Liberečtí hokejisté mají Akademii, vychová nového Nedvěda?

  10:50aktualizováno  10:50
Hokejový Liberec vyhověl bez větších problémů podmínkám a získal status Akademie Českého svazu ledního hokeje. Bílí Tygři tak mají jistotu, že jejich hlavní mládežnické celky nesestoupí z nejvyšší soutěže, na oplátku musí klub pro týmy mladšího a staršího dorostu i juniorů vytvořit podmínky srovnatelné se seniorskými extraligovými celky.

Liberecká Tipsport aréna | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Liberečtí byli společně s Energií Karlovy Vary označeni komisí za nejpřipravenější uchazeče.

"Jsem rád, že hokejový svaz rozjel projekt Akademie, protože práce s mládeží byla doposud v klubech roztříštěná a každý se snažil dle vlastního uvážení. Chyběla koordinace práce, informace o nových trendech, výchova individualit a hokejových dovedností stagnovala. To vše se odráželo na českých mládežnických výběrech," pochvaloval si Ctibor Jecha, generální manažer libereckého klubu.

Podle něho by měl být status Akademie značkou kvality, neboť ji mohl získat pouze klub, který splnil přísná kritéria daná hokejovým svazem. Ten také bude dohlížet na jejich fungování a zároveň bude vzdělávat trenéry a kontrolovat celý tréninkový a výchovný proces.

"Do vytvoření podmínek pro Akademii musel každý klub investovat nemalé peníze, dále musí zajistit jejich provoz ve spolupráci se školami, neboť vzdělávání a výchova hráčů bude nedílnou součástí práce v Akademiích," pokračoval Jech. "Hokejový svaz přispěje na platy několika trenérů a k tomu zajistí i metodické řízení sportovní výchovy. Status Akademie bude nutné neustále obhajovat, což zajistí stabilní úroveň kvality. Získání Akademie je pro nás odměnou za dlouhodobou práci s mládeží v klubu, na což prezident klubu Petr Syrovátko kladl vždy velký význam."

Tygři nejsou jenom profesionálním týmem v extralize, ale je to i 200 kluků ve sportovních třídách a 100 v nově získané Akademii.

Liberci pomohlo kvalitní zázemí

Manažer mládeže v Liberci Filip Pešán tvrdí, že po získání statusu hokejové Akademie se na chodu organizace téměř nic měnit nemusí. "Samozřejmě drobné změny nastanou, ale práce, která se v klubu za posledních pár let odvedla, je shodná s požadavky, které by nově vzniklé Akademie měly splňovat," řekl Pešán. "Výhodou bude velmi úzká spolupráce se svazovými trenéry na metodice, herním systému a sportovním tréninku hráčů nebo zahraniční pobyty libereckých trenérů při různých reprezentačních akcích a samozřejmě nezanedbatelné zvýšení financí na činnost mládeže."

Jaké vlastně byly podmínky, které musely klubu odpovědné svazové komisi garantovat?

"Týkaly se technického zázemí – zápasové haly, kabiny nebo tělocvičny, ale garantováno musí být i personální obsazení týkající se mládeže, kvalitní ubytování a stravování pro hráče a spolupráce se školami. Máme výhodu, že klub sídlí v moderním areálu, a tak jsme neměli absolutně problémy splnit většinu technických podmínek. V těsné blízkosti jsou navíc škola i ubytovací zařízení," vysvětlil Filip Pešán.

"Právě špičkové zázemí v podobě nových či zrekonstruovaných sportovišť se ukázalo jako obrovská výhoda Liberce při udělení statusu Akademie. Ti nejlepší z mládeže v klubu budou pokračovat v profesionálních týmech doma i v zahraničí. Nejlépe dál v Liberci jako Bílí Tygři," přeje si Ctibor Jech. Tygrům pomohla i úzká spolupráce s kluby z Kanady, USA i Ruska, pokud jde o výměnu hráčů nebo trenérské stáže.

Doladit se ještě musí pravidla ohledně skautingu. "Ještě nejsou pevně zadána, jednání se svazem teprve proběhne, ale nemyslím si, že bychom statusem Akademie přicházeli o možnost zařadit i cizince na naše soupisky. Tlak na české hráče se každopádně v Akademiích zvýší a čeští hráči budou upřednostňovaní," upřesnil Pešán.

Řada odchovanců klubu v čele s Nedvědem, Ludvigem či Šmídem se dokázala výrazně prosadit v prestižní kanadsko-americké NHL, vychová Akademie nové hvězdy libereckého hokeje?

Nejčtenější

Jablonec vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, chodníky uklízejí i vězni

Jablonec nad Nisou se potýká se sněhovou kalamitou. (9. ledna 2019)

Po vydatném sněžení vyhlásilo město Jablonec nad Nisou kalamitní stav. Ulice a chodníky jsou zavalené a technické...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Libereckého podnikatele žaluje OSA, v obchodě s potravinami pouštěl hudbu

Palác Dunaj prošel zvenčí citlivou rekonstrukcí.

Kvůli rádiu pouštěnému ve velkoprodejně Dunaj stojí liberecký podnikatel Alexandr Kendik před soudem. Zažaloval jej...

Z Jablonce vyvezli už osm set tun sněhu, kalamita potrvá přes víkend

Sníh pomáhají v Jablonci nad Nisou odklízet také vězni

Kalamitní stav v Jablonci nad Nisou vyhlášený městem ve čtvrtek ráno potrvá minimálně do pondělí. Na deponii už bylo...

Spěšný vlak v Liberci prorazil zarážedlo a vjel až na nástupiště

Spěšný vlak v Liberci projel návěstidlo, které zakazovalo další jízdu, prorazil...

Na nástupiště libereckého nádraží vjel po půl sedmé ráno vlak. Prorazil zarážedlo a skončil až v prostoru, kde se...

Další z rubriky

Brankář Hladký míří z Liberce do Skotska, bude hrát za St. Mirren

Liberecký brankář Václav Hladký inkasuje gól v utkání proti Spartě.

Václav Hladký přestoupil z Liberce do skotského St. Mirrenu. Osmadvacetiletý fotbalový brankář si zkusí první...

Báječná premiéra. Stoper Štěpánek už vstřelil gól za Jablonec

David Štěpánek

Pomalu se to stává tradicí. V posledních třech přestupních termínech se některý z jihlavských fotbalistů přesunul do...

Nekončím, hlásí Havlíková. Kralování českému cyklokrosu prodloužila

Pavla Havlíková při cyklokrosovém mistrovství republiky

Ve startovním poli bývá s výškou 150 cm nejmenší, své soupeřky na českých šampionátech však jablonecká Pavla Havlíková...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz