„Architekt Karel Hubáček je jedním z vůbec nejznámějších Liberečanů, jím navrženou geniální stavbu horského hotelu a vysílače na Ještědu zná celý svět. Na místě, kde žil a tvořil, nyní chceme vytvořit památník, který bude připomínat jeho dílo a jméno,“ říká hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Kraj by atypický dům rád koupil za 12 milionů korun, a to včetně vybavení, které tvoří další díla navržená samotným Hubáčkem.
„K tomu, abychom koncept dobře zvládli, chceme sestavit poradní sbor, kde bude zastoupená jak rodina, tak Fakulta umění a architektury Technické univerzity, obec architektů, historiků architektury a samozřejmě kolegové ze Severočeského muzea,“ přibližuje náměstkyně hejtmana Květa Vinklátová.
Dům za cenu bytu v paneláku
Karel Hubáček začal montovaný dům projektovat koncem 50. let minulého století. Měl být důkazem, že obytný dům může vyjít na stejné peníze jako byt v paneláku.
„V té době bylo propagováno kolektivní bydlení. Individuální bydlení formou rodinného domu bylo bráno jako buržoazní přežitek. Ale Karel Hubáček šel proti ideologii. Chtěl to názorně ukázat v rámci Libereckých výstavních trhů. Proto dům stojí v Alšově ulici v Lidových sadech. Šlo o experimentální výstavní instalaci. Dům vůbec neprojektoval pro sebe,“ vysvětluje Jiří Křížek, ředitel Severočeského muzea, pod které by měl dům v budoucnosti spadat.
V domě za cenu bytu se lidé báli bydlet, usadil se v něm sám autor Ještědu![]() |
Hubáček s rodinou nakonec v domě desítky let žil. „Protože stojí na osmi ocelových sloupech, nikdo ho nechtěl z obav, že spadne. Po velké řadě měsíců jsem se dohodl s městem, že se do něho nastěhujeme a dáme k dispozici náš stávající byt. Ještě jsme nespadli,“ zavzpomínal na stavbu Karel Hubáček v roce 1996.
A jak se v domě žilo jeho dětem? „Bylo to něco šíleného. Když jsme přišli ze školy, tak nás táta honil pracovat na zahradě. Od té doby zahradu skutečně nenávidím,“ směje se syn Ivan, který kraji dům nabídl k prodeji.
Zároveň ale dodává, že dům je chytře navržený. „Vypadá, že je tepelně úplně špatně, ale jen jsme ho zateplili zespodu. Loni jsme tu za topení zaplatili něco málo přes 60 tisíc korun.“
Cílem rekonstrukce bude obnovit část domu do podoby, kdy ho vytvořil a obýval Karel Hubáček s rodinou. Čerpat chce kraj i z rodinných vzpomínek a fotodokumentace. Koupi ale musí nejprve schválit zastupitelstvo.