Defibrilátory pomůžou zachránit život, budou na Ještědu i Bezdězu

  6:26aktualizováno  6:26
Pokud některého z turistů postihne srdeční kolaps, má nyní větší šanci na přežití. Například na hradě Bezděz, Vosecké boudě, Dvoračkách nebo Ještědu. Tady všude se brzy objeví defibrilátory, přístroje, které jsou za pomoci elektrického výboje schopné obnovit činnost srdce.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: HZS LK

Kraj pořídí 44 defibrilátorů za téměř tři miliony korun. Objevit se mají nejenom na nejnavštěvovanějších turistických cílech, ale také ve výbavě hasičů či policie.

„Dostanou je například také hasiči v Kravařích, Holanech nebo v Dubé,“ připomněl náměstek hejtmana Přemysl Sobotka. Peníze ovšem nepůjdou jen na pořízení samotných přístrojů, ale také na školení, kde se lidé naučí, jak s nimi zacházet.

Defibrilátory jsou určeny proškoleným lidem

„Dojezdová doba záchranné služby je dvacet minut. Jsou však místa, kde může být dříve třeba policie a díky defibrilátoru může pomoci,“ vysvětlil náměstek. Podle Sobotky jsou defibrilátory určeny spíše proškoleným lidem.

„Když se ovšem u události nachomítne někdo, kdo přístroj zvládne ovládat, je to samozřejmě dobře. Ona to fakt ale není legrace, když je někde člověk, který se nehýbe a vám se klepou ruce. Já sám jsem si práci s tímto přístrojem zkoušel na metodickém cvičení v lanovce na Ještědu a opravdu to není až tak snadné,“ upozornil Sobotka.

Zmínil také loňský případ, kdy při výstupu na Sněžku zkolaboval náčelník krkonošské horské služby Adolf Klepš a později v nemocnici zemřel. „Kdyby tam tehdy byl defibrilátor, možná by tu dnes byl mezi námi,“ dodal náměstek Sobotka.

Bezděz je pro záchrannou službu špatně přístupný

Miloš Kadlec, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu na Sychrově, defibrilátory na hradech a zámcích vítá.

„Je to velice dobrý nápad a už jsme hovořili i o tom, že by se tyto přístroje měly později objevit na všech nejnavštěvovanějších památkách, například na Troskách či Sychrově. Náš personál bude pro práci s defibrilátory proškolen,“ uvedl Kadlec.

Ředitel je rád, že jako první přišel na řadu Bezděz. Je totiž pro záchrannou službu špatně přístupný. „Občas se nám stane, že dojde k nějaké krizové situaci, k nějakému kolapsu. Ze své praxe oddávajícího na Sychrově vím, že se tak stalo při svatbách. Už tady byla i sanitka a před pěti lety vrtulník,“ doplnil Kadlec.

Přístroje, které mohou zvýšit u lidí se zástavou srdečního oběhu šanci na přežití, dostali hasiči a policisté od kraje již loni na jaře. Šestatřicet automatických defibrilátorů vyšlo na dva miliony korun. Podle záchranářů se každý rok v kraji stane asi 400 případů náhlého srdečního selhání.

Defibrilátory míří také do škol

„Průměrná dojezdová doba našich posádek na místo události je osm až devět minut od zavolání. S každou minutou se však šance na přežití u pacienta s náhlou zástavou srdce snižuje,“ sdělil před časem vedoucí operátor záchranné služby Petr Matějíčka.

A defribrilátory míří také do škol. Například do Základní školy Sever v České Lípě, kde na jaře oživovali jednoho ze žáků.

„Za naši školu jsem za defibrilátor rád. To, co se stalo, bych opravdu nikomu nepřál zvláště, když záchranka byla v dojezdu dvaceti a více minut. Často jezdíme na školy v přírodě, na lyžařské kurzy, rodiče nám svěřují to nejcennější, co mají. Osobně budu rád, když ten přístroj nikdy nebudeme muset použít, ale teď budu klidnější. Jestli ho někdo odmítá, nebo to považuje za zbytečnost, tak jen proto, že nezažil to, co my,“ řekl v září ředitel školy Pavel Černý.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Další z rubriky

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Chceme majitele naučit vkusu, říká architekt. Obchodům dá jednotný vzhled

Městský architekt Jablonce David Pavlišta.

Čím více řvavých barev a nápisů, tím více si mě lidé všimnou, domnívají se nejspíš někteří obchodníci v ulicích...

Čtenáři plení libereckou knihovnu, před velkou opravou zbývá jen Jirásek

Liberecká knihovna se na několik měsíců uzavře a čtenáři využívají toho, že si...

Pokud si lidé chtějí ještě něco půjčit před tříměsíčním uzavřením liberecké knihovny, musí si pospíšit. Čtenáři totiž...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz