během roku 1954 měla skoro stokrát méně práce než teď. V jizerskohorském Bedřichově začínala v nuzné dřevěné boudě s naftovými kamny.

Miroslav Bíca, bývalý náčelník jizerskohorských záchranářů. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Drátový polní telefon byl kdysi dávno nejrychlejším spojením mezi záchranáři v dřevěné stanici v Bedřichově a zraněnými lyžaři na sjezdovce Fučíkovka. Pokud tedy fungoval.

I tak vypadala dříve horská služba. V Jizerských horách a na Ještědu vznikla přesně před šedesáti lety.

"Založilo ji osmnáct lidí, všichni pracovali jako dobrovolníci a v roce 1954 ošetřili dvanáct úrazů," prozrazuje Miroslav Bíca, bývalý náčelník jizerskohorských záchranářů.

Do horské služby vstoupil jako dobrovolný člen před čtyřiceti lety a profesionálem se stal v roce 1981. Později dělal náčelníka.

Ve své chalupě v Bedřichově schraňuje Bíca staré dřevěné saně na svážení zraněných, dřevěné lyže, archaickou helmu "kokosáček", mačky, cepíny či lana.

"Za šedesát let vzrostl ohromně počet zásahů. Teď je jich až tisíc za rok," upozorňuje Bíca. V zimě převažují na sjezdovkách úplně jiná zranění než dříve. Díky bezpečnějším lyžím, botám a vázáním ubylo zlomenin holenních a lýtkových kostí. Přibyly naopak úrazy hlavy, vazů a kloubů.

Asi čtvrtina zásahů horské služby spadá do léta. Během posledních 25 let totiž Jizerky ovládl nový fenomén - cykloturistika.

Největším vynálezem v šedesátileté historii horské služby byl bezpochyby mobil. A GPS přístroje. Člověk s mobilem může přesně určit svou polohu, své zranění nebo další problémy. Pokud se ztratí, záchranáři ho dokážou navést na správnou cestu.

GPS navigace, neocenitelný pomocník

"Díky GPS při pátracích akcích přesně víme, kudy jsme prošli, a nepročesáváme stejná místa dvakrát, což se dříve stávalo hlavně ve vánicích nebo v mlze," konstatuje současný náčelník horské služby René Mašín.

Pokud se dříve v Jizerských horách někomu něco stalo, museli ostatní lidé dojet k nejbližší výspě civilizace, kde se nacházel telefon.

"Což v případě Jizerských hor znamenalo dostat se třeba k Šámalově chatě na Novou Louku," připomíná Bíca. "Odtamtud zavolali nám do Bedřichova, a teprve pak začala záchranná akce. Když jsme potřebovali víc lidí, museli jsme je obvolat po pevných linkách."

Než záchranáři dorazili na místo neštěstí na vzdálených hřebenech hor, ležel člověk ve sněhu hodinu a půl a někdy ještě mnohem déle.

V syntetických golfkách byla záchranářům zima

Z hřebenů Jizerských hor se pro pomoc sjíždělo do osady Jizerka, na Smědavu nebo k soušské přehradě. K ohroženým turistů vyráželi záchranáři na dřevěných lyžích. Táhli za sebou saně, kam cestou zpátky ukládali zraněné nebo vyčerpané lidi.

Do jejich výstroje patřily například golfky z umělého vlákna. "Byla v nich hrozná zima, se současným moderním oblečením horské služby se nedají vůbec srovnat," tvrdí Bíca. Záchranáři tehdy fasovali jen proslulý červený vlněný svetr se znakem horské služby a dvoubarevnou čepici.

Na lyžích bez hran nešlo zastavit, skútry se potácely

V bezmobilové době trvaly zásahy na sjezdovkách také několik hodin. "Měl jsem lyže Sulov s mizernými hranami. Když svah zmrznul, projel jsem na nich kolem zraněného člověka skoro až dolů, protože nešlo zastavit," vzpomíná Bíca. "První skútry, co horská služba používala, byly jednopásové a hodně vratké. Dalo velkou práci, abychom se na nich udrželi udrželi sami - natož, když jsem za nimi táhli saně se zraněným."

Teď horská služba posílá do terénu hlavně pásové čtyřkolky, jimiž nahrazuje skútry. "Čtyřkolky jsou výborné v počasí, jaké letos vládne v Jizerských horách celý leden," prohlašuje Mašín. "Dokážou bez problémů přejíždět mezi místy, kde se sníh drží a kde už není."

Kontrast mezi moderní érou a 'pravěkou"'záchranářskou praxi popisuje Bíca na případu ze sedmdesátých let minulého století a na zásahu, starém šest sedm let.

Zásah dříve a nyní? Nebetyčný rozdíl

"Asi před čtyřiceti lety vyrazila navečer ze Smědavy na Jizerku skupina pětadvaceti školáků se dvěma instruktory," vrací se hodně do minulosti Bíca. "Na rozcestí špatně odbočili a zabloudili až do Polska. Našli jsme je promrzlé dlouho po půlnoci v lese, kam se schovali. V dnešní době by zavolali mobilem a dojeli bychom k nim na čtyřkolkách a skútrech do půl hodiny."

Mobily spasily před několika lety skupinku mužů, jež se vydala z Oldřichova ke skautské chatě na Poledníku, aby zavzpomínali na mládí. Dole už neležel žádný sníh.

Pánové se ale zdrželi v hospodě v Oldřichově a nahoru do hor si vyšlápli jen nalehko v džínách. Spustil se však liják, pod Poledníkem navíc sníh byl a pro dva muže se stal smrtelně nebezpečnou pastí.

Jejich kamarádi naštěstí přivolali pomoc a Bíca s kolegou vyrazili k Poledníku na skútrech. "Skútry se propadaly sněhem, pod nímž se valily proudy vody," vypráví záchranář. "Pod chatou jsme objevili jednoho z mužů, ležel promočený ve spacáku a už nemohl dál. Druhého jsme našli na palandě v chatě. Byl tak prokřehlý, že se ani nedokázal hýbat a zatopit si v kamnech. Kdyby se jim něco podobného přihodilo před třiceti lety, pravděpodobně by nepřežili."

Dříve lidé víc počítali s tím, že se jim může něco stát

Když horská služba dostala muže do bezpečí, chytali se za hlavy a říkali - Byli jsme v Himálajích i v Alpách a tady uděláme takovou pitomost. Mašín varuje, že ani mobily, GPS, vrtulník s termovizí, čtyřkolky nebo špičkové zdravotnické přístroje, vybavení a materiál nejsou všemocné.

"Někteří běžkaři jezdí po Jizerské magistrále v noci s čelovkami jen v kombinézách," dodává. "Podceňují situaci, že spadnou někde dál od Bedřichova, něco si zlomí a nepohnou se. Zavolají si sice rychle pomoc, ale samozřejmě u nich nejsme hned. A pokud člověk leží s těžkým úrazem na sněhu jen nalehko oblečený a mrzne, je pro něj minuta věčností."

Podle Mašína lidé před třiceti lety počítali víc s tím, že se jim v horách něco stane. "Brali si s sebou víc oblečení, jídla a pití než dnes," říká Mašín. "Pokud někde uvízli, vydrželi bez pomoci déle."

Dívka nezmizela do hor, ale do vedlejšího domu s chlapcem

Bíca popsal historii horské služby v knize. Kromě faktů do ní před deseti lety zařadil rovněž volnější příběhy. "Vycházejí ze skutečných událostí, ale trochu jsem je přibásnil," podotýká.

Rád dává k dobru historku o pátrání po mladé dívce. Její matka byla hodně nervózní a záchranáře neustále popoháněla. "Uklidňovali jsme ji, že je venku krásný jarní den a že dcera bude určitě v pořádku," uvedl Bíca.

Nakonec se ukázalo, že dívka se neztratila v horách, ale do pokoje ve vedlejším domě. Pochopitelně ne sama, ale s chlapcem.

Horská služba působí v současné době Jizerských horách na šesti stanicích - v Bedřichově, Rejdicích, na Ještědu, Jizerce, Špičáku a Severáku. V zimní sezoně tam slouží dvanáct profesionálních záchranářů. K ruce mají přes čtyřicet dobrovolných členů.

  • Nejčtenější

Tykání Vietnamcům srdečně nesnáším. Populární průvodčí s humorem boří stereotypy

Premium

Pije české pivo, miluje hlášky z Cimrmanů, má rád knedlíky s vajíčkem nebo klasický guláš. Co na sebe prozradil nejslavnější průvodčí Českých drah, hvězda Instagramu a TikToku vietnamského původu?...

16. července 2024

Spojily se tři bouřky a nastala smršť. Kroupy ničily zahrady, domy i auta

Zničená úroda, díry ve střechách i oknech domů, poničené pergoly, skleníky i auta. To je výsledek včerejšího krupobití v Hodkovicích nad Mohelkou na Liberecku. Nad obcí se totiž spojily hned tři...

11. července 2024  16:06

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Jablonci se rozpadlo jablko. Můžou za to horké dny, uvolnily kotvení sochy

Kamenná plastika rozkrojeného jablka od známého umělce Oldřicha Plívy se rozpadla na několik kusů. Cenné dílo v centru Jablonce nejspíš poničila vlna veder, která v uplynulých dnech prošla Českem.

12. července 2024  11:42

U Panské skály z Pyšné princezny má stát supermarket, řada místních je proti

Nedaleko turisty vyhledávané Panské skály v Kamenickém Šenově na Českolipsku se má na soukromém pozemku stavět supermarket Norma. Řada místních obyvatel se obává znehodnocení místa, které proslavila...

10. července 2024  11:48

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na přehradě je muž se zbraní, volali strážníkům lidé. V ruce držel klacky

Podezřelý muž v kapuci a černých brýlích vystrašil návštěvníky jablonecké přehrady. V rukou třímal věc, která vypadala jako střelná zbraň. Přivolaní strážníci zjistili, že se jedná o bezdomovce,...

10. července 2024  16:11

Mladší a hladovější Jablonec. Mužstvo si musí najít nové lídry, velí kouč Kozel

Má dokázat to, co se v uplynulých sezonách nepovedlo jeho předchůdcům Petru Radovi, Davidu Horejšovi a Radoslavu Látalovi. Nový trenér fotbalistů FK Jablonec Luboš Kozel má jasný úkol – po třech...

18. července 2024  6:59

Suchá lípa ohrožuje turisty u hradu Valdštejn, ti bezpečnostní pásku ignorují

Ještě donedávna se mohli turisté u hradu Valdštejn občerstvit pod vzrostlou lípou vedle oblíbené hospody. S tím je teď konec a posezení se do odvolání zakazuje. Návštěvníkům hrozí vážné nebezpečí...

17. července 2024  15:28

Mozek vyšetří za 15 minut. Nemocnice v Jablonci má nejmodernější přístroje

Jeden z nejmodernějších počítačových tomografů (CT) pomáhá nově lékařům i pacientům v nemocnici v Jablonci nad Nisou. Denně na něm vyšetří padesát lidí. Radiodiagnostické oddělení nemocnice prochází...

17. července 2024  10:45

Lepší spojení k lékaři nebo na nákup z odlehlých obcí. Kraj zavede taxibusy

Jízdní řády budou moci pustit z hlavy. Ve vybrané části Libereckého kraje, kam autobusy moc často nezajíždějí, si kdykoliv během dne cestující objednají takzvaný taxibus. Kraj spustí na podzim...

16. července 2024  16:12

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...